הדפסה

ת"פ 19817-01-11 מדינת ישראל נ' בן ישי

בית משפט השלום בראשון לציון
ת"פ 19817-01-11 מדינת ישראל נ' בן ישי

02 מאי 2012

בפני כב' סגן הנשיאה, השופט אברהם הימן
המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשם
אילן בן ישי

<#1#>

נוכחים:
ב"כ המאשימה מתמחה גב' ליאל אהרוני
הנאשם וב"כ עו"ד וארס
פרוטוקול
ב"כ הנאשם:
הנאשם היה אצל ק. המבחן והתקבל תסקיר חיובי בעניינו והגענו להסכמה חיובית לעניין העונש. והנקודה שנותרה פתוחה עניין הקנס.

ב"כ המאשימה:
בהמשך להסדר הטיעון שהוצג לבית המשפט ביום 21/9/2011, ולאחר שהוגש תסקיר שרות המבחן והגענו להסכמה עונשית לפיה בית המשפט מתבקש להטיל על הנאשם 250 שעות של"צ ומאסר על תנאי. לעניין הקנס אנו טוענים לקנס ההולם את נסיבות העבירה.
מגישה רישום פלילי של הנאשם מסומן טל/1.
הנאשם הודה בכתב אישום שתוקן בשנית. עלפי נסיבות כתב האישום הנאשם נתפס בשני אירועים שונים במרכז המסחרי בראשל"צ. האירוע הראשון ארע ביום 5/3/2010 והאירוע השני לאחר שבועיים. בכל אחד האירועים מדובר באותה עבירה של החזקת למעלה מ- 2000 עותקים מפרים בכל פעם.
נשקלו לחומרא חומרת העבירות, העבירות נעברו שבועיים זו מזו. הנאשם נחקר, הודה והוזהר למרות זאת הנאשם לא נרתע וכבר כעבור כשבוע מחקירתו הראשונה ביצע בשנית את אותן עבירות כפי שפירטתי לעיל ובנוסף לנאשם עבר פלילי מכביד הגם שהינו ישן. הכולל עבירות רכוש, אלימות וסמים, הנאשם ריצה 7 מאסרים בעברו. מאידך קיימים שיקולים לקולא בייחוד לאור התסקיר של הנאשם אשר מסקנותיו פורטו, הנאשם מודה במיוחס לו ומביע חרטה כנה ומבין את המשמעות.
מדובר בעבירה כלכלית אשר חומרתה ידועה, העבירה הכלכלית בצידה רווח קל ולתדמיתה של מדינת ישראל נזק רב. לא מן הנמנע להטיל על הנאשם קנס ואנו סבורים כי מדובר בהסדר טיעון ראוי ובהנחה והקנס יהלום את חומרת העבירה ואת עברו הפלילי של הנאשם, העובדה שהמשיך לעבור עבירות לאחר שהוזהר.

ב"כ הנאשם:
כפי שחברתי ציינה הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה. כתב האישום תוקן בשנית לקולא. מדובר בנאשם שכפי שעולה מהרישום הפלילי שלו בעבר היו לו הסתבכויות רבות עם החוק, ההרשעה האחרונה שלו היתה לפני 19 שנה ומאז הנאשם נמצא במסלול שיקום ארוך. הנאשם מזה 13 שנה עובד כאב בית בבית ספר בראשל"צ ומשכורת מינימלית של 5000 ש"ח ברוטו לחודש, הנאשם ואשתו מתגוררים באתר קרוואנים בראשל"צ עם ארבעה ילדים קטנים. אשתו עובדת במשק בית.

הנאשם:
יש לי בת גדולה בת 15 וחצי והקטן בן 6, והבת שלי הגדולה לומדת בתיכון בו אני עובד.

ב"כ המאשימה:
אילמלא הנסיבות המיוחדות בעניינו של הנאשם עמדתנו היתה מחמירה הרבה יותר.

<#2#>
גזר דין

אין חולק על כך שהעבירות שעבר הנאשם הן חמורות העבירות של פגיעה בקניין רוחני לבד מההבט הכלכלי יש בהם גם פגיעה בציבור, פגיעה קשה. אין זה סוד והדבר ידוע שאך לפני מספר שנים מדינת ישראל כמעט ונכנסה לרשימה שחורה של מדינות המפרות קניין רוחני. משום כך היה מקום להחמיר עם הנאשם ויש ממש בטענות התביעה שבנסיבות אחרות היה אף מקום לגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל.

יחד עם זאת הענישה הפלילית היא מעשה שיפוטי אינדיווידואלי. נסיבותיו האישיות של הנאשם מונחות לפני עלי תסקיר שרות המבחן. אין צורך לחזור על נסיבות אלה אלא אומר שמדובר באדם שערך שינוי מהותי וחיובי ביותר בחייו. מאדם החי בשולי החברה, השוליים העבריינים שלה, מצוי הוא מזה מספר שנים במסלול חיים חיובי ומועיל נסיבות ביצוע העבירה מפורטות בתסקיר והנאשם ביצע העבירות על רקע מצוקה כלכלית.
בנסיבותיו האישיות של הנאשם מצאתי להקל עימו באופן חריג במדיניות הענישה הנקוטה בעבירות אלה.

ואלה העונשים שאני משית על הנאשם:

5 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שבמשך שלוש שנים מהיום לא יעבור עבירה שיש עימה פגיעה בקניין רוחני.

אני מחייב את הנאשם לבצע שרות לתועלת הציבור בהיקף של 250 שעות על פי תוכנית שהוכנה עבורו על ידי שרות המבחן.
הסברתי לנאשם בלשון פשוטה משמעות שרות לתועלת הציבור (של"צ) הנאשם הבין והסכים.

קנס בסך 1,000 ₪ או שבועיים מאסר תמורתו.
הקנס ישולם בארבעה תשלומים חודשיים שווים ורצופים, כשהראשון שבהם יהא 3/6/2012.
לא ישולם אחד מן התשלומים ייאסר כאמור.

המוצג יושמד.

על המזכירות לשלוח העתק החלטה זו לשרות המבחן.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

<#3#>

ניתנה והודעה היום י' אייר תשע"ב, 02/05/2012 במעמד הנוכחים.

אברהם הימן, סגן נשיא

6

8