הדפסה

ת"פ 2201-09 מ.י. מדור תביעות פלילי ת"א נ' אדרי

בית משפט השלום בתל אביב - יפו
ת"פ 2201-09 מ.י. מדור תביעות פלילי ת"א נ' אדרי

07 מאי 2012

בפני
כב' השופט אביחי דורון

בעניין:

1. מ.י. מדור תביעות פלילי ת"א

המאשימה

נגד

1. אושרי אדרי

הנאשמים

גזר דין

הנאשם הורשע ע"פ הודייתו בשתי עבירות של סחר בסם לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973, בהחזקת סם שלא לצריכה עצמית לפי סעיף 7(א) ו-(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים  [נוסח חדש], התשל"ג-1973 וכן בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

מכתב האישום עולה כי בראשית חודש ינואר 2009, החזיק הנאשם בסלון ביתו בחשיש שלא לצריכה עצמית במשקל 50 גרם וכן הפריע לשוטרים להיכנס לביתו כיוון שהחזיק בחצרו חשיש במשקל 960.4 גרם ועוד חבילה של 1954.07 גרם שלא לצריכה עצמית, סה"כ נתפסו בחזקתו של הנאשם סמים מסוג חשיש במשקל מצטבר של כ – 2964 ג', כמעט שלושה ק"ג. כשלושה שבועות לאחר מכן, סחר הנאשם בחשיש שלוש פעמים: פעמיים תמורת 200 ₪ כל פעם ופעם נוספת תמורת 100 ₪.

הנאשם כבן 33, רווק, לחובתו שלוש הרשעות קודמות, האחרונה משנת 2004 בגין החזקת סם שלא לצריכה עצמית משנת 2003 בגינה הושתו עליו  8 חודשי מאסר בפועל בחופף לעונש בן  24 חודשים שריצה בגין עבירה זהה מהעבר ו- 12 חודשי מאסר על תנאי.  

ב"כ המאשימה עתר להטיל על הנאשם מאסר בפועל למשך 36 חודשים, מאסר על תנאי, קנס גבוה, פסילת רישיון נהיגה וחילוט. נימוקיו נבעו מכמויות הסם הגדולות שנתפסו, מחמת עבירות הסחר שהורשע בהן ומהעובדה שפעל  לא בשל היותו מכור לסם אלא לצורך בצע כסף. לחיזוק טענתו הביא מובאות מעברו של הנאשם אשר פרש מהקהילה הטיפולית על דעת עצמו וגם בעבר עלו בתוהו ניסיונותיו להשתקם. משכך הם פני הדברים ולאור עברו המכביד של הנאשם עתר להעדיף את עקרון הגמול וההרתעה על שיקומו של הנאשם שאף שריצה 24 חודשים בכלא לא חדל לסחור ולהשתמש בסמים (ר' ת.פ 8183/03 מדינת ישראל נ' אושרי אדרי).
הפסיקה שהגישה המאשימה מחדדת את הצורך בעונש תקיף מבעבר בכדי לנסות ולממש סופסוף הרתעה אישית לנאשם בד בבד עם שהיא מחדדת את הצורך בהרחקת סוחרי סמים מהחברה בכדי להגן על שלום הציבור ולהשפיע בצורה משמעותית על ביעור תופעת הסמים מהרחובות.

ב"כ הנאשם ביקשה להתחשב בנאשם בשל התהליך השיקומי שעבר בשנתיים האחרונות, נסיבותיו האישיות של הנאשם בדגש על היחשפותו לסמים מגיל צעיר, גילו הצעיר של הנאשם ודרך המלך עליה עלה לאחרונה העלולה להיקטע במידה ויוטל על הנאשם עונש חמור מאחורי סורג ובריח.  לפיכך עתרה להטיל על הנאשם ענישה צופה פני עתיד הכוללת של"צ וצו מבחן. לטענתה, הטלת צו מבחן משמעותי שיעמיד את הנאשם בפיקוח, תהווה אמצעי שיקומי והרתעתי בו זמנית. שכן גם אם יופרו הוראות שירות המבחן ניתן יהיה לגזור עונש אחר שיביא לידי ביטוי את חומרת העבירה.
עוד טענה כי התועלת הכספית שהופקה לנאשם הינה מינורית וביצוע העבירות המיוחסות לו התממשו בשל היותו אותה עת מכור לסמים הנזקק לכסף בכדי לממן קנייה לשימוש עצמי. בנוסף, המתלוננות שנזכרו  בכתב האישום הינן מכרות של הנאשם.

