הדפסה

נהרי(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

לפני כב' השופטת מיכל ברנט

העותרים
ישראל נהרי (אסיר)

נגד

המשיבים

  1. משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
  2. מדינת ישראל

<#2#>
נוכחים:
העותר ובאת כוחו – עו"ד באכר
ב"כ המשיב - עו"ד רמי שיינפלד

פרוטוקול

ב"כ העותר: הגשתי עתירה מתוקנת ובה הסעד המבוקש רק בעניין הטיפול. העותר בעבר הגיש את העתירה לבד ובה צוין סעדים של טיפול וחופשה. ציינתי שהסיבה שמה שהוצע לעותר בזמנו על טיפול בסמים, זה שהוא ביקש חדר שבו יוכל לשמור על קיום מצוות. הוא ציין שהאגף שהוצע לו הוא לא יכול לשמור על מצוות.

העותר: חשוב לי בשבת שלא יעשנו בחדר. אצלי בחדר לא מעשנים בשבת. באגף אחר זה לא מובטח לי. לגבי התפילות אני מבקש שיאפשרו לי להתפלל. לדוגמא קריאת שמע בחורף מתחיל בשבע בבוקר. אני מבקש את הטיפול באגף שומר מצוות.

ב"כ העותר: אנו מבקשים לנסות ליישב את שני הדברים – קבלת הטיפול וכן שמירת המצוות.

ב"כ המשיב: לשאלת ביהמ"ש אם ניתן להעבירו למעשיהו לאגף התורני, אני משיב כי מבחינת יתרת מאסר הוא מתאים אך איני יודע אם יש טיפול המתאים לצרכים של העותר במעשיהו, אך יש צורך בבדיקת הנושא אך אני מבקש לציין כי במעשיהו אין טיפול ייעודי.

ב"כ העותר: העותר מודה שיש לו רקע בסמים והוא עשה טיפולים וכן צייןה עותר כי רופא סמים לא ראה לנכון שהוא צריך טיפול בגמילה מסמים. העותר אינו מקבל תחליף סם.

ב"כ המשיב: אציין כי פרוייקט רעות הוא בכלא רימונים ויש שומרי מצוות בפרוייקט. כל בעיה שתעלה תוך כדי הטיפול תיענה. אי אפשר להציב תנאים לפני שיתחיל בטיפול. אם הוא רוצה טיפול בגמילה ולהשתלב בטיפול זה ניתן להעשות. פרוייקט רעות הוא פרוייקט ייחודי שבמהלכו העותר יוכל להתקדם.
לשאלת ביהמ"ש אם ניתן להפגישו עם העו"ס של פרוייקט רעות באגף 51, על מנת שתסביר לו על הפרוייקט ועל אפשרות שמירת המצוות במסגרת האגף, אני משיב שכן. אבקש לציין, תוך נקודת מוצא שהוא לא הדתי הראשון שמשתלב בפרוייקט הזה וגם לא האחרון.

<#4#>
החלטה

העותר נדון ל- 9 שנות מאסר שמניינן מיום 22/7/12 בגין מעשה סדום בקטין, מעשה מגונה, נסיון למעשה סדום, איומיםותקיפה בנסיבות מחמירות והוא מלין על אי שילובו בטיפול ייעודי.
הוגשה עתירה מתוקנת במסגרתה מבקש העותר באמצעות באת כוחו המלומדת להשתלב בקבוצות טיפול ושיקום בכלא, תוך כדי שמירה על זכותו של העותר לקיים את מצוות דתו.
לטענת ב"כ המשיב, בפרוייקט רעות אליו הוצע לעותר להצטרף, נמצאים אסירים דתיים.
על מנת שיעלה בידי העותר לבחון האם מעוניין הוא להשתלב בפרויקט רעות, מתבקשת העו"ס של הפרויקט להסביר לעותר את הרכב האוכלוסיה בפרויקט רעות והאפשרות לשמור על קיום מצוות בעת שהותו בפרויקט רעות, ככל שיחליט כי הוא מעונין בכך.
בכפוף לאמור, העתירה נדחית.
<#3#>

ניתנה והודעה היום ט"ז טבת תשע"ה, 07/01/2015 במעמד הנוכחים.

מיכל ברנט , שופטת