הדפסה

מ.י. פרקליטות מחוז המרכז נ' דאנה

בפני כב' סגן הנשיאה, השופט אברהם הימן
המאשימה
מ.י. פרקליטות מחוז המרכז

נגד

הנאשם
אלי דאנה

<#1#>

נוכחים:
ב"כ המאשימה עו"ד עדי ערד
הנאשם וב"כ עו"ד ערן אמרני

<#3#>
גזר דין

נגד הנאשם הוגשו שני כתבי אישום בשני תיקים פלילים: 3230/09 ו- 1252/09. בדיון שהתקיים לפני ביום 2.10.11 הודיעו הצדדים כי הגיעו להסדר טיעון לפיו הנאשם יודה ויורשע על פי הודייתו בעובדות שבכתבי האישום, בטרם טיעונים לעונש יופנה לשירות המבחן לקבלת תסקיר. הצדדים הודיעו כי אין להם הסכמה באשר לעונש.

אכן, כפי הצהרת הצדדים, הנאשם הודה בעובדות שבשני כתבי האישום הללו והורשע על פי הודייתו.

על פי העובדות המפורטות בתיק פלילי 1252/09, הנאשם הודה כי בתאריך 25.8.08, החזיק בביתו וכן ברכבו 801 תקליטורים שבהם עותקים מפרים של יצירות בעלות זכויות יוצרים.

על פי העובדות המפורטות בתיק פלילי 3230/09, הנאשם הודה כי בתאריך 3.12.07 החזיק הנאשם באחד משוקי העיר ראשון לציון ברכבו ובדוכן אשר היה סמוך לרכבו, תקליטורים שבהם עותקים מפרים של יצירות. הנאשם החזיק 204 תקליטורי סוני פלייסטשיין, 307 תקליטורי מדיה של חברת פורום פילים בע''מ וחברת גלובוס יונייטד בע''מ וכן תקליטורים אחרים. הנאשם החזיק גם 42 מוצרי קוסמטיקה הנושאים סימן המסחר של חברה המייצרת מוצרים אלה, ללא ידיעתה וללא הסכמתה.

בדיון שהתקיים לפני ביום 13.5.12, טענו הצדדים לעונש לאחר שהתקבל תסקיר משירות המבחן. אקדים ואומר שהתסקיר פירט נסיבות חיים ונסיבות אישיות שיש בהן כדי להקל בדינו של הנאשם. לאחר שהתביעה עיינה בתסקיר, מצאה כי לנוכח נסיבות אלה, משנה מעמדתה העונשית לעונש מאסר בפועל, לעונש מאסר שיבחן ריצויו בעבודות שירות. משום כך, דחיתי הדיון על מנת שתתקבל חוות דעת מהממונה על עבודות שירות בשב''ס.

חוות דעת כאמור הוגשה עובר לדיון שהתקיים לפני ביום 24.10.12.

עמדת התביעה לעונש מאסר שירוצה בעבודות שירות ברורה. מדובר בהיקף גדול ביותר של מוצרים שיש בהם כדי הפרת זכויות יוצרים. כמו כן, לנאשם הרשעות קודמות, וכי נדון ביום 1.12.08 לעונש של מאסר על תנאי בגין עבירות זהות אותן עבר בשנים 2004 ו-2006.

