הדפסה

שיר שיפרוט נ' חטינה

בפני
כב' הרשם הבכיר צוריאל לרנר

תובע

ארז שיר שיפרוט

נגד

נתבע

רן חטינה

פסק דין

בפני תביעה כספית, בסך של 17,700 ש"ח ( קרן, לא כולל הוצאות ושכ"ט). התביעה הוגשה לפי סדר דין מקוצר, והנתבע הגיש בקשת רשות להתגונן.

ביום 13.11.2014 נדונה הבקשה בדיון אשר התנהל באופן בלתי פורמאלי, ובנסיבות, הסכימו הצדדים להכרעה על פי סעיף 79 א(א) לחוק בתי המשפט, בלא נימוקים, ובהסתמך על כתבי הטענות, ועל הטענות שעלו בעל פה, שלא לפרוטוקול. כך הסכימו הצדדים, וטוב שכך הסכימו, שכן " יפה כוח פשרה מכוח הדין" (תוספתא, סנהדרין א', ט"ו).

התובע הוא מתווך, ואין חולק כי תיווך בעסקה מכר נדל"ן בה היה מעורב הנתבע, אשר חתם על הסכם תיווך כדין. אין גם חולק, כי סכום התביעה הוא דמי התיווך המגיעים על פי ההסכם.

הנתבע טוען, כי בעת חתימת עיסקת המכר הוסכם בינו לבין התובע, כי הנתבע ישלם לתובע סך 9,000 ₪ בלבד, במזומן. נדרש יום להיערך לכך, ובמהלך אותו יום נמלך התובע וחזר בו מהסכמה זו. התובע אינו מאשר כי כך הוסכם, אלא רק כי הצעה כזו הועלתה, והוא דחה אותה בסופו של יום. הנתבע מוכן לשלם את הסך של 9,000 ₪. התובע דורש את מלוא דמי התיווך.

"פסיקה בדרך של פשרה פירושה שבית המשפט לא ידרש להכריע את הדין ולתת פסק דין על פי קביעה שבעל דין זה או אחר צודק במחלוקת על פי הוראות החוק או הדין אלא משמעותה שביהמ"ש יתן פסק דין על דרך הביניים והמיצוע שבין טענות שני הצדדים." (ר' ת.א. (ב"ש) 187/93 – פרץ אשר נ. קופ"ח של ההסתדרות, תק-מח 95(3), 240).

מהסכמת הצדדים, כאמור, יש לראות את כל אחד מן הצדדים כמי שמבקש לסיים את הסכסוך שנתגלע בינו לבין חברו בדרך של פשרה ולא בהכרעה שיפוטית חדה ונוקבת. הסכמה זו טומנת בחובה את נכונותו של כל צד שלא לעמוד בתוקף על כל טענותיו בבחינת " ייקוב הדין את ההר", אלא לקבל מענה הולם למכלול הסיכונים והסיכויים העומדים בפניו.

לאחר ששקלתי את הסיכויים והסיכונים של שני הצדדים ( ראה רע"א 5192/01 די וורולי נ' הלין ( תק-על 2002(1), 408)), ועיינתי בכתבי הטענות ובטענות הצדדים ובמסמכים שלפני, הנני קובע שיהיה זה נכון וצודק, כסילוק סופי ומוחלט של כל טענות הצדדים בעניין זה, לחייב את הנתבע לשלם לתובעת סך כולל של 15,000 ש"ח.

סכום זה ישולם תוך 30 יום מהיום, אחרת יצבור הפרשי הצמדה למדד וריבית כדין מהיום ועד לתשלום בפועל.

ניתן היום, כ"ז חשוון תשע"ה, 20 נובמבר 2014, בהעדר הצדדים.