לטענת הסנגורית הנאשם היה עצור בגין עבירה זו במשך חודשיים לערך, בהמשך טופל חמישה חודשים בקהילה טיפולית סגורה ומשעזב אותה היה נתון במעצר בית מלא כמעט שנתיים. התנאים המגבילים שהוטלו עליו הוסרו לחלוטין רק בפברואר 2011. מאז הגשת כתב האישום ועד היום הכה הנאשם על חטא והיה מוגבל בכל אשר עשה. מאז ועד היום, לא נפתחו נגד הנאשם תיקים חדשים.

הפסיקה שהוגשה  ע"י הסנגורית נסמכה בעיקר על  פס"ד חביב נ' מדינת ישראל (ר' ע"פ 8092/04) שם נקבע כי גם במידה וחומרת העבירות בהן הורשע הנאשם ורקעו הפלילי המכביד הקודם היו מצדיקים במצב אחר עונש מחמיר ומאסר בפועל ארוך הרי שהישגי השיקום וההשקעה הרבה הן מצד המערער והן מצד מערכת הרווחה שהשקיעה בו משאבים רבים, מצדיקים באיזון כולל מתן משקל נכבד לגורם זה ולפעמים יש אף מקום לבכר אינטרס זה.
הסנגורית טענה  כי נראה שגם התביעה הפנימה את התהליך שעבר הנאשם לאור הסכמתה לשליחתו לתסקיר ולממונה על עבודות השירות.

שירות המבחן ליווה את הנאשם החל מחודש יוני 2010 ועד לחודש מרץ 2012. ממעקב אחר התסקירים עולה כי הנאשם עבר תהליך שיקומי ארוך וממושך שהחל ביכולות נמוכות להסתייע בהליכים הטיפוליים, בחוסר תובנה והתמודדות עם מצבו ובאי לקיחת אחריות והבנת חומרת העבירות בהן הוא מעורב. עם התפתחותו של הטיפול עבר הנאשם לצידו האחר והחיובי של המתרס וכיום מעידים התסקירים האחרונים כי הנאשם עבר דרך שיקומית מרשימה, התמיד להגיע לפגישות עם העו"ס, נמצא נקי מסמים, לקח אחריות על מעשיו וערך תהליך התבוננות מעמיק לתוך נפשו ולסיבות שהובילו אותו לעבריינות. לנאשם לא נפתחו תיקים חדשים, הוא מצא עבודה, מקיים מערכת זוגית אותה רוצה למסד ובאופן כללי מנהל אורח חיים נורמטיבי. לאור נתונים אילו המליץ שירות המבחן על הטלת צו מבחן למשך שנה בה ימשיך ללוות את הנאשם וזאת בכדי לא לפגוע בהישגים אליהם הגיע.

שני מכתבים שהתקבלו ממעסיקו של הנאשם העידו כי האחרון מרוצה מאד מתפקודו של אושרי, הוא קודם לתפקיד בעל  אחריות רבה יותר ויש כוונה ורצון להעסיקו גם בהמשך. דבר נוסף התוקע יתדות בכך שהשינוי שעבר הוא מציאותי ובר מימוש ואינו תלוי יותר רק בשאיפה עתידית.   

