הדפסה

מדינת ישראל נ' ששון

בפני כב' השופט בכיר יצחק יצחק

המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשמים
אלפרדו רחבעם ששון

<#1#>
נוכחים:
ב"כ התביעה עו"ד אלכס ישראלוב
ב"כ הנאשם עו"ד אדי אבינועם
הנאשם התייצב
פרוטוקול

התובע: אני מסב את תשומת הלב שכתב האישום תוקן. לחובת הנאשם הרשעה בחוק התכנון והבניה.
הוגש וסומן ת/1.
הנאשם יליד 64. חוץ מהרשעה נוכחית אין לו הרשעות נוספות. הוא הודה והורשע בעבירה של איומים. הוא ביצע אותה כלפי גרושתו דאז. אני מפנה לסוג האיומים. סוג האיומים הינו מהרף הלא נמוך. המתחמים נעים לטעמנו ממאסר על תנאי עד מאסר קצר בעבודות שירות. הוגש תסקיר ארוך ומפורט. אני מפנה לתסקיר, ממנו עולה שהרשעה פלילית או אישום של הנאשם יכולה לגרום לכך שבת זוגתו הנוכחית לא תקבל מעמד קבע או אזרחות בישראל. הפגיעה היא בבת הזוג, ולא בנאשם עצמו. ההרשעה עצמה כבר קיימת. אני לא סבור שבנסיבות העניין יש סיבה שלא להרשיע את הנאשם. הנאשם עצמו סיים 12 שנות לימוד. כיום הוא לא עוסק בתחום שיכול לפגוע בו. דווקא אם חברי מציין שהוא קבלן, לנאשם יש הרשעה לפי חוק התכנון והבניה. בנסיבות העניין, אנו סבורים שיש להרשיע את הנאשם. בנוסף, אבקש להשית מאסר על תנאי וקנס.

הסניגור: אבקש לאמץ את המלצות שירות המבחן במלואן לבטל את הרשעתו של הנאשם ולהשית עליו של"צ. יש לנאשם הרשעה על פי עבירה של חוק התכנון והבניה. מדובר בסגירת מרפסת. התוצאה של התיק היתה חתימה על התחייבות להימנע מעבירה וקנס בסך 3,000 ₪. אני סבור שיש פגיעה בעתידו התעסוקתי. אני מפנה לרישיון הקבלן. יש פגיעה בדימוי העצמי, וכן פגיעה שעלולה להביא להשלכה כלשהי על המרקם העדין של המערכת שבין הנאשם לבין גרושתו. צריך לתת את הדעת גם על הנושא של הדימוי העצמי. חשוב לזכור שהרשעות על פי חוק העונשין יכולות להביא לביטול רישום. מכיוון שלא היה מאסר בפועל, הרישום לא יכול להשפיע על הנושא. אם תהיה הרשעה בעבירת איומים זה כן ישפיע. אני מציג מסמך של עו"ד פסי. אבקש לבטל את הכרעת הדין. הנאשם מוכן לבצע את השל"צ.

<#2#>
החלטה

התביעה עותרת להשארת הכרעת הדין על כנה, תוך שהיא מציינת את חומרת העבירה ונוסח האיומים שהינו מרף החומרה הגבוה.
מנגד, הסניגוריה טוענת לביטול הכרעת הדין, תוך שהיא מדגישה את האמור בתסקיר שירות המבחן.
התקבל תסקיר, ממנו עולה כי מדובר בנאשם כבן 50, שלחובתו הרשעה אחת בניגוד לעבירה על פי חוק התכנון והבניה.
תסקיר המבחן מציין את היותו של הנאשם נורמטיבי.
כך למשל, הנאשם סיים שירות צבאי מלא כחייל קרבי וקיבל תעודות הערכה ממפקדיו.
הדברים מפורטים בעמ' 2 לתסקיר.
העבירה נעברה בהקשר לסידורי בר מצווה של ילדם המשותף של בני הזוג, כששירות המבחן מציין את המערכת המורכבת והטעונה בין הצדדים.
שירות המבחן מדגיש, כי הצדדים עברו מסכת גירושים מורכבת וכואבת, וניתן להתרשם כי מדובר בנאשם שבבסיסו הינו אדם שומר חוק, וכל ההליכים הנוכחיים מהווים גבול נאות עבורו.
עוד מוסיף שירות המבחן, כי הרשעתו בדין של הנאשם עלולה להביא לפגיעה רגשית בדימויו העצמי ולפגיעה במרקם היחסים העדין בינו לבין גרושתו.
שירות המבחן מוסיף, כי הנאשם הציג אישור מארגון הקבלנים, לפיו הרשעתו בדין עלולה לשלול את רישיונו של הנאשם, ובכך לפגוע במקור פרנסתו.
אינני מקל ראש בחומרת העבירה, אך כאמור העבירה נעברה בהקשר ספציפי של סידורי בר המצווה על רקע מערכת יחסים טעונה ועכורה.
בנסיבות אלה, מצאתי מקום לבטל את הכרעת הדין המרשיעה.
הנאשם יבצע של"צ על פי תכנית שגובשה על ידי שירות המבחן.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

המזכירות תשלח עותק החלטתי לשירות המבחן.

<#4#>

ניתנה והודעה היום כ' אדר תשע"ד, 20/02/2014 במעמד הנוכחים.

יצחק יצחק, שופט בכיר