הדפסה

סמארה נ' הראל חברה לביטוח בע"מ ואח'

בפני כב' השופטת רחל חוזה, סגנית נשיא (בדימ')
התובע
נדים סמארה

נגד

הנתבעות

  1. הראל חברה לביטוח בע"מ
  2. עיריית חיפה

פסק דין

בתאריך 2.8.11, ברח' השיזף (הבישוף חג'ר), התרחשה תאונת דרכים בין רכב התובע הנהוג על ידו ובין רכב לאיסוף אשפה של הנתבעת 2, הנהוג על ידי עובדה – מר יצחק שאול (להלן: "הנהג") והמבוטח על ידי הנתבעת 1.

התובע העיד בביהמ"ש על אופן קרות התאונה, אך עדותו עמדה בסתירה מוחלטת לאמור בכתב התביעה ובהודעתו לחב' הביטוח מטעמו.
בביהמ"ש עמד התובע על כך שהתאונה התרחשה בעת שהיה בעצירה מוחלטת בצד ימין הדרך ואילו המשאית פגעה במהלך נסיעתה ברכבו שלו, כאשר הגיעה מאחור ודחפה אותו קדימה.

בכתב תביעתו ואף בהודעתו לחב' הביטוח, גורס התובע כי אכן חנה בצד ימין הדרך, אך החל בנסיעה ואילו המשאית, שהגיעה מאחור, פגעה בו תוך שהינה דוחפת את רכבו קדימה.

לגירסת הנהג, אכן אסף אשפה ברחוב זה, כאשר בצד ימין הדרך חונים רכבים.
לפתע, הגיע רכב התובע וסטה שמאלה, אל עבר חזית רכבו של הנהג, חסם את אפשרות המשך דרכו ואכן המשאית דחפה את רכב התובע מעט קדימה, עד שנעצרה.

הנני מעדיפה את גירסת הנהג על אופן התרחש התאונה, כאשר הינה תואמת את סימני הנזק ברכב התובע, כפי שעולה מהתצלומים שהוגשו וסומנו נק/1.

הנני קובעת כי התאונה התרחשה מחמת שהתובע החל בנסיעתו קדימה, תוך סטיה שמאלה אל תוך נתיב הנסיעה של המשאית, כאשר אינו מבחין בה כלל וחוסם את אפשרות המשך דרכה של המשאית.

הנני קובעת כי מירב האחריות לקרות התאונה מוטלת על התובע שנהג ברכבו ברשלנות ובחוסר זהירות, סטה שמאלה מנתיב נסיעתו, כאשר אינו רואה כלל את המשאית הנוסעת לשמאלו, והגיע עד אל לפני חזית המשאית, הנוסעת בנתיבה, תוך שהינו חוסם את דרכה וזו פגעה בו.

עם זאת, הנני קובעת כי הוכחה רשלנות תורמת של הנהג, כאשר לא הבחין כלל ברכב התובע היוצא מימינו, סוטה לעברו ומגיע עד אל חזיתו.
אכן, הנהג העיד כי מבנה רכבו לא איפשר לו לראות את רכב התובע הסוטה לעברו, ברם אין בדברים אלה כדי לשמש הגנה ועל הנהג היה לסגל דרך נהיגתו, כך שכל הכביש יהא גלוי לפניו ואם הדבר לא ניתן מחמת מבנה רכבו – ייעזר במכוון.

הנני קובעת את רשלנותו התורמת של הנהג בשיעור של 20%.

הוכח כי בתאונה נגרמו לרכב התובע נזקים בסך של 10,057 ₪, כעולה מדו"ח השמאי שלא נסתר.
כן נשא התובע בשכ"ט השמאי בסך של 1,160 ₪.
בסה"כ 11,217 ₪.
מסכום זה יישאו הנתבעות בסך של 2,242 ₪, שהינו שיעור רשלנותו התורמת של הנהג.

אשר על כן, הנני מחייבת את הנתבעות, במאוחד ובמיוחד, לשלם לתובע את הסך של 2,242 ₪, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום הגשת התביעה ועד התשלום המלא בפועל.

בהתחשב בתוצאת פסק הדין - אין צו להוצאות.

יש זכות להגיש בקשת רשות ערעור לביהמ"ש המחוזי בחיפה וזאת תוך 15 יום ממועד המצאת פסק דין זה.

מזכירות ביהמ"ש תמציא עותק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, ב' תמוז תשע"ג, 10 יוני 2013, בהעדר הצדדים.