הדפסה

סוננבירת נ' הרשות לזכויות ניצולי השואה משרד האוצר

ועדת ערר על פי חוק נכי רדיפות הנאצים :
בפני כב' השופטת רחל גרינברג – יו"ר
פרופ' זהבי יוסף – ח בר
עו"ד צפורת בלאושטיין – ח ברה
העורר
לדיסלב סוננבירת

נגד

המשיבה
משרד האוצר - הרשות לזכויות ניצולי השואה

<#1#>
נוכחים:
העורר לא התייצב
ב"כ המשיבה עו"ד עודד שמל

פרוטוקול
ב"כ המשיבה:
מדובר בעורר השייך לניצולי מעגל ראשון היה בן 17 בתום הרדיפות. הגיש בקשה להכרה במספר פגימות: בקשתו להכרה במחלת אוסטאופורוזיס הוכרה במלואה ע"י הרשות בהתאם ל מדדים של ועדת שני. כמו כן הוכר במחלת לב איסכמית בשיעור של מחצית ע"ח הרדיפות לגבי יתר לחץ דם התגלה אצל העורר בשנת 2004 ועל כן הוא אינו עומד בתבחיני ועדת שני. כמו כן נדחתה תביעתו להכרה בעמ"ש ספיינל סטנוזיס ומחלת אי ספיקת כליות וכן בקשתו להכרה בערמונית מוגדלת נדחתה אף היא .לענין פגימת הגב מדובר בשינויים ניוונים ואין כל תיעוד על חבלת גב או תלונות מוקדמות לפני 1960.

פרופ' זהבי:
העורר הוכר במחלת לב איסכמית יש תיעוד מ 10/2009 זה סיבוך של מחלת לב איסכמית כנכות מוסבת ויש להוסיף לו עוד 1/4 ע"ח הרדיפות. טרשת עורקי הכליה זה תוצאה של טרשת עורקים בגינה הוכרה במחלת לב היסכמית.

<#2#>
פסק דין

העורר ביקש לדון בעניינו שלא בנוכחותו וזאת בשל מצבו הבריאותי הירוד.
לאחר שעיינו בחומר הרפואי שבתיקו ובחומר שצורף לערר אנו מחליטים כדלקמן:
העורר ביקש הכרה במחלה הקשורה בערמונית אך סוג זה של מחלה אינו מוכר על פי תבחיני ועדת שני ועל כן אף אנו לא נוכל להכיר בפגימה.
כמו כן ביקש העורר הכרה בשינויים ניווניים בעמוד השדרה ואנו נאלצים לדחות את הערר גם בגין פגימה זו וזאת מאחר השינויים הניווניים לא התגלו לפני 1960 ועל כן, על פי ההלכה הקיימת, לא ניתן לקשור אותם למאורעות השואה.
באשר לפגימות הנוספות, אי ספיקת לב אנו מכירים בפגימה זו בשיעור של רבע על חשבון הרדיפות וזאת מאחר ואנו רואים בה פגימה מוסבת ממחלת לב איסכמית.
באשר לאי ספיקת כליות כרונית (CKD) : המחלה הינה תוצאה של טרשת עורקים שבגינה פיתח העורר מחלת לב איסכמית אשר כאמור הוכרה ע"י המשיבה.

התוצאה היא כי אנו מכירים במחלת אי ספיקת לב ו CKD כמחלות מוסבות בשיעור של רבע על חשבון הרדיפות כל אחת.
יתר רכיביה הערר נדחים.

זכות ערעור לביהמ"ש מחוזי תך 60 יום מהיום בשאלה משפטית בלבד.

<#3#>

ניתנה והודעה היום כ"ה אדר תשע"ה, 16/03/2015 במעמד הנוכחים.

רחל גרינברג , שופטת

הוקלד על ידי רונית טלבי