הדפסה

קוז'וק נ' לביא ואח'

מספר בקשה:13
בפני
כבוד ה שופטת עמיתה אביבה טלמור

מבקשים

רן קוז'וק

נגד

משיבים

  1. שושנה לביא
  2. לביא עזרא
  3. הפניקס חברה לביטוח בע"מ

החלטה

בפני בקשה לביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד ביום 3.5.15.
עיינתי בבקשה ובאמור בה , בתגובה לבקשה ובאמור בה ובתיק שבפני על כל המצוי בו.
עיון בתיק מלמד כי אין זו הפעם הראשונה שהתובע מוזמן כדין לדיון המשפטי ולא מתייצב. ביום 24.2.14 התקיים דיון בפני כבוד השופטת יעל קלוגמן בתיק זה , דיון אליו הוזמן התובע כדין ולא התייצב ובית המשפט הורה על דחיית תביעתו הכל כמפורט בפסק הדין מיום 24.2.14.
התובע הגיש בקשה לביטול פסק הדין שניתן ביום 24.2.14 ובית המשפט נעתר לבקשתו – הכל כמפורט בהחלטה שניתנה לבקשתו.
נקבע מועד חדש לדיון בתביעת התובע – זאת ליום 3.5.15 , ושוב התובע אשר הוזמן כדין לא הופיע ואילו הנתבעים 2 ו-3 התייצבו לאותו דיון כדין ועתרו לדחיית תביעת התובע. בית המשפט נעתר לבקשתם וביום 3.5.15 ניתן פסק דין הדוחה תביעת התובע תוך חיובו בהוצאות – הכל כמפורט בפסק הדין.
שוב עותר התובע לביטול פסק הדין שניתן בהעדרו – פסק הדין מיום 3.5.15.
הגישה הכללית של בתי המשפט כלפי ביטול פסק דין שניתן בהעדר התייצבות, הינה גישה ליברלית והדבר נכון במיוחד בבית משפט לתביעות קטנות בו הצדדים אינם מיוצגים. בנסיבות דנן, כשמדובר בבקשה לביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד בהעדר התייצבות – נתון ביטול פסק הדין לשיקול דעתו של בית המשפט.
כפי שפסק בית המשפט המחוזי ברת"ק 12626/12/11 אליהו גרבי נגד יעל בן משה (11.1.12)"אי ביטול פסק דין כמוהו כנעילת שערי המשפט בפני המבקש זאת, תוך מניעת אפשרות קיום בירור ענייני והוגן של הנושא שבמחלוקת, והכרעה בו על סמך ראיות של צד אחד בלבד. אין לשכוח, שסדר הדין אינו אלא אמצעי להשגת המטרה של עשיית משפט צדק ואין להפוך את האמצעי למטרה בפני עצמה. בתי המשפט נזהרים ב"נעילת שערי המשפט ", במיוחד לאור חשיבותה של זכות הגישה לערכאות, שהינה זכות יסוד במשפט הישראלי, ויש אף שרואים בה כזכות חוקתית של ממש".
בנסיבות אלה, מאחר שאין זה ראוי לסגור את דלתות בית המשפט בפני המבקש ויש לאפשר לו "את יומו" בבית המשפט אני מחליטה לבטל את פסק הדין שניתן במעמד צד אחד ביום 3.5.15. אך עם זאת לחייב את המבקש בהוצאות המשיבים 2 ו-3 שהתייצבו לדיון, וכעת ברור התביעה נדחה למועד נוסף.
פסק הדין שניתן במעמד צד אחד ביום 3.5.15 מבוטל .
המבקש ישלם למשיבים 2 ו-3 ביחד ולחוד הוצאות הבקשה ובזבוז זמן בסך של 500ש"ח. סכום זה יישא ריבית והפרשי הצמדה החל מיום מתן ההחלטה ועד התשלום המלא בפועל.המבקש ישלם למשיב 3 הוצאות הבקשה ובזבוז זמן בסך של 500ש"ח. סכום זה יישא ריבית והפרשי הצמדב החל מיום מתן ההחלטה ועד התשלום המלא בפועל.
המזכירות תקבע מועד לדיון בתיק זה ותזמן הצדדים לדיון שיקבע בדואר רשום בצרוף אישורי מסירה.
ההחלטה תשלח לצדדים על ידי המזכירות בדואר רשום בצרוף אישורי מסירה.

ניתנה היום, י"א כסלו תשע"ו, 23 נובמבר 2015, בהעדר הצדדים.