דיון:
ככלל, אדם שהורשע בסחר בסמים ראוי שיימצא עצמו מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת וזאת בכדי לקטוע את שרשרת ספסרות הסם ברחובות ולשמור על אינטרס ההרתעה ושלום הציבור.
כדבריו של כב' השופט וינוגרד בת.פ. 3019/05, מ"י נגד קוזצקי (שלום ירושלים, 22.3.07,לא פורסם)
"העבריין הוא בגדר חוטא ומחטיא, וכתוצאה ממעשיו הנפשעים מתרחב מעגל השימוש בסמים, וכפועל יוצא מזה מתרבים העבריינים בפוטנציה וחוזר חלילה. נפשות תמימות רבות נגררות למהלך חיים של התמכרות ופשיעה, נגרע חלקן כפרטים מועילים בחברה ולהם בפרט ולחברה בכלל נגרם נזק רב שאחריתו מי ישורנה"
על אף שהסם שהנאשם סחר בו הוא סם מסוג חשיש, המוגדר כסם קל מבין הסמים המסוכנים, וייתכן שניתן להקל מעט נוכח החומרה המופחתת של השפעותיו ושל מעגל הפשיעה המתלווה אליו, ביחס לסמים מסוכנים אחרים, אל לנו להתעלם מהעבודה שרבים מהמשתמשים שהחלו דרכם בסמים קשים הופכים בהמשך למכורים לסמים הקשים ביותר.
(השווה ע"פ 9274/06 מועאד אבו-עיאש נ' מדינת ישראל (לא פורסם, תק' עליון, 27.3.07, מאת כב' השופט א' א' לוי, ע"פ 72231/04, מדינת ישראל נגד קסטוריאנו ואח',(מחוזי ת"א) 24.1.05, (לא פורסם)), וכן ת"פ 8226/03, (מחוזי באר שבע) מדינת ישראל נגד עלי אלוג', 23.2.05, (לא פורסם).
לכלל זה חריגים מסוימים ובענייננו נעוץ החריג באיזון הראוי שבין אינטרס ההרתעה האישית והציבורית אל מול הישגי השיקום המרשימים שהציג שירות המבחן. עמדתה של התביעה למאסר של ממש הינה עמדה ראויה המשקפת את מדיניות הענישה לצד עבירות מסוג זה, אך לנוכח ההליך אותו עבר הנאשם והעובדה כי מדיניות ענישה ראויה ומידתית ככל שתהא חייבת לשקול נתוניו האישיים של כל נאשם ונסיבותיו האינדיבידואליות שהובילו למעשים אילו עלולה לשנות את נקודת האיזון.

אפנה לדברי כב' השופט דנציגר בע"פ 3820/09, (שם)
"כידוע, עקרון הענישה האינדיבידואלית הוא עקרון יסוד בשיטת המשפט הפלילית שלנו [ראו סעיפים 5-7 לחוות דעתי ברע"פ 3173/09 פראגין נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 5.5.2009)], ויש להימנע מהחלת כלל עונשי שרירותי מבלי להתייחס לנסיבות המקרה הקונקרטי ולבחון את משקלם של מכלול שיקולי הענישה, ובגדרם אף את נסיבותיו האישיות וסיכויי השיקום של הנאשם, כל זאת לאור המסכת העובדתית כפי שזו נפרסת בפני הערכאה הדיונית ובשים לב לחומרת העשייה הפלילית. (ההדגשה שלי, א.ד.).
עמד על כך גם השופט א' ברק (כתוארו אז) בע"פ 10/86 זגל נ' מדינת ישראל, פ"ד מ(2) 769, 772 (1986), בקובעו כי "שיקוליו האישיים של העבריין, הצורך להחזירו למוטב ולשקמו, מצבו הנפשי ושאר בעיותיו האישיות צריכים להילקח בחשבון בקביעת עונשו".  

