הדפסה

מדינת ישראל נ' עתמה

לפני כבוד ה שופטת שרית זוכוביצקי-אורי
המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשם
מחמוד עתמה

<#2#>
נוכחים:

ב"כ המאשימה עו"ד לילך ניסן
ב"כ הנאשם עו"ד מואיד ג'ראח
הנאשם

פרוטוקול

ב"כ המאשימה טוענת לעונש:
הנאשם הודה והורשע בכתב אישום המייחס לו כי בהיותו נהג חדש נהג ברשלנות ובמהירות שאינה תואמת את תנאי הדרך, סטה , איבד שליטה על רכבו נפל לתעלה מימין והתנגש בעץ. כתוצאה מהאמור נחבל הנאשם בגופו בחבלה של ממש וכן נוסע שרכב עימו נחבל גם כן והאופנוע ניזוק. מדובר בשורה של חבלות קשות , בניהם שברים מרובים בצלעות ובחלקים אחרים של הגוף , בקונטוזיה ראייתית נתגלה חור בריאה, הנאשם הובל לבית החולים באמצעות מסוק. אבקש שבית משפט יראה חלק מהתמונות כדי להראות את מידת הרשלנות ואורך המרחק שירד הנאשם מהכביש עד למקום שנעצר. עמדת המאשימה בהם יש חבלות כה קשות הם למאסר ממש ולא בעבודות שירות, לאור זאת שהחבלה של ממש נגרמה לנאשם המאשימה תגביל עצמה לפסילת רשיון ארוכה חרף זאת.

אנו סוברים שהרשלנות הכה גבוהה בין היתר מיסודה שמדובר בנהג חדש וחסר ניסיון אלמלא התאונה לא הייתה מתרחשת , עם כל הקושי שמחים שהסתיימה כך ולא בתוצאה קטלנית של הנאשם ולרוכב שאותו הרכיב מאחור.

הנאשם קיבל רשיונו בשנת 2009 ועדיין במועד ביצוע העבירה נחשב כנהג חדש מהטעם שצבר לחובתו מס' רב של הרשעות. לחובתו 6 הרשעות קודמות. מדובר בגליון שרלוונטי משנת יולי, 2014 בין היתר חצה שטח הפרדה , נהג שהרמזור אדום, דיבר בפל' , מהירות , נהיגה משמאל לקו הפרדה רצוף ופיקוח זכות השימוש בדרך.

מפנה לתעודות הרפואיות שבתיק ולתמונות מס' 11 , 12 , נפל לתוך התעלה, מפנה לתמונות שבהתנגשות בעץ תמונות מס' 17, 18 . מדובר ברשלנות רבתית .

בנסיבות העניין מבקשת לפסול את רשיונו של הנאשם לתקופה שלא תפחת משנה בניכוי הפסילה המנהלית, פסילה על תנאי משמעותית שלא תפחת מ – 6 חודשים למשך שלוש שנים וקנס לפי שיקול דעת בית משפט.

ב"כ הנאשם טוען לעונש:
הנאשם הודה בכתב האישום בהזמדנות הראשונה והורשע בקלות ראש, התנהגות הגורמת נזק ומהירות בלתי סבירה והורשע בעבירה של חבלה של ממש, מבקשים להתחשב בהודאתו של הנאשם ובזמן שיפוטי יקר, הנאשם האח הבכור מבין 6 ילדים, התייתם מאביו בגיל 14 ומאז הוא עוזר לפרנסת המשפחה , אימו שעובדת במעדונית בכפר שם משתכרת בסכום של 2,500 ₪ הנאשם נורמטיבי לחלוטין סטודנט לכלכה ומנהל העסקים במכללה בעכו שנה ג', אבקש להציג את האישורים. הנאשם משמש כרכז פרח בשני כפרים בצפון , כפרים שאין בהם תחבורה ציבורית מגיע ברכבו, משתכר בתור רכז פרח ב – 2,500 ₪.

אומנם הוא נהג משנת 2009 צבר לחובתו 6 הרשעות קודמות כולן מסוג ברירת משפט. מבקש להקל עם הנאשם במיוחד בשל הנסיבות האישיות, הנאשם הוא זה שנחבל בתאונה, והוא סובל עד היום אין מקום להעמיד את העונש על הרף הגבוה אלא ל הסתפק בפסילה של תקופת המינימום ומבקש להתחשב בנסיבות ברכיב הקנס.

מבקש להגיש כתב אישום יותר חמור בתיק אחר שם דובר על נאשם שחסם דרכה של נהגת , גרם לחבלה של ממש למעורבת שם הושת על הנאשם תקופת פסילה של 135 ימים בלבד.
<#6#>
גזר דין

הנאשם שלפני הודה והורשע בגרימת תאונת דרכים בעבירות של מהירות בלתי סבירה, נהיגה בקלות ראש, התנהגות הגורמת נזק וגרימת חבלה של ממש.

הנאשם נוהג משנת 2009 לחובתו 6 הרשעות קודמות.

