הדפסה

ע"א 7531/15 מיכאל רגב חי נ. בנק מזרחי טפחות בע"מ

החלטה בתיק ע"א 7531/15 בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים

ע"א 7531/15

לפני:
כבוד השופטת א' חיות

כבוד השופט א' שהם

כבוד השופט מ' מזוז

המערערים:
1. מיכאל רגב חי

2. שרה רגב

3. דניאל רגב

נ ג ד

המשיבים:
1. בנק מזרחי טפחות בע"מ

2. עדינה וייל - עו"ד כונסת נכסים

3. ליאור מזור ,עו"ד - נאמן

4. קרן אוגינץ ,עו"ד

5. הכונס הרשמי

6. יובל הולנדר

ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי חיפה מיום 17.09.2015 בתיק פש"ר 1008-06-14

בשם המערערים:
עו"ד אוהד שני

בשם המשיב 1:
עו"ד אסנת שוורץ

בשם המשיבה 2:
עו"ד עדינה וייל

בשם המשיב 3:
עו"ד ליאור מזור

בשם המשיבה 4:
עו"ד קרן אוגינץ

בשם המשיב 5:
עו"ד מיכל בן-עמי (ליבוביץ)

בשם המשיב 6:
עו"ד פז בית הלחמי; עו"ד סתו בויאנג'ו

החלטה

1. הערעור שבכותרת מכוון כלפי החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה מיום 17.9.2015 בה אושרה מכירת בית המגורים של המערערים 1 ו-2 ביישוב מצפה אבירים למשיב 6.

2. ביום 25.8.2016 הגישו המערערים בקשה לצירוף ראיה בה טענו כי ועדת הקבלה האזורית של המועצה האזורית מעלה יוסף דחתה את בקשתו של המשיב 6 להתקבל כתושב ביישוב מצפה אבירים. ביום 5.9.2016 אישר המשיב 6 את האמור בבקשת המערערים, וציין כי על החלטת הוועדה האזורית הנ"ל תלויה ועומדת השגה בפני רשות מקרקעי ישראל הצפויה לידון בסוף חודש ספטמבר ש"ז.

3. בהחלטתנו מיום 15.9.2016 הורינו לצדדים להודיע עמדתם בדבר האפשרות כי הדיון בערעור יידחה עד למתן החלטה סופית בשאלת קבלתו של המשיב 6 כחבר ביישוב מצפה אבירים.

המשיבים כולם, לרבות הכונס הרשמי, מסכימים לדחייה האמורה. המשיבה 2, כונסת הנכסים מטעם המשיב 1 האמונה על מכירת בית המגורים (להלן: כונסת הנכסים), ציינה כי קבלת המשיב 6 כחבר ביישוב הינה תנאי מתלה בהסכם המכר שאישר בית המשפט המחוזי, וככל שבסופו של יום בקשתו של המשיב 6 תידחה ממילא יהיה עליה לפנות בבקשת למתן הוראות לבית המשפט המחוזי באשר להמשך הליכי הכינוס בהליך. במצב דברים זה, כך טוענת כונסת הנכסים, ייתכן כי הערעור דנן יתייתר. המערערים מצידם עומדים על קיום הדיון בערעור. בתגובתם טוענים המערערים כי התגלה להם לאחרונה כי המשיב 6 הפר את הסכם המכר שאושר על ידי בית המשפט המחוזי, אך כונסת הנכסים לא פעלה לביטול ההסכם, וגם מטעם זה יש לקבל את ערעורם.

4. לאחר שעיינו בתגובות הצדדים הגענו לכלל מסקנה כי יש לדחות את הדיון בערעור שבכותרת עד למתן החלטה סופית בשאלת קבלתו של המשיב 6 כחבר ביישוב מצפה אבירים. כפי שציינה כונסת הנכסים, ובצדק, ככל שהמשיב 6 לא יתקבל בסופו של יום כחבר ביישוב יהפוך הדיון בערעור לתיאורטי ויהיה עליה לפנות לבית המשפט המחוזי בבקשה למתן הוראות שמשמעותה עשויה להיות קבלת הסעד לו עותרים המערערים, אם כי מטעמים אחרים. הטענה החדשה שמעלים המערערים עתה בתגובתם בדבר הפרת הסכם המכר והפגמים שנפלו לכאורה בהתנהלות כונסת הנכסים מאז אושר ההסכם, לא עלו וממילא לא נדונו על ידי בית המשפט המחוזי ועל כן, אין הן נושא לערעור דנן. ככל שהמערערים עומדים על טענות אלו, שמורה להם הזכות להעלותן בפני בית המשפט המחוזי בבקשה מתאימה.

5. סיכומו של דבר, הדיון בערעור שבכותרת יידחה עד למתן החלטה סופית בדבר קבלתו של המשיב 6 כחבר ביישוב מצפה אבירים. כונסת הנכסים תגיש הודעת עדכון מטעמה בעניין עד ליום 1.1.2017, או עם קבלת החלטה כאמור לפי המוקדם.

ניתנה היום, ‏ט"ו באלול התשע"ו (‏18.9.2016).

ש ו פ ט ת
ש ו פ ט
ש ו פ ט

_________________________
העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח. 15075310_V11.doc אה
מרכז מידע, טל' 077-XXXX333 ; אתר אינטרנט, www.court.gov.il