בא כוחו של הנאשם ביקש להקל עמו. למעשה, הבקשה היא להסתפק בעונש מאסר על תנאי ולא לגזור עונש מאסר אף כזה שירוצה בעבודות שירות, לפי שעונש זה יש בו כדי לפגוע בנאשם ובבני משפחתו פגיעה קשה ביותר. והכול לנוכח הנסיבות האישיות הקשות של הנאשם כפי המפורט בתסקיר שירות המבחן. כמו כן, הפנה בא כוח הנאשם להרשעתו האחרונה של הנאשם מיום 1.12.08, ולדבריו הוא היה זה אשר ייצג אותו בבית המשפט השלום בבאר שבע. בהליך זה הושת על הנאשם עונש של מאסר מותנה בגין מספר עבירות של פגיעה בקניין רוחני, בצירוף קנס בסך 3,000 ש''ח. טוען בא כוח הנאשם כי בהליך זה ביקש להודות גם בתיקים העומדים ותלויים של הנאשם מה שמכונה "צירוף תיקים", אלא, שלמרות בקשותיו כי תיקי החקירה אשר בבסיס שני כתבי האישום שלפנינו יועברו לרשויות התביעה בבאר שבע על מנת שיישפט בגינם, לא עלה הדבר בידו, ובסופו של יום נדון הנאשם כאמור ללא התיקים שלפני.

בבואי לגזור דינו של הנאשם התלבטתי לא במעט. תסקיר שירות מבחן מפרט נסיבות חיים לא פשוטות של אדם המגדל ילדיו לאחר גירושין, אשר נפגע נפשית בעקבות פיגוע טרור שהיה בבית קפה שבניהולו ואשר הרס את עסקו ולמעשה פגע קשות באורחות חייו. יחד עם זאת, סיכום האמור בתסקיר הוא שהנאשם מצמצם מאחריותו למעשיו, ולפיכך לא בא בהמלצה.

לכל זה יש להוסיף עברו הפלילי של הנאשם, אף שאינו מכביד יש בו תוספת לחומרה, וכן ההיקף הגדול של העותקים המפירים שנתפסו ברשות הנאשם.

אלא, שבסופו של יום מצאתי להקל עם הנאשם משום שתי סיבות עיקריות. האחת, אני מקבל טענת בא כוח הנאשם כי אילו היה נדון בהליכים שהתנהלו בבית משפט השלום בבאר שבע גם בגין שני כתבי האישום שלפני, עונשו לא היה משתנה, וההליך היה מסתיים במאסר מותנה. לפיכך, לא יהא זה ראוי, שבנסיבות אלה יוחמר עמו הדין. באותו עניין לקחתי בחשבון חלוף הזמן הרב מאז בוצעו העבירות הללו. יש לשים לב, כי מאז בוצעו העבירות הללו לא נפתחו לנאשם תיקים פליליים ויש כי הנאשם הפיק הלקח מההליכים שננקטו נגדו.

ענין אחר שהיה בו כדי לשכנעני להקל הדין עם הנאשם הוא הנסיבות האישיות אשר פורטו בתסקיר. הנאשם, אחראי לגידול ילדיו אף שאינם ילדים רכים בשנים, ופגיעה בפרנסתו תהיה פגיעה בהם. מעבר לכך, ובקשר לנסיבותיו האישיות, אין להתעלם מהפגיעה הקשה שספג הנאשם, לאחר הפיגוע הרצחני שאירע לפני כעשר שנים בבית הקפה שניהל הנאשם. נראה כי מעשה זה, תרם משמעותית אם לא היה העיקר להתדרדרות הנאשם. התדרדרות כלכלית שבאה בעקבות פגיעה נפשית עד כדי כך שהנאשם נזקק לטיפולים נפשיים.

סופו של דבר שהחלטתי להקל עם הנאשם.

אני גוזר על הנאשם העונשים כדלקמן:

6 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שבמשך שלוש שנים מהיום לא יעבור הנאשם עבירה שיש בה פגיעה בקניין רוחני.

1,500 ש"ח קנס או חודש מאסר תמורתו.
הקנס ישולם בשלושה תשלומים חודשיים שווים ורצופים שהראשון בהם יהא ביום 2.12.12.

המוצגים יושמדו.

עותק מגזר הדין יועבר לשירות המבחן.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתנה והודעה היום כ"ב חשון תשע"ג, 07/11/2012 במעמד הנוכחים.

אברהם הימן, סגן נשיאה

הוקלד על ידי יפעת מינאי