הפסיקה קבעה מבחנים להעדפת שיקומו של הנאשם ואלה מבקשים שינוי מקצה לקצה בכל תחומי החיים – שיתוף פעולה טיפולי, תעסוקתי ואף בפן המשפחתי ונראה כי הנאשם שבפנינו עומד בדרישות אלה במלואן.
אף שבתחילת הדרך, לפני כשנתיים, התרשם שרות המבחן כי "הנאשם אינו לוקח אחריות בוגרת ומתקשה להבין את חומרת העבירות בהן הוא מעורב"... אט אט, בתסקירים עוקבים שהוגשו בעניינו, הסתמן קו עליה ברור בהתגייסותו של הנאשם לתהליך מקיף ויסודי, בתסקיר שהתקבל בעניינו ב-22.06.11 ציין העובד הסוציאלי כי "אושרי לקח אחריות על עברו, שיתף פעולה והביע רצון אמיתי לשנות את אורחות חייו ולשיקום" עוד הוסיף ואמר שמהיכרותם עם אושרי "אנו מתרשמים שעבר תהליך משמעותי עד כה, דואג למסור בדיקות שתן נקיות מסמים ועובד בצורה מסודרת". בתסקיר המשלים שהתקבל ב- 5.3.12 כתבה קצינת המבחן כי אושרי "מגלה מוטיבציה ופוטנציאל חיובי להמשיך בתהליך השיקום אותו החל מזה שנתיים, מנהל אורח חיים נורמטיבי, ללא הסתבכויות עם החוק, שומר על ניקיון מסמים, עובד באופן מסודר בתחום האינסטלציה כאשר להערכתנו הוא מפגין יכולת יציבות במסגרת עבודה זו לתקופה ממושכת ענין המחזק את רצונו הכן ןהשתנות ולנהל אורח חיים יציבו ומסודר... ומנהל קשר זוגי עם בחורה עימה מתעתד להתחתן. להערכתנו עונש של מאסר בפועל עלול לפגוע בתוכניותיו לעתיד ולחבל בתהליך התפתחותו האישי כיום" לאמור הנאשם מביע רצון לעקור את הבעיה מהשורש.
היציאה ממעגל הסמים קשה ביותר וככזו אל לנו לוותר על האופציה להוציא אדם מהמקום הפסול והבעייתי שבהימצאות בעולם זה. ניסיון שיקומו העתידי לא מבוסס רק על שיקומו האישי אלא מחדד את טובת הכלל בכך שהנאשם יאמין בעצמו ובמערכת שנתנה לו הזדמנות אחרונה ובכך לא ישוב ויפיץ את הסם בקרב צעירים. (השווה ע"פ 8087/03, מיכאל כהן נגד מ"י (1.2.06) (לא פורסם)).
לאחר ששקלתי את טיעוני הצדדים ואת נסיבות העבירות בהן הורשע הנאשם, עברו הפלילי הקודם ונסיבותיו האישיות, את העובדה כי העבירות בוצעו לפני כשלוש וחצי שנים ומאז לא נעברה כל עבירה על ידי הנאשם, שוכנעתי כי סוג השיקום האישי אותו עבר הנאשם עומד בקריטריונים המחמירים, אלו המאפשרים מתן קדימות לשיקום על פני אינטרס הגמול וההרתעה הציבורית, עולים בקנה אחד עם האינטרס הציבורי הרחב להעדפה – במקרים מיוחדים – של שיקולים לטווח ארוך על פני אלו של הטווח הקצר, ולאור כל אלה אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:
מאסר למשך 6 חודשים אותו ירצה הנאשם בעבודות שירות ביום ובהתאם להוראות סעיף 51 ב (ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, אני מורה כי הנאשם ירצה את עונש המאסר שהוטל עליו בעבודות שירות, כמפורט בחוות דעתו של הממונה על עבודות השירות.

הנאשם יבצע את עבודות השירות בבית אבות סוכת שלום – 5 ימים בשבוע, 8.5 שעות ביום.

תחילת בצוע עבודות השירות ביום 15.6.12

המזכירות תעביר לממונה על עבודות השירות העתק החלטה זו.

הממונה ידווח לבית המשפט עם תום ביצוען של העבודות.

מודע בזאת לנאשם כי במקום נערכת ביקורת, אי עמידה בביקורת עלולה להביא להפסקת עבודות השירות והמרתן במתקן כליאה. אם ישנה הנאשם את כתובתו, עליו להודיע על כך לממונה על עבודות השירות.
2. מע"ת למשך 12 חודשים שבמשך שלוש שנים מהיום לא יבצע הנאשם עבירות מסוג סחר והחזקת סם שלא לצריכה עצמית.
מע"ת למשך 6 חודשים שבמשך שלוש שנים מהיום לא יבצע הנאשם החזקת סמים לשימוש עצמי והפרעה לשוטר במילוי תפקידו.
צו מבחן למשך שנה.
קנס בסך 6000 ₪, או 60 ימי מאסר תמורתו. הקנס יקוזז כנגד הפקדה שהפקיד הנאשם בסך 2000 ₪.
פסילת רישיון נהיגה למשך 4 חודשים.
המוצגים יושמדו.

זכות ערעור לבית משפט מחוזי תוך 45 יום .

ניתן היום 07 מאי 2012, בנוכחות הצדדים.