הדפסה

מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ ואח' נ' אזרד ואח'

בפני
כב' השופט דאוד מאזן

תובעות

  1. מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ
  2. טרז גורביץ מלמד

נגד

נתבעות

  1. יפה אזרד
  2. ביטוח ישיר - השקעות פיננסיות בע"מ

פסק דין

בפני תביעה בגין נזקי רכוש, שנגרמו בעקבות תאונת דרכים מיום 10/7/11.

העובדות בקצרה:

התובעת מס' 2 הינה הבעלים של רכב מסוג פג'ו מ.ר. 29-611-68 והמבוטח בביטוח פוליסת מקיף אצל תובעת מס' 1 (להלן: "רכב התובעות").

נתבעת מס' 1 הינה הנהגת ו/או הבעלים של רכב מסוג מיצובישי מ.ר. 79-550-60; אשר מבוטח אצל נתבעת מס' 2 בביטוח צד ג', בזמנים הרלבנטיים לתביעה (להלן: "רכב הנתבעות").

התובעים טענו בכתב התביעה, כי רכב ם היה בנסיעה בכביש ראשי בדרך עכו לכיוון חיפה, לפתע פרצה נהגת נתבעת 1 לנתיב נסיעתו, מכביש צדדי, מימין לדרך הראשית; כתוצאה מכך פגעה עם חלקה הקדמי של רכבה ברכב התובעת וכתוצאה מכך נגרמו הנזקים הבאים: נזק ישיר על פי חוות דעת בסך של 6,492 ₪ ובנוסף, ירידת ערך בשיעור 2% ערך הרכב ובסך 1,816 ₪, בצירוף שכ"ט שמאי בסך 818 ₪ ובסה"כ 9,120 ₪.

התובעת מס' 1 שילמה לתובעת מס' 2 סך של 5,042 ₪, לאחר ניכוי השתתפות עצמית, בגין הנזק הישיר ובגין ירידת ערך.
אם כך, תובעת מס' 1 דורשת החזר סך של 5,042 ₪ ואילו תובעת מס' 2 דורשת תשלום סך של 4,078 ₪.

נהגת רכב נתבעת 1 טוענת, כי נסעה עם רכבה בכביש שירות, בין צומת הקריון לצומת צבר, הבחינה כי רכב אחר אשר עשה שימוש בנתיב הימני אפשר לה להשתלב בנתיב, כשלפתע התפרץ וחתך מהנתיב השמאלי נהג רכב התובעת, אשר עבר מהנתיב השמאלי לעבר הנתיב הימני ובמרווח שנוצר וכתוצאה מכך, התקיימה הפגיעה בין שני כלי הרכב.

לאחר ששמעתי את שני הצדדים והתרשמתי מהנהגים בצורה בלתי אמצעית ובשים לב להדגמת כלי הרכב ומוקדי הנזק, אני סבור כי התאונה התרחשה כאשר רכב הנתבעות השתלב לתוך אחד הנתיבים מכביש שירות, אך לא נתן זכות קדימה לכל משתמשי הדרך, לרבות רכב התובעות ומאחר ובנסיבות מיקום התאונה אין זה הגיוני שרכב התובעות היה כל כולו בנתיב הימני, אני סבור כי התאונה התרחשה, ממכלול הנתונים שבאו בפני, לאחר שרכב התובעות נכנס לתוך הנתיב הימני ולא היה כל הזמן בנתיב הימני. מכאן, שהאחריות הבסיסית מוטלת על זה שמבקש להשתלב בדרך, ומוטלת על המשתמש בדרך לנקוט משנה זהירות.

לא הוכח בפני קיומו של רכב אחר שנתן זכות קדימה ואפשר לרכב הנתבעות להשתמש בנתיב הימני.

על כן, אני קובע שרכב הנתבעות לא נתן זכות קדימה, השתלב לתוך דרך מבלי לתת זכות קדימה ומבלי להיזהר בעת כניסה לנתיב הימני ומצד שני, רכב התובעות, בעת כניסתו מנתיב אחר לנתיב הימני, גם הוא לא נתן מספיק תשומת לב לקיומם של יתר הרכבים המבקשים להיכנס לאותו מסלול.

על כן, בנסיבות העניין, אני סבור כי רכב הנתבעות אשם בתאונה, אך יש לייחס אשם תורם משמעותי לרכב התובעות, בשיעור 40%.

אשר על כן, אני מחייב את הנתבעות, ביחד ולחוד, לשלם לתובעת מס' 1 סך של 3,026 ₪, בצירוף הפרשי ריבית והצמדה כחוק החל מיום הגשת התביעה - 31/5/12 ועד ליום התשלום בפועל ולתובעת מס' 2 סך של 2,447 ₪, בצירוף הפרשי ריבית והצמדה כחוק החל מיום הגשת התביעה - 31/5/12 ועד ליום התשלום בפועל.

כמו כן, הנתבעות, ביחד ולחוד, ישיבו לתובעות את סכום האגרה במלואה, על שני חלקיה וכן שכ"ט עו"ד בסך 1,200 ₪ כולל מע"מ וכן, הנתבעות, ביחד ולחוד, ישיבו לתובעות את הוצאות העד בסך 250 ₪.

כל הסכומים ישולמו תוך 30 יום מהיום, שאם לא כן, יישאו הסכומים הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

ניתן היום, י"ד סיון תשע"ג, 23 מאי 2013, בהעדר הצדדים.