הדפסה

מדינת ישראל נ' ראובני(עציר) ואח'

57576-07-15

בפני כבוד ה שופטת יפעת שיטרית
המבקשת
מדינת ישראל

נגד

המשיבים
1. ינון אלי'ה ראובני (עציר)

2. יהודה אסרף (עציר)

נוכחים: בשם המבקשת: עו"ד עמוס דניאלי
בשם המשיב 2: הובא וע"י ב"כ עו"ד אהרון רוזה
<#1#>
<#2#>
החלטה בעניינו של המשיב 2 בלבד

בפניי בקשה להורות על מעצרו של המשיב 2 , עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו.

מבוא:

1. כנגד המשיב 2 (להלן: "המשיב") ומשיב נוסף (להלן: "המשיב 1"), הוגש לבימ"ש זה כתב אישום אחד, הכולל בחובו 3 אישומים. במסגרת האישום הראשון, המיוחס לשני המשיבים, מיוחסות למשיב 1 העבירות שעניינן , הצתה בנסיבות מחמירות, השחתת פני מקרקעין ממניע של עוינות כלפי הציבור, קשירת קשר לביצוע פשע , קשירת קשר למעשים אחרים והסתייעות ברכב לביצוע פשע. למשיב יוחסו העבירות שעניינן, מתן אמצעים לביצוע פשע וקשירת קשר למעשים אחרים.

במסגרת האישום השני, המיוחס למשיב 1 בלבד, מיוחסת למשיב 1 עבירה שעניינה, הפרעה לשוטר.

במסגרת האישום השלישי, אשר אף הוא מיוחס למשיב 1 בלבד, מיוחסת לו עבירה שעניינה, הפרת הוראה חוקית.

לפיכך, הרי שלמשיב נשוא החלטה זו מיוחס האישום הראשון בלבד. אשר על כן, החלטה זו תתמקד באישום זה.

העובדות הנטענות באישום הראשון:

2. על פי הנטען באישום הראשון, כנסיית הלחם והדגים בכפר נחום והמנזר הסמוך לה (להלן: "הכנסייה"), הם בין האתרים הנוצרים הקדומים בישראל, ומהווים אתר חשוב ומרכזי לעולם הנוצרי. בנוסף, הכנסייה היא אתר תיירות המשמש את הציבור ואליו מגיעים מדי שנה אלפי צליינים מכל רחבי העולם.

3. עוד נטען, כי בכנסייה מתגוררים דרך קבע מספר כמרים, נזירים ומתנדבים. בנוסף, שוהים במקום אורחים מזדמנים.

4. על פי הנטען, המשיבים הם חברים. המשיב 1 מחזיק בדעות קיצוניות דתיות, הרואות בנוצרים "עובדי אלילים" , ובמיגור עובדי האלילים – מצווה.

5. עובר ליום 17.6.15 , כך על פי הנטען בכתב האישום, קשר המשיב 1 קשר עם אחרים, אשר זהותם אינה ידועה למבקשת (להלן: "האחרים", כולם ביחד יקראו להלן: "המציתים"), להצית את הכנסייה (להלן: "ההצתה"), ולפגוע בקודשי הדת הנוצרית, זאת על רקע של עוינות כלפי הדת הנוצרית. בנוסף, קשרו שני המשיבים ביניהם קשר לפיו, המשיב ימסור את רכבו למשיב 1, וזאת ביודעו, כי הרכב ישמש לביצוע עבירה ממניע של גזענות או עוינות כלפי דת.

6. על פי הנטען, לצורך מימוש הקשר, הגיע המשיב ברכבו מסוג סובארו ל"ז 96-880-03, אשר נרכש על ידו כשבועיים קודם לכן (להלן: "הסובארו"), ביום 17.6.15, סמוך לשעה 17:00, לישוב יד בנימין (להלן: "הישוב"). כן נטען, כי המשיבים ידעו, כי קיימות מצלמות בכניסה הראשית של הישוב, וכי השער האחורי של הישוב נסגר אוטומטית בשעות הערב. משכך, החליטו המשיבים להשאיר את הסובארו מחוץ לשער האחורי של הישוב, על מנת להסתיר את תנועותיו.

7. בהתאם לתכנון הנ"ל, כך על פי הנטען בכתב האישום, ביום 17.6.15 , בשעה 17:39, יצא המשיב את הישוב בנסיעה, החנה את הסובארו מחוץ לשער האחורי של הישוב ומיד לאחר מכן חזר לישוב.

8. עוד נטען, כי בהתאם לתכנון, סמוך לשעה 22:00, יצא המשיב 1 בנסיעה בסובארו ממקום החנייה סמוך לשער האחורי של הישוב, ואסף בהמשך את האחרים. סמוך לשעה 22:40 ולצורך ביצוע ההצתה, מילא המשיב 1 בקבוקים בבנזין בתחנת הדלק בלטרון . בנוסף לבקבוקים האמורים, הצטיידו המציתים לצורך ביצוע ההצתה בכפפות, גפרורים ומצית.

9. כן נטען, כי ביום 18.6.15 , סמוך לשעה 03:00 , הגיעו המציתים ברכב הסובארו לדרך עפר מול הכניסה לכנסייה, שם החנו את הסובארו, חצו את הכביש בריצה לכיוון מטע מנגו הסמוך לכנסייה, והחלו להתקדם לכיוון הכניסה הדרום מערבית של הכנסייה.
סמוך לשעה 03:15 נכנסו המציתים למתחם הכנסייה. המציתים נכנסו לחדר המשמש כחדר ישיבות במנזר, שפכו בנזין על דלתות וקירות המבנה והדליקו אותו.
כתוצאה מכך, התלקח החדר כולו. גג החצר, אשר היה עשוי עץ, קרס, והאש התפשטה אל שני חדרים סמוכים. בנוסף , שפכו המציתים בנזין על דלת מבנה המגורים של המנזר, סימנו שובל של בנזין מהדלת לחצר סמוכה, שם הדליקו את הבנזין באמצעות גפרור. שובל האש הגיע עד לדלת והצית אותה ולהבות האש חדרו מתחת לדלת לעבר מבנה המגורים, וגרם לה נזק. באותה עת שהו במבנה המגורים שני כמרים.

10. עוד נטען, כי בנוסף ריססו המציתים על קיר סמוך לדלת שהוצתה את הכתובת "והאלילים כרות יכרתון", שהיא משפט הלקוח מתפילת "עלינו לשבח", המתייחס לביעור עבודה זרה.
לאחר מכן, נמלטו המציתים מהמקום באופן רגלי עד הגעתם לסובארו. באמצעות הסובארו עשו המציתים את דרכם בחזרה למקום עבודתו של המשיב 1 ביהוד. המשיב 1 המשיך לעבודתו, והאחרים נהגו בסובארו בחזרה לישוב.

11. כן נטען, כי במהלך ניסיונות כיבוי השריפה, נפגעו אב המנזר ומתנדבת באורח קל משאיפת עשן.
12. כתוצאה מהצתת הכנסייה, כך על פי הנטען בכתב האישום, נמתחה ביקורת רבה על מדינת ישראל על ידי הואתיקן, מוסדות נוצריים ומדינות שונות בעולם.

13. בדיון אשר התקיים בפניי ביום 6.8.15 חלק ב"כ המשיב על קיומן של ראיות לכאורה להוכחת המיוחס למשיב בכתב האישום ועל קיומה של עילת מעצר. לחילופין, טען ב"כ המשיב, כי אם ביהמ"ש יסבור, כי יש בנמצא תשתית ראייתית לכאורית בעוצמה ראויה, כמו גם עילת מעצר, הרי שזו ניתנת לאיון על דרך שהיית המשיב בחלופת המעצר שהוצעה ולפיה, ישהה המשיב בבית הוריו בישוב אלעד, תחת פיקוחם לחילופין ולסירוגין.

טיעוני המבקשת:

14. לטענת המבקשת, כעולה מבקשתה שבכתב, היא אוחזת בראיות לכאורה טובות להוכחת המיוחס למשיבים בכתב האישום הכוללות, בין היתר, את צילום המשיב 1 בתחנת הדלק בלטרון, בו הוא נצפה ממלא בקבוקי חלב בדלק, שעה שבקבוק חלב זהה נמצא בזירת ההצתה ובו שרידי חומר דליק, כפפות שנמצאו כ - 5 ק"מ מהזירה ועליהן D.N.A של המשיב 1 , חוו"ד מז"פ באשר לעקבות צמיגים שנמצאו בזירה וצילומי מצלמות אבטחה שונות, בהם נראה המשיב משאיר את רכבו מחוץ לשער האחורי ביד בנימין. כן ציינה המבקשת, כי בחקירותיהם שמרו המשיבים על זכות השתיקה ולא מסרו כל גרסה.

15. כן טענה המבקשת, כי העבירות המיוחסות למשיבים חמורות מעצם אופיין ונסיבותיהן וככאלה מקימות עילה למעצר המשיבים עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדם. כן טענה המבקשת, כי אופן ביצוע העבירות בצורה מתוחכמת, מאורגנת, הרחק ממקום מגורי המשיבים, כלפי קורבנות תמימים להם לא היה כל סכסוך אישי עם המשיבים, מצביע על מסוכנותם הרבה.

16. עוד הוסיפה והדגישה המבקשת , כי ביהמ"ש העליון קבע פעמים רבות, כי כאשר מדובר בעבריינות אידיאולוגית, המבוצעת על רקע לאומני – גזעני, מתחזק יסוד המסוכנות להישנות מעשים דומים.

17. כן ציינה המבקשת , כי המשיבים שמרו בחקירותיהם על זכות השתיקה והפנתה בהקשר זה לפסיקת ביהמ"ש העליון אשר קבע בשורה של החלטות, כי שתיקת נאשמים בחקירתם, מחזקת את מסוכנותם וכי בשתיקה בחקירה יש כדי לחזק את הראיות הלכאוריות כנגד נאשמים אלו.

18. בהשלמת טיעוניה בעל פה הפנתה המבקשת לתשתית הראייתית הלכאורית בה היא אוחזת, כך לדידה, להוכחת המיוחס למשיב בכתב האישום, כמפורט בטיעוניה שם.
בהקשר זה טענה המבקשת , כי היא אוחזת בראיות לכאורה טובות ולפיהן, באמצעות רכבו של המשיב בוצעה עבירת ההצתה המיוחסת. באשר לחלקו של המשיב, טען ב"כ המבקשת, כי לא יכולה להיות מחלוקת שהמשיב נתן אמצעים לביצוע עבירת ההצתה המיוחסת. באשר לרמת המודעות של המשיב, טען ב"כ המבקשת, כי יש בנמצא צבר של נסיבות מחשידות והאפשרות ולפיה, המשיב לא ידע שלוקחים את הרכב למטרה הנטענת בכתב האישום ולא חשד במטרה, אינה סבירה בנסיבות העניין. כן טענה המבקשת, כי שתיקת המשיב בחקירתו, לאחר שהוצגו בפניו הראיות העומדות לחובתו, ובחירתו שלא ליתן כל הסבר, מחזקת ומתווספת לראיות בהן אוחזת המבקשת להוכחת המיוחס למשיב בכתב האישום.

19. עוד הוסיף וטען ב"כ המבקשת, כי העבירה המיוחסת למשיב ואשר עניינה, מתן אמצעים לביצוע פשע, מאפשרת רמת מודעות נמוכה יחסית הנדרשת לגיבוש האחריות הפלילית.

20. באשר למסוכנות המשיב, הפנתה ב"כ המבקשת לפסיקת ביהמ"ש העליון בעבירות אידיאולוגיות ולעולה ממנה. כן טען, כי שתיקת המשיב לא רק רלוונטית לבחינת התשתית הראייתית הלכאורית, אלא היא אף מעצימה את עוצמת עילות המעצר שעניינן, מסוכנות והחשש לשיבוש מהלכי משפט, הקמות בעניינו של משיב זה.

טיעוני המשיב:

21. במסגרת טיעוניו, שב והדגיש ב"כ המשיב, כי לדידו, כאמור, אין בידי המבקשת תשתית ראייתית לכאורית להוכחת המיוחס למשיב בכתב האישום. כן הדגיש, כי הוראת החיקוק המיוחסת למשיב בכתב האישום ואשר עניינה, מתן אמצעים לביצוע פשע, מחייבת ידיעה ולפיה, המשיב ידע שהרכב עלול לשמש לביצוע פשע ואין די בקיומו של חשד בלבד.
עוד טען ב"כ המשיב, כי אין בנמצא תשתית ראייתית לכאורית להוכחת קשירת הקשר המיוחסת למשיב בכתב האישום.

22. ב"כ המשיב הדגיש, כי הוא אינו חולק על קיומה של תשתית ראייתית לכאורית בדבר הגעת המשיב לישוב יד בנימין ואולם, לדידו, אין בנמצא ראיות להוכיח, כי הגעה זו הייתה לשם מימושו של הקשר.

23. ב"כ המשיב הוסיף והדגיש, כי הוא אינו חולק בדבר קיומה של תשתית ראייתית להוכיח, כי המשיב יצא ביום 17.6.15 מהישוב "כוכב השחר" בשעה 15:30 לערך, הגיע לשער הראשי בישוב יד בנימין ונכנס לישוב בשעה 17:10 . בהקשר זה הדגיש, כי הדבר נעשה באופן גלוי וכי המשיב לא נראה בשום שלב כמי המנסה לעשות פעולת הסתרה כלשהי.

24. עוד הוסיף וטען ב"כ המשיב , כי הנטען בסעיף 6 לעובדות האישום הראשון אינו נכון עובדתית ואין בנמצא תשתית ראייתית לכאורית להוכחת הנטען בהקשר זה. כך הם הדברים גם באשר לנטען בסעיף 7 לעובדות האישום הראשון ולפיכך, כך ב"כ המשיב, המבקשת אוחזת בהשערות בהקשר זה ולא מעבר לכך. עוד הדגיש בהקשר זה ב"כ המשיב, כי מהשעה 17:40 שבה נראה המשיב מוציא את רכבו ומחנה אותו ועובר לרכב השני, ועד לשעה 22:00 , היא השעה הרלוונטית למעשיו של המשיב 1 , כנטען בסעיף 8 לעובדות האישום הראשון, אין בנמצא רצף הסרטה וכי הסרטון קטוע. בהקשר זה הקשה ב"כ המשיב, כי אין בידי המבקשת כדי להוכיח, כי הרכב חנה משך כל פרק הזמן הרלוונטי במקום .

25. בנסיבות אלו, טען ב"כ המשיב, כי אין בנמצא תשתית ראייתית להוכיח את הקשר בין שני המשיבים, כנטען בכתב האישום. כן טען ב"כ המשיב, כי לא ניתן לשלול, כי המשיב הותיר את הרכב לבקשת אדם כלשהו בשל סיבות כשרות לחלוטין, כמפורט בטיעוניו שם.

26. באשר לשתיקת המשיב בחקירתו, הדגיש ב"כ המשיב, כי זכות השתיקה הינה זכות העומדת לכל נחקר ובהקשר זה הדגיש, כי המשיב הוא בחור צעיר, אשר היה נתון במעצר מבלי שהותר לו להיפגש עם עו"ד. כן טען, כי המשיב נחקר משך שעות רבות וקשות , במהלכן הוטחו בו טענות שקריות ובנסיבות אלו, אך טבעי הוא, כי יבחר לשמור על זכות השתיקה. בנסיבות אלו, כאמור, טען ב"כ המשיב, כי אין המבקשת אוחזת בתשתית ראייתית לכאורית להוכחת המיוחס למשיב בכתב האישום.

27. לחילופין, טען ב"כ המשיב, כי אם ביהמ"ש יגיע למסקנה בדבר קיומה של תשתית ראייתית לכאורית, כי אז נדרשים אנו ל"מקבילית הכוחות" בין עוצמתן של אלה לבין עוצמת המסוכנות הקמה מן המשיב.

28. בהקשר זה הדגיש ב"כ המשיב, כי למשיב מיוחסות עבירות של הכנה וקשר בלבד וגם המבקשת אינה יודעת לומר מה הייתה הידיעה הנטענת של המשיב. בנסיבות אלו, טוען ב"כ המשיב, כי לא קמה בעניינו של המשיב בנסיבות העניין עילת מעצר שעניינה מסוכנות. לחילופין,וככל שביהמ"ש יקבע, כי מתגבשת עילה זו, כי אז זו ניתנת לאיון על דרך חלופת המעצר שהוצעה ולפיה, ישהה המשיב בבית הוריו, תחת פיקוחם. כן הפנה ב"כ המשיב לפסיקה רלוונטית וציין, כי שתיקה בחקירה יכולה לחזק תשתית ראייתית ועוצמת מסוכנות ובלבד שאלה בנמצא.

29. דיון והכרעה:

ראיות לכאורה :

עיון בתשתית הראיייתית הלכאורית בה אוחזת המבקשת מלמדת, כי זו נסמכת על מספר אדנים ראייתיים שונים ומאובחנים וכדלקמן :

א. זכ"דים המתעדים את חקירות המשיב ע"י גורמי שב"כ וראה בהקשר זה זכ"דים מיום 12.7.15 מאת כריס, זכ"ד מיום 13.7.15 מאת פרץ,
זכ"דים מיום 13.7.15 מאת כריס, זכ"דים מיום 14.7.15 מאת שאול, זכ"דים מיום 14.7.15 מאת כריס.
זכ"דים מיום 15.7.15 מאת אדרי, זכ"ד מיום 16.7.15 מאת אדרי, זכ"דים מיום 16.7.15 מאת כריס, זכ"ד מיום 16.7.15 מאת פרץ, זכ"ד מיום 17.7.15 מאת אדרי, זכ"דים מיום 17.7.15 מאת רפאל (לאחד מהם מצורף דף ובו 2 תמונות) , זכ"ד מיום 18.7.15 מאת כריס אליו מצורף דף ובו 2 תמונות, זכ"ד מיום 18.7.15 מאת פרץ, זכ"דים מיום 19.7.15 מאת כריס, זכ"ד מיום 20.7.15 מאת רוני וזכ"ד מיום 22.7.15 מאת ניסן, מהם עולה, כי המשיב שמר על שתיקתו.

ב. זכ"דים המתעדים את חקירות המשיב 1 ע"י גורמי שב"כ, מהם עולה, כי גם המשיב 1 שמר על שתיקה במהלך חקירותיו.

ג. זכ"דים המתעדים את חקירות מרדכי גדליה דוד ברט מאייר ע"י גורמי שב"כ מהם עולה, כי מאייר שמר על שתיקה במהלך חקירותיו.

ד. זכ"דים המתעדים את חקירות משה חיים יצחק מאיר צבי אורבך ע"י גורמי שב"כ, מהם עולה, כי אורבך שמר על שתיקתו במהלך חקירות אלו.

ה. הודעות משה חיים אורבך מהמועדים 19.7.15 , 23.7.15 ו – 27.7.15 , בהן נחקר אורבך ע"י גורמי משטרת ישראל, כאשר בהודעותיו מיום 19.7.15 ומיום 23.7.15 שתק אורבך ולא הגיב לשאלות ולחשדות שהוטחו בו ואולם בהודעתו מיום 27.7.15 השיב אורבך לשתי השאלות הראשונות שהוצגו לו ושתק ביתר החקירה.

ו. הודעות משה שחור מהמועדים 14.7.15 , 15.7.15 , 16.7.15 , 20.7.15 ו – 25.7.15, בהן נחקר ע"י גורמי משטרת ישראל ושמר על שתיקתו במהלך חקירות אלו.

ז. הודעות מרדכי מאייר מהמועדים 12.7.15 , 13.7.15 , 14.7.15 , 15.7.15 , 16.7.15, 20.7.15 ו – 25.7.15 בהן נחקר מאייר על ידי גורמי משטרת ישראל ושתק בחקירותיו.

ח. הודעות המשיב מהמועדים 12.7.15 (שעה 02:42 ) , 12.7.15 (שעה 05:46) , 13.7.15 , 14.7.15 , 15.7.15 , 16.7.15 , 20.7.15 ו – 25.7.15 אליה מצורפת מעטפה ובה 11 תמונות , בהן שתק המשיב זולת מתן מענה למספר שאלות.

ט. הודעות המשיב 1 מהמועדים 12.7.15 , 13.7.15 , 14.7.15 , 15.7.15 , 20.7.15 ו – 25.7.15 בהן נחקר המשיב 1 ע"י גורמי משטרת ישראל בהן שמר המשיב 1 על זכות השתיקה, זולת מתן מענה למספר שאלות.

י. הודעת שמעון רוטשטיין מיום 21.7.15 בה מסר רוטשטיין , כי הוא מכר את רכב הסובארו למשיב, וכי הרכב אינו בבעלותו מיום 4.6.15 (ראה משורה 6 ואילך להודעה) . במעמד זה מסר רוטשטיין העתק מטופס העברת בעלות וכן הוצגה בפניו תמונה בה נראה רכב הסובארו והוא אישר, כי זהו הרכב שמכר למשיב. רוטשטיין אישר קיומם של סימני זיהוי יחודיים ברכב הסובארו בדמות מדבקות המצויות בחלק האחורי ברכב וחסר של מנעול הדלת האחורית.

יא. הודעת טוביה לוי מיום 20.7.15 אשר הינו מעסיקם, בין היתר, של המשיב 1 ושל משה אורבך. לוי אישר בהודעתו, כי השניים החלו לעבוד באותו יום, כחודש ימים עובר למועד מעצרם וכי שעות העבודה הן משעה 7:00 ועד לשעה 17:00 . לוי מסר, כי אין הוא זוכר באיזו שעה ביום 18.6.15 הגיעו השניים לעבודה.

יב. הודעת נפתלי שושן מיום 20.7.15 אשר הינו קב"ט מועצה איזורית נחל שורק, אשר במסגרתה מסר נפתלי, כי לישוב יד בנימין ישנם 2 שערים, האחד כניסה מכביש 3 והשני כניסה ממושב בית חלקיה. עוד מסר, כי בשער הראשי ישנה שמירה של 24 שעות ביממה ואילו השער האחורי בשנת הלימודים נפתח בשעה 06:00 עד לשעה 17:00 וכשאין לימודים השער פתוח בין השעות 06:00 – 15:00 . לאחר שעות אלו השער נסגר, אין שומר במקום ופתיחת השער נעשית באמצעות קוד שהתושבים מקבלים ממחלקת הביטחון. עוד ציין, כי פתיחת השער ע"י מאן דהוא באופן שכזה נרשמת במחשב המועצה. עוד צויין, כי מהשעה 21:00 השער האחורי אינו נפתח כלל, גם לא באמצעות קוד, אך ניתן לעבור רגלית ע"י שער "הפישפש" שיש בשער.
שושן מסר עוד, כי רק אחיות המקבלות ממנו אישור עם תג ורק בשבת, משאירות כלי רכב מחוץ לשער האחורי, ואולם בימי חול אנשים אינם משאירים כלי רכב מחוץ לשער האחורי, וזהו דבר חריג מאד.

יג. הודעת רן אברהמוף מיום 20.7.15 אשר עובד כמאבטח במפעל "מבת" ובמסגרת הודעתו מסר, כי לפני כחודש ימים אבטח בנקודת מחסום בכניסה הראשית של המפעל וכי האבטחה הינה משעה 08:20 – 10:10 , וכי הגיע אליו בחור בשנות ה- 20 – 30 לחייו, לבוש מכנס ג'ינס וחולצה מלוכלכים מאוד, עם פאות וכיפה סרוגה גדולה, ניגש לרן ללא תעודת זהות. הבחור ביקש להביא לו את התעודה מתוך המפעל, מסר לרן כי אין לו סוללה בפלאפון ועשה שימוש בפלאפון של רן ולאחר כ – 10 דקות הגיע חבר שלו מתוך המפעל, הביא לו את תעודת הזהות שלו והוא נכנס פנימה. רן בדק בטלפון הנייד שלו את השיחות בתאריך 18.6.15 בין השעות 08:20 – 10:10 ומסר את הפירוט בהודעתו, כמפורט שם. כן מסר, כי אם תוצג בפניו תמונה עדכנית של אותו בחור, הוא יוכל לזהות אותו. עוד מסר, כי אותו בחור עובר באתר בנייה.

יד. הודעות סופי זיילר מהמועדים 18.6.15 ו - 9.7.15, מתנדבת בכנסייה.

טו. הודעת טראגר מאנפרד יוזף מיום 9.7.15 המתגורר בכנסייה.

טז. הודעת פטר פאול יוהנס נורדהאוזן מיום 9.7.15 העובד בכנסייה כמנהל פדגוגי.

יז. הודעת שמיץ יוסף מיום 18.6.15 המשמש ככומר בכנסייה.

יח. הודעת היידי לינהארד מיום 18.6.15 אשר שהתה בכנסייה במועד האירוע הנטען.

יט. הודעת דומיניק כריסטיאן היילי מיום 18.6.15 השוהה כמתנדב בכנסיה.

כ. הודעת נזאר גנטוס מיום 18.6.15 אשר הינו אב בית בכנסייה.

כא. דו"חות צפיה ומזכרים :

*ש.ג. ראשי יד בנימין מסד 66 מיום 24.7.15 מאת רס"ר פיני ספיר.

*מזכר/דו"ח צפייה הורדה וסימון של מצלמה מהישוב כוכב השחר מיום 21.7.15 מאת רס"מ שבתאי שמואלי.

*דו"ח צפייה מרכז מסחרי יד בנימין מיום 22.7.15 מאת רס"מ אלדד פרץ .

*דו"ח צפייה מועצה יד בנימין מס"ד 62 ימים מיום 19.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*מזכר מיום 23.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צריבה תחנת דלק יד בנימין מיום 19.7.15 מאת רס"ר פיני ספיר .

*דו"ח צפייה בתחנת דלק יד בנימין מיום 22.7.15 מאת רס"מ אלדד פרץ.

*דו"ח צפייה תחנת דלק יד בנימין מיום 21.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה שער אחורי יד בנימין מיום 7.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה סופר מעיין 2000 מיום 24.6.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה – סופר מעיין 2000 מיום 5.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח צפייה דוד המלך 18 מיום 22.7.15 מאת רס"מ אלדד פרץ.
*מזכר/דו"ח צפייה אלונית תחנת דלק לטרון מיום 6.7.15 מאת רס"מ שבתאי שמואלי.

*דו"ח צפייה מקורות אתר אשכול מיום 6.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה מוקד שירותי אבטחה בנק מזרחי טפחות מיום 7.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה – פוריה עלית מיום 5.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דוח צפייה דור אלון אלומות מיום 16.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח צפייה – אוהל יקב 24 משפחת כהן מיום 16.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח צפייה דור אלון יבניאל מיום 9.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה מלון אירופה מיום 4.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח צפייה חניה רחוב אלטלף יהוד והכניסה לעיר מכביש 461 מיום 5.7.15 מאת רס"ר פיני ספיר.

*דו"ח צפייה בית מורד מיום 9.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח פעולה מיום 1.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דוח צפיה בר כוכבא ובית החיל מסד 42 מיום 24.7.15 מאת רס"ר פיני ספיר.

*דו"ח צפייה - חברת המים של טבריה מיום 6.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*מזכר/דוח צפייה בדיסק מתחנת דלק לטרון 17.6.15 מיום 5.7.15 מאת רס"מ שבתאי שמואלי.

*דו"ח צפייה בית חלקיה מיום 8.7.15 מאת רס"מ אלדד פרץ.

*דו"ח פעולה מאת רס"ר ברק רביבו מיום 30.6.15 .

*דו"ח צפייה מפעל מבת מיום 2.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה מפעל מבט (כך במקור – הערה שלי י.ש.) מיום 2.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה מפעל מבת מיום 2.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה מפעל מבת מיום 2.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה אוהל יעקב 22 מיום 10.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח פעולה 1.7.15 – סרטוני אבטחה ר.ס. מערכות רחוב העצמאות 2 יהוד מיום 5.7.15 מאת רס"מ שמעון שלגי.

*דו"ח צפייה בית חלקיה – בית פרטי מיום 15.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח צפייה מלון ארקדיה מיום 15.7.15 – מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*מזכר/תפיסה וסימון ודו"ח צפייה בניין טופ רסקו רחוב העצמאות 40 יהוד מיום 2.7.15 מאת רס"מ שבתאי שמואלי.

*דו"ח פעולה מיום 30.6.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח פעולה מיום 30.6.15 חנות חיות רחוב אברהם אלטלף 3 מיום 5.7.15 מאת רס"מ שמעון שלגי.

*דו"ח צפייה חנות אייס יהוד מיום 15.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח פעולה/צפייה מיום 24.6.15 מאת רס"ל רון לב.

*דו"ח צפייה לאס אולס והיכל התרבות – יד שטרית מיום 8.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח פעולה/צפייה בסרטון מיום 24.6.15 מאת רס"ל שלומי נחמן.

*דו"ח צפייה מלון פרימה גליל ומאפיית ררון שי בר"ח אלחדיף 1 מיום 9.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח פעולה וצפייה מאת ברק רביבו מיום 24.6.15 .

*דו"ח צפייה – אולם שורשים יהוד מיום 6.7.15 מאת רס"מ אלדד פרץ.

*דו"ח צפייה – כביש 77 מיום 5.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח צפייה – מחסום אורנית מיום 5.7.15 מאת רס"מ יוסף עובדיה.

*דו"ח אודות קבלת סרטונים כביש חוצ"ש מיום 24.7.15 מאת רס"ר פיני ספיר.

*דו"ח צפייה – מחסום אורנית מיום 30.6.15 מאת רס"ל סיוון שוורץ.

*דו"ח צפייה בן זכאי 90 אלעד מיום 8.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח צפייה בית חלקיה ישיבה שער בנימין מיום 7.7.15 מאת רס"מ שמעון שלגי.

*דו"ח צפייה כניסה ליד בנימין מיום 5.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח צפייה שער בנימין כניסה 18.6.15 מיום 1.7.15 מאת רס"ר פיני ספיר.

*דו"ח צפייה – טרומפלדור 5 טבריה מיום 15.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

* דו"ח צפייה פירוט סימנים מפגש רון – קיוסק רון מיום 5.7.15 מאת רס"מ שמעון שלגי.

*דו"ח צפייה אאוטלט מותגים מיום 7.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח צפייה - המקום של חיליק מיום 7.7.15 מאת רס"ב יוסף עובדיה.

*דו"ח צפייה – מסעדת דליה מיום 7.7.15 מאת רס"ב יוסף עובדיה.

*מזכר / דו"ח צפייה במצלמת כנסיית הלחם והדגים מיום 7.7.15 מאת רס"מ שבתאי שמואלי.

*דו"ח צפייה פירוט סימנים מצלמה 360 כפר נחום מיום 5.7.15 מאת רס"מ שמעון שלגי.

*דו"ח צפייה מיום 23.6.15 מאת רס"מ אלדד פרץ.

*דו"ח צפייה מיום 23.6.15 מאת נועם זלצמן.

*דו"ח צפייה תחנת דלק מיקה – מיום 23.6.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה תחנת דלק גינוסר מיום 23.6.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח צפייה תחנת דלק כחל מיום 22.6.15 מאת רס"מ טל מזרחי.

*דו"ח קבלת נתונים מכביש 6 מיום 21.7.15 מאת רס"ר פיני ספיר אליו מצורפים תמונות ומסמכים שונים.

*דו"ח צפייה פירוט וסימנים כביש 6 מיום 5.7.15 מאת רס"מ שמעון שלגי, אליו מצורפים תמונה ומסמכים שונים.

כב. דו"חות פעולה ומזכרים:

*דו"ח פעולה מיום 26.6.15 מאת רס"מ שרון דרור.

*דו"ח צריבת דיסק מסד 66 ש.ג. ראשי יד בנימין מיום 24.7.15 מאת רס"ר פיני ספיר.

*דו"ח תפיסה וסימון מיום 28.6.15 מאת רס"מ אלדד פרץ.

*דו"ח פעולה מיום 30.6.15 מאת רס"ר פיני ספיר.

*דו"ח פעולה מיום 1.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח פעולה – תחנת דלק דור אלון לטרון – הורדת סרטוני אבטחה מיום 5.7.15 מאת רס"מ שמעון שלגי.

*דו"ח פעולה מאת רס"ר ברק רביבו מיום 30.6.15 .

*דו"ח פעולה מיום 30.6.15 חנות חיות רחוב אברהם אלטלף 3 מאת רס"מ שמעון שלגי.

*דו"ח פעולה מיום 30.6.15 מאת רס"ר יפית חג'ג'.

*דו"ח פעולה/תפיסה וסימון מיום 30.6.15 מאת יורם אפרתי.

*דו"ח פעולה מיום 25.6.15 מאת שי ארז.

*דו"חות אודות הורדות צילומים מיום 5.7.15 מאת יניב ויצמן.

*דו"ח פעולה מיום 30.6.15 מאת רס"ר פיני ספיר .

*דו"ח פעולה / תפיסה וסימון מיום 22.6.15 מאת יורם אפרתי.

*דו"ח פעולה – ביצוע שחזור מצלמות תאריך 15-16.7.15 מיום 16.7.15 מאת רס"מ שמעון שלגי.

*דו"ח פעולה מיום 26.6.15 מאת רס"מ אלדד פרץ.

*דו"ח קבלת מסמך – דו"ח פירוט עסקאות תדלוקים מיום 28.6.15 מאת שימי שלגי ואליו מצורפים מסמכים שונים.

*מזכר – ניסיון איתור בדיקת רכב חשוד מיום 30.6.15 מאת רס"מ יוסי עובדיה.

כג. חוות דעת משרד החוץ בדבר ביקורת בינלאומית ונזקים בינלאומיים בעקבות הצתת כנסיית הלחם והדגים בטבחה מיום 5.8.15 מאת עקיבה תור, ראש חטיבת תפוצות ודתות במשרד החוץ.

כד. דו"ח בדיקת חומר מחשב מיום 27.7.15 מאת תומר מלול (מתייחס למשה אורבך).

כה. דו"ח בדיקת חומר מחשב (שנתפס אצל משה אורבך ) מיום 14.7.15 מאת תומר מלול.

כו. דו"חות בדיקת חומר מחשב מיום 14.7.15 מאת תומר מלול המתייחסים לחומר שנתפס אצל מרדכי מאייר.

כז. דו"ח בדיקת חומר מחשב באשר לשני התקנים ניידים שנתפסו אצל מרדכי מאייר ומצלמה דיגיטלית שנתפסה אצל המשיב.

כח. מזכר – שיחה טלפונית עם הכומר שמיט מאת רס"ב יוסף עובדיה מיום 28.7.15 .

כט. מזכר – עריכה וסימון מפה מיום 28.7.15 מאת פקד ניר סרוסי אשר אליו מצורפות מפות.

ל.. דו"ח פעולה מיום 18.5.15 מאת רס"ר סלומון צבי אשר אליו מצורפים מסמכים שונים.
לא. דו"ח אודות זיהוי מספר הטלפון של משה אורבך בפלאפון של המאבטח במפעל מבת מיום 21.7.15 מאת רס"מ טל מזרחי אשר אליו מצורפות תמונות שונות.

לב. דו"ח שרשרת מוצג מיום 20.7.15 מאת רפ"ק ארז אמויאל.

לג. דו"ח פעולה מיום 20.7.15 מאת משה תורג'מן.

לד. דו"ח זכ"ד מיום 13.7.15 מאת רס"ב יוסי עובדיה.

לה. דו"ח פעולה/זכ"ד/תפיסה וסימון מיום 12.7.15 מאת רס"מ עופר רביבו.

לו.. דו"ח פעולה מיום 12.7.15 מאת שרון דרור .

לז. זכ"ד – הודעה על מניעת מפגש עם עורך דין מיום 12.7.15 מאת פקד שי דא – קוסטה.

לח. דו"ח על נטילת אמצעי זיהוי המתייחס למשיב 1 מאת רס"ב יוסף עובדיה מיום 2.7.15 .

לט. דו"ח פעולה מיום 12.7.15 מאת רס"ל רון לב.

מ. דו"ח פעולה מיום 11.7.15 מאת דודיק מורדוב.

מא. דו"ח פעולה/זכ"ד/תפיסה וסימון מיום 12.7.15 מאת פקד מוטי מהגר.

מב. דו"ח פעולה/זכ"ד/תפיסה וסימון מיום 11.7.15 מאת רס"ר ליאור ויצמן ואליו מצורף מסמך.

מג. דו"ח פעולה והובלה מיום 12.7.15 מאת ברק רביבו.

מד. תעודת משלוח/טופס שינוע מיום 11.7.15 .

מה. דו"ח פעולה/תפיסה וסימון מיום 11.7.15 מאת איציק זדה.

מו. דו"ח פעולה/זכ"ד תפיסה וסימון מאת רס"מ עופר רביבו מיום 29.6.15 .

מז. דו"ח פעולה וצפייה מיום 28.6.15 מאת רס"ר ברק רביבו.

מח. דו"ח פעולה /זכ"ד/תפיסה וסימון מיום 25.6.15 מאת רס"מ עופר רביבו .

מט. תיעוד רפואי.

נ. דו"ח תפיסת מוצגים מיום 18.6.15 מאת רס"מ אודי עמר.

נא. מזכר – תפיסת מוצג מיום 19.6.15 מאת רס"מ יוסף עובדיה.

נב. דו"ח ביקור-זכ"ד מיום 18.6.15 מאת רס"מ יאסר מסרי.

נג. דו"ח פעולה מיום18.6.15 מאת רס"מ טל חגי.

נד. דו"ח פעולה מיום 18.6.15 מאת רס"מ מאיר חורש.

נה. חוו"ד מז"פ מאת מעבדת סימנים וחומרים מיום 19.7.15 מאת ירון שור אליה מצורפים תמונות שונות ונספח ב.

נו. חוות דעת מז"פ מאת מעבדה ביולוגית מיום 19.7.15 מאת יהונתן רוט.

נז. חוות דעת מז"פ,מעבדה ביולוגית, מיום 6.7.15 מאת יהונתן רוט.

נח. זיהוי דנ"א מספר : 10759 מיום 30.6.15 מאת יוסי איסן.

נט.. דו"ח בדיקת רכב סובארו ג'סטי ל"ז 96-880-03 מיום 13.7.15 מאת פקד ינון הרוש – ברוש בצירוף תמונות.

ס. חוו"ד מז"פ, היחידה לחקירת הצתות מיום 21.6.15 מאת ד"ר דן מילר.

סא. חוות דעת חקירת דליקה – חוות דעת מומחה מאת רשף פוקס אוסקר מיום 18.6.15 בצירוף צילומים ומסמכים שונים.

סב. דו"ח בדיקה – עבודות בתחום ראיה דיגיטלית מיום 8.7.15 מאת רס"מ רון גור - אל בצירוף תמונות.

סג. דו"ח בדיקה – עבודות בתחום ראיה דיגיטלית מיום 9.7.15 בצירוף תמונות.

סד. דו"ח בדיקה-עבודות בתחום ראייה דיגיטלית מיום 28.6.15 מאת רס"מ רון גור – אל , בצירוף תמונות.

סה. דו"ח בדיקה עבודות בתחום ראיה דיגיטלית מיום 12.7.15 מאת רס"מ רון גור – אל בצירוף תמונות.

סו. מזכר – בדיקת מצלמות בדלק יד בנימין מיום 23.7.15 מאת רס"ב יוסף עובדיה.

סז. צילומי סטילס מפעל מבת מיום 6.7.15 מאת רס"מ אלדד פרץ.

סח. מזכר – תפיסת מוצג מיום 19.6.15 מאת רס"מ יוסף עובדיה.

סט.. דו"ח צפייה בתיעוד חזותי כנסיית "הלחם והדגים" כפר נחום מיום 18.6.15 מאת רפ"ק ארז אמויאל.

ע. דו"ח בדיקת מז"פ מיום 21.6.15 מאת רס"מ אודי עמר.

עא. דו"ח תפיסת מוצגים מיום 6.7.15 מאת דרור הלוי.

עב. לוח צילומים מיום 12.7.15 מאת רס"מ נמרוד סוסתיאל.

עג. לוח צילומים מיום 22.7.15 מאת רס"מ ליאור מאירי.

עד. לוח צילומים מיום 16.7.15 מאת רס"ר יפית חג'ג' .

עה. צילומים מיום 18.6.15 ע"י אודי עמר.

עו. לוח תצלומים – זיהוי צפון מיום 18.6.15 מאת ברונו זרביב.

30. בזיקה לנטען באישום הראשון שבכתב האישום, הוא הרלוונטי למשיב נשוא החלטה זו , כאמור, ובהתייחס למחלוקת בדבר קיומה של תשתית ראייתית לכאורית להוכחת המיוחס באישום זה, ישנה בחינה בת שלושה רבדים הנדרשת בהקשר זה. הרובד האחד, בחינת קיומה של תשתית ראייתית לכאורית לקיומו של הקשר בין המשיבים, כנטען מסיפא סעיף 4 לעובדות האישום הראשון ועד לסעיף 8 לעובדות אישום זה.
השני, בחינת קיומה של תשתית ראייתית לכאורית להוכחת המעשים העובדתיים המיוחסים למשיב בסעיפים 5 , 6 ו – 7 לעובדות אישום זה והשלישי, התרחשות אירוע ההצתה הנטען וחלקו של המשיב 1 בביצוע, תוך עשיית השימוש ברכב הסובארו , כנטען מסעיף 8 ואילך באישום הראשון.

31. דיוננו יחל דווקא בבחינת הרובד השני שהונח לעיל ואשר בחלקו הארי אינו שנוי במחלוקת, בדבר קיומה של תשתית ראייתית לכאורית להוכחת מעשי המשיב בהקשר זה.
כאמור, ב"כ המשיב לא חלק בטיעוניו על קיומה של תשתית ראייתית לכאורית בדבר הגעת המשיב לישוב דבר בנימין ואולם חולק הוא , כי הגעה זו הייתה לשם מימושו של הקשר הנטען. עוד ב"כ המשיב לא חלק בדבר קיומה של תשתית ראייתית לכאורית ולפיה, המשיב יצא ביום 17.6.15 מהיישוב "כוכב השחר" בשעה 15:30 , הגיע לשער הראשי בישוב יד בנימין ונכנס לישוב בשעה 17:10 . עוד ב"כ המשיב אינו חולק, כי ביום 17.6.15 בשעה 17:39 יצא המשיב את היישוב בנסיעה , החנה את הסובארו מחוץ לשער האחורי של הישוב וחזר לישוב.

32. מהאמור לעיל מתבקשת המסקנה, בשים לב להסכמות ב"כ המשיב כמבואר לעיל, כמו גם בשים לב לאדנים הראייתיים הפוזיטיבים הקיימים להוכחת מעשי המשיב בהקשר זה, אשר פורטו בהרחבה לעיל, כי המבקשת אוחזת בתשתית ראייתית לכאורית בעוצמה ראויה להוכחת מעשיו העובדתיים של המשיב בהקשר זה. סוגיה אחרת היא, האם מעשים אלו בוצעו ע"י המשיב לשם מימושו של הקשר בינו לבין המשיב 1 ובהתאם לתכנון הנטען בכתב האישום.

33. קיומו של קשר בין שני המשיבים נובע, כך לכאורה, מעצם המעשים הלכאוריים שביצע המשיב, טיבם ונסיבות ביצועם. המשיב החנה את רכבו מחוץ לשער האחורי של הישוב, פעולה אשר הינה חריגה ביותר, כך לכאורה, כעולה מהודעתו של נפתלי שושן , קב"ט המועצה האיזורית נחל סורק , אשר פורטה בהרחבה לעיל. המשיב 1, כך לכאורה, יצא עם הסובארו בנסיעה ממקום החנייה סמוך לשער האחורי של הישוב ובסמוך לשעה 22:40 מילא בקבוקים בבנזין בתחנת הדלק בלטרון, כפי שהדבר נראה בדוחות הצפייה שפורטו בהרחבה לעיל.
גם אם נקבל את טענת ב"כ המשיב ולפיה הרחב לא חנה מחוץ לשער האחורי של הישוב משך כל הזמן משעה 17:39 ועד לשעה 22:00 , עדיין משעה 22:00 ואילך, מתרחשת, כך לכאורה, ההתרחשות הנטענת מסעיף 8 ואילך לעובדות האישום הראשון, תוך עשיית השימוש בסובארו.

34. נדגיש מושכלות יסוד בהקשר זה ולפיהן , בשלב זה אין בית המשפט קובע מסמרות בהקשרם של אלה וסוגיה זו, כמו גם הסוגיות האחרות, יבחנו במשנה תוקף במהלך שמיעת הראיות גופן והממצאים שיראה בית המשפט לקבוע בשלהן. אולם בשלב זה בו אנו נתונים, הוא שלב בחינת קיומם של ראיות לכאורה להוכחת המיוחס, הרי שבמארג הראיות הכולל שהוצג והשתלשלות האירועים יש כדי להניח תשתית ראייתית אשר הינה נסיבתית במהותה אולם נובעת מאדנים ראייתיים אלו בדבר קיומו של קשר בין שני המשיבים.

35. סוגיה אחרת הצריכה הכרעה בהקשר זה הינה טיבו של הקשר וטיב ידיעתו של המשיב באשר למעשים הלכאוריים המתוכננים של המשיב 1. המבקשת מייחסת למשיב בסיפא סעיף 4 לעובדות, כי המשיב מסר את הרכב למשיב 1 "ביודעו כי הרכב ישמש לביצוע עבירה ממניע של גזענות או עוינות כלפי דת" . בהקשר זה טוענת המבקשת לקיומה של ידיעה פוזיטיבית וקונקרטית של המשיב באשר לתכלית השימוש ברכב. ידיעה זו, כך לדידה של המבקשת , נובעת ומתבקשת מנסיבות החניית רכב הסובארו בשער האחורי של היישוב ומהמשך השתלשלות האירועים הלכאוריים ומעשיו של המשיב 1. עיון בחומר החקירה מלמד, כי אין בנמצא ראייה פוזיטיבית להוכחת טיבו של הקשר וקונקרטיות ידיעתו של המשיב בהקשר זה. כך גם התשתית הראייתית הנסיבתית להסקת מסקנה זו בדבר ידיעתו הקונקרטית של המשיב באשר לתכלית השימוש ברכב, הינה שונה בעוצמתה וישנה הפחתה בעוצמת התשתית הראייתית הלכאורית בה אוחזת המבקשת להוכחת המיוחס למשיב בהקשר זה. רוצה לומר , לדידי , יש הפחתה בעוצמת התשתית הראייתית הלכאורית בה אוחזת המבקשת באשר לידיעת המשיב כי הרכב ישמש דווקא לביצוע עבירה ממניע של גזענות או עוינות כלפי דת.

36. המבקשת טוענת לקיומו של מסד ראייתי כזה, נוכח נסיבות החניית הרכב והמשך השתלשלות האירועים ועשיית השימוש ברכב, כך לכאורה, בתכוף לאחר מכן לשם ביצוע אירוע ההצתה הנטען, בין היתר, ע"י המשיב 1. אולם, מקום בו עניין לנו, כפי הנדרש, בידיעה כי הרכב ישמש לביצוע עבירה מן הסוג הנטען בכתב האישום , הרי שבהקשר זה נמצאה התשתית הראייתית חסרה בעוצמתה.

37. הוא הדין באשר לנטען בסעיף 6 לעובדות האישום הראשון וגם בהקשר זה עניין לנו במסד ראייתי נסיבתי במהותו הנובע מטבעם של המעשים, מקום החניית הרכב וחריגותו של זה בזיקה לתשתית הראייתית שהוצגה בהקשרם של אלה. תשתית ראייתית נסיבתית הינה לגיטימית ובוודאי שבהגדרתה אינה פחותה בעוצמתה . יחד עם זאת, גם בהקשר הנטען בסעיף 6 לעובדות האישום הראשון הרי שהמבקשת אוחזת בתשתית ראייתית לכאורית בעוצמה פחותה, מן ההנמקות שפורטו לעיל ואשר יפות גם בהקשר זה.

38. הרובד השלישי הצריך בחינה הינו זה נטען מסעיף 8 ואילך לעובדות האישום הראשון ואשר עניינו מעשיו הלכאוריים של המשיב 1,חלקו בהצתה, עשיית השימוש ברכב כדי לבצע את ההצתה והתרחשות אירוע ההצתה עצמו. באשר למעשיו הלכאוריים של המשיב 1 וחלקו באירוע ההצתה, כנטען מסעיף 8 ואילך לעובדות האישום הראשון , ראוי להפנות בהקשר זה לדוחות הצפייה הרלוונטיים וביתר שאת לנראה בתחנת הדלק ב"לטרון" , מילוי מיכל החלב בבנזין , הכפפה שנמצאה במרחק כ - 5 קילומטר מהכנסייה ועליה DNA של המשיב 1 כעולה מחוו"ד מז"פ שהוצגה בהקשר זה, תפיסת מיכל החלב בסמוך למקום ההצתה, נסיבות הגעתו של המשיב 1 לעבודתו במפעל מבת , כמו גם שעת ההגעה וכשהוא מלוכלך בבגדיו כעולה מהודעת רן אברהמוף, שתיקתו של המשיב 1 בחקירתו ויתר האדנים הראייתיים שהוצגו לעיל.
בנסיבות אלו נמצאנו למדים, כי המבקשת אוחזת בתשתית ראייתית לכאורית להוכחת המעשים המיוחסים למשיב 1 וחלקו באירוע ההצתה הנטען.

39. באשר להתרחשות אירוע ההצתה הנטען, נדמה, כי לא יכולה להיות מחלוקת , כי המבקשת אוחזת בתשתית לכאורית ראוייה להוכחת הנטען בהקשר זה . למעלה מן הצריך נפנה להודעות אנשי הכנסייה כפי שפורטו לעיל, דו"חות הפעולה הרלוונטיים, חוו"ד של רשף פוקס אוסקר , תמונות רלוונטיות ועוד. ב"כ המשיב לא חלק באופן ממשי על קיומו של אירוע ההצתה הנטען ואולם טען, כי זה אינו רלוונטי למשיב שבפנינו.

40. באשר לנטען באישום הראשון ולפיו, המשיב 1 והמציתים הגיעו לאיזור הכנסייה ברכב הסובארו וחזרו ממנו באמצעות רכב זה , ראוי להפנות לדו"חות הצפייה בתחנת הדלק בלטרון , דו"חות צפייה המתעדים לכאורה את נסיעת הרכב צפונה , הסימונים היחודיים והרלוונטיים של הרכב בהקשר זה, חוו"ד מז"פ, מעבדת סימנים וחומרים , מאת ירון שור וקביעותיה בהקשר זה ועוד. בנסיבות אלו, הרי שהמבקשת אוחזת בתשתית ראייתית לכאורית להוכחת הנטען בהקשר זה באישום הראשון .

41. לתשתית הראייתית הלכאורית, בעוצמתה המשתנה ביחס לחלקים השונים הנטענים באישום הראשון, ראוי להוסיף ולציין את שתיקת המשיב בחקירותיו , כאשר בעיקרם של דברים המשיב שתק במהלך כל חקירות אלו, לא מסר את גרסתו באשר לחשדות המיוחסים לו ולא נתן את הסבריו לראיות שהוצגו בפניו. בעובדה זו יש כדי לחזק את השתית הראייתית הלכאורית בא אוחזת המבקשת והיא מתווספת ליש הראייתי הקיים. יחד עם זאת, לא מצאתי כי בשתיקה זו יש כדי לשנות קטגורית את עוצמת הראיות בה אוחזת המבקשת באש לרבדים השונים שפירטנו לעיל. מקום בו באנו לכלל מסקנה, כמבואר לעיל , כי המבקשת אוחזת בתשתית ראייתית לכאורית בעוצמה ראויה להוכחת המיוחס למשיב , כי אז שתיקה זו מתווספת אליה ומחזקת אותה. אולם, מקום בו נמצאנו חסרים בעוצמה זו , הרי ששתיקת המשיב אכן מחזקת את הראיות כנגדו אולם עדיין , לרבות תיסוף זה, נמצאנו חסרים בעוצמת הראיות , מקום בו ציינו כי קיים חסר שכזה.

עילת מעצר:

42.. מהות המעשים הלכאוריים המיוחסים למשיב, בשים לב לטיבם , מהותם , אופיים ונסיבות ביצועם, מקימים הם עילת מעצר שעניינה מסוכנות בעניינו של משיב זה. לא נעלם מעיני חלקו היחסי הלכאורי של המשיב בפרשה דנן, העבירות המיוחסות לו בהתאמה, כמו גם מסקנתנו בדבר דיות ועוצמת הראיות באשר לחלקים השונים, כמפורט לעיל. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מחומרת המעשים הלכאוריים המיוחסים למשיב , מעשים אשר נוכח טיבם ומהותם חותרים תחת אושיות חברה מתוקנת . במעשים אלו גלומה מסוכנות והם מקימים, איפוא, עילת מעצר זו בעניינו של המשיב.

חלופת מעצר:

43. שומה על ביהמ"ש לבחון בכל מקרה אפשרות שחרורו של משיב על דרך חלופת מעצר ראויה, במסגרתה הגבלת חירותו תהא פחותה. בהקשר זה יצוין , כי עניין לנו במשיב אשר הינו בחור צעיר, יליד 1996 , נעדר כל הרשעות קודמות, אשר זוהי לו, כך לכאורה , עשייתו הראשונה בפלילים. עוד ראוי לשקלל את חלקו היחסי של המשיב בפרשה, מבלי להקל בו ראש, ומסקנתנו בדבר עוצמת הראיות בחלקים השונים ו"מקבילית הכוחות" הצריכה בהקשר זה , כקביעת ביהמ"ש העליון. לנתונים אלו השלכה באשר לעוצמת המסוכנות הקמה מן המשיב ואפשרות איונה של זו על דרך חלופת מעצר.

יחד עם זאת, בשים לב למהות המעשים הלכאוריים המיוחסים למשיב , החומרה הגלומה בהם והמסוכנות הקמה בהקשר זה , ראוי כי בטרם תתקבל החלטה סופית בבקשה דנן יוגש תסקיר מעצר בעניינו של המשיב, אשר יניח את התמונה בכללותה בפני בית המשפט, כמו גם יתייחס לחלופת המעצר המוצעת ולפיה, המשיב ישהה , כך על פי המוצע, בבית הוריו באלעד, תחת פיקוחם של הוריו, לחילופין ולסירוגין.

44. הגשת תסקיר מעצר, כאמור, בנסיבות המקרה דנן הינה, לדידי, מחויבת ונדרשת נוכח מכלול הנסיבות שפירטתי לעיל וכדי שהתמונה בכללותה תונח בפני בית המשפט, כמו גם כדי ששירות המבחן יתן דעתו באשר לחלופה והמשמורנים המוצעים ויתן את חוות דעתו המקצועית בהקשר זה.

45. לא נעלמה מעיניי העובדה, כי בהגשת תסקיר מעצר , כאמור, כרוכה הותרת המשיב מאחורי סורג ובריח משך תקופה נוספת ואולם , לדידי , הגשת תסקיר כאמור , הינה מחויבת ונדרשת בנסיבות המקרה דנן , בטרם תתקבל החלטה סופית בבקשה זו.

46. אשר על כן, נדחה לקבלת תסקיר מעצר , להמשך דיון ולמתן החלטה ליום 31/8/15, שעה 10:00 בפני כב' השופט התורן.
שירות המבחן יגיש תסקירו עובר למועד הדיון .

47. המזכירות תמציא העתק ההחלטה לשירות המבחן ותזמן את המשיב באמצעות ליווי שב"ס למועד שנקבע .

48. לנוחות שירות המבחן המשיב שוהה בבית מעצר "רימונים ב'".

49. חומר החקירה והדיסקים מוחזרים בזאת לידיה הנאמנות של המבקשת .

<#3#>

ניתנה והודעה היום ב' אלול תשע"ה, 17/08/2015 במעמד הנוכחים.

יפעת שיטרית , שופטת

ב"כ המשיב 2: בהמשך להחלטת בית המשפט, מספר הפקס של משרדי, עו"ד רוזה – 03-XXXX105, נייד – 052-XXXX767.
כתובת החלופה המוצעת – בית ההורים, רח' בן זכאי 80, אלעד.
מספר הטלפון של האב – 054-XXXX513. תחת פיקוחם לחלופין ולסירוגין של הורי המשיב, הגב' אילנית אסרף ת.ז. XXXXXX993 ואביו של המשיב, מר ידידיה אסרף ת.ז. XXXXX888.

<#6#>
החלטה

תשומת לב שירות המבחן לפרטי החלופה המוצעת ולמשמורנים המוצעים כמפורט בפרוטוקול זה.

המזכירות תמציא העתק ההחלטה לשירות המבחן.

<#7#>

ניתנה והודעה היום ב' אלול תשע"ה, 17/08/2015 במעמד הנוכחים.

יפעת שיטרית , שופטת

הוקלד על ידי עדן ונדר