הדפסה

עובד(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

לפני
כב' השופט אברהם טל, אב"ד - סג"נ
כב' השופטת מיכל ברנט
כב' השופט אהרון מקובר

העותר
אלירן עובד

נגד

המשיבים

  1. ועדת השחרורים
  2. היועץ המשפטי לממשלה

<#2#>
נוכחים:

העותר ובאת כוחו עו"ד ליאת קורץ עובד
ב"כ המשיב 2 עו"ד רדאא ענבוסי

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה.

ב"כ המשיב 2 : משטרת ישראל שלחה לי את תשובתה רק הבוקר והיא שיש להסכים להתיר לו לצאת ליום העצמאות אלא שבגלל שהמדובר באסיר משוחרר רק חודש ימים בלבד הם מבקשים להגביל את זה עד השעה 24:00 ובליווי ערב.
המשטרה מבקשת להותיר את מעצר הבית הלילי. משטרת ישראל אחראית לפקח עליו ועל מילוי התנאים. מדובר באסיר משוחרר שרק לפני חודש שוחרר.

ב"כ העותר: שותפיו לתיק שוחררו ללא מעצר בית.
אני אישתו של אלירן עובד ואני מחליפה את עו"ד שמולביץ בשל טקסי יום הזיכרון.
היום יש אירוע שנערך בצפון של מספר משרדי פרסום שהתאגדו יחד ועשו את אירועי יום העצמאות בצפון, האירוע הוא מהיום עד מחר, העותר עובד באחת מחברות הפרסום, היא קמה בזמן שהוא היה במאסר והוא עבד שם.
העותר עבר עבירה כלכלית. הוא היה עובד בחברה כשהוא ביצע את העבירה, מדובר בעבירה שבוצעה דרך האינטרנט, תיק מלפני שנת 2006, המשפט נמשך. מדובר בתיק מלפני 6 שנים, עוד שנתיים לפני שהעותר היה משוחרר. העותר היה משוחרר בזמן כל המשפטים.
מבחינתנו יש פה עניין של נסיעה של 3 שעות. האירועים יימשכו עד לאחר חצות, להגיע לצפון ולחזור.
אני אלווה אותו במהלך השהייה שלו בצפון, אני יכולה להיות ערבה כאישתו. ניתן למצוא ערב אחר שיאושר על ידי משטרת ישראל.

ב"כ המשיב 2 : מגיש את כתב האישום בעניינו של העותר. גם במהלך החופשות וגם לפני המאסר העותר מעולם לא נזקק לערב, וגם במהלך המשפט. עונשו הוחמר בבית המשפט העליון. בית המשפט המחוזי קבע שישה חודשי עבודות שירות, ביהמ"ש העליון החמיר את העונש לשנה מאסר בפועל.
אני אסביר את השתלשלות העניינים שהובילה אותנו לפה. אני רוצה להגיב למה שחברי אמר לעניין זה שהוא חודש משוחרר אך מדובר על חודש מתוך שליש של ארבעה חודשים.
בכתב העתירה ישנה טעות ונרשם 14.4.13 אך הוא שוחרר ב- 14.3.13.
טרם הדיון בוועדת השליש פנינו לפרקליטות והצגנו להם את ההחלטות של דוד חכמון והשותף השני ששוחררו בנסיבות זהות בליווי תוכנית שיקום פרטית ובשל כך הסכימו לשחרור. גם בעניינו של העותר הסכימו לשחרור, ההסכם היה עם הפרקליטות עוד קודם כשהתנאים הם תנאים זהים, המקרה הוא מקרה זהה ולכן ענינו בהסכמה. לאור העומס שהיה בוועדה התבקשנו לצאת לפני שקיבלנו את הפרוטוקול וכשיצאנו גילינו שהשופט הכניס את ברירת המחדל של תנאי השחרור להסכמה.
נאמר לנו על ידי השופט להגיש בקשה מחודשת לשינוי הסיבה, הגשנו את הבקשה ומאז חודש ימים אנחנו מנסים להיות בקשר רציף עם הפרקליטות ועם המשטרה וכל הגורמים, חלק מהפקסים גם מצורפים לעתירה שהגשנו ועדיין לא קיבלנו מענה.

<#5#>
פסק דין

העותר ריצה שנת מאסר בגין הרשעתו בת"פ 14974-05-10 (בימ"ש מחוזי ת"א) בעבירות של איסור הגרלות להימורים, איסור החזקה וניהול של מקום להימורים, ניסיון לאיסור הגרלות והימורים והלבנת הון, והוא עותר כנגד תנאי בהחלטת המשיבה 1 (להלן: "הוועדה") מיום 14.3.13 לפיו עליו להיות במעצר בית החל משעה 22:00 ועד שעה 06:00.
לטענת העותר, לא היה מקום להתנות את שחרורו במעצר בית בשעות הלילה שכן שותפו לביצוע המעשים שוחרר בתנאים, כשתנאי מעצר הבית בשעות הלילה אינו נמנה עליהם, וזאת חרף העובדה שנסיבותיו חמורות מאלה של העותר.
ב"כ המשיב 2 אינו מתנגד, בשם משטרת ישראל, לכך שהעותר יהיה מחוץ לביתו היום עד חצות הלילה אך מבקש שיהיה מלווה על ידי ערב ואישתו של העותר קיבלה על עצמה להיות ערבה להיותו של העותר במחיצתה בשעות הנ"ל.
ב"כ העותר הסבירה את נחיצות שהייתו של העותר מחוץ לביתו גם לאחר חצות הלילה באירוע שהוא אמור להשתתף בו ואשר אמור להתקיים בצפון הארץ, כך שייקח לעותר זמן להגיע למקום האירוע עד לביתו.
לאור האמור בדברי ב"כ העותר, ולאור דברי ב"כ המשיב 2, אנו מקבלים את העתירה ככל שהיא נוגעת לשינוי תנאי מעצר הבית בשעות הלילה הערב, וקובעים כי העותר יהיה רשאי להיות מחוץ לביתו עד יום 16.4.13 בשעה 02:00 כאשר בין השעות 22:00 עד למחרת בשעה 02:00 הוא יהיה בחברת אישתו שתחתום במזכירות בימ"ש זה על ערבות בסך 10,000 ₪ להיות העותר במחיצתה בשעות הנ"ל ולחזרתו לביתו, לא יאוחר מיום 16.4.13 בשעה 02:00.
אנו דוחים את העתירה ככל שהיא מתייחסת לביטול מעצר הבית בכלל והעותר יהיה רשאי להגיש בקשה לוועדה לבטל תנאי זה שכן בהחלטת הוועדה נושא העתירה נכתב כי התנאי יעמוד בתוקפו עד למתן החלטה אחרת של הוועדה.

<#4#>

ניתן והודע היום ה' אייר תשע"ג, 15/04/2013 במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, סג"נ
אב"ד

מיכל ברנט, שופטת

אהרון מקובר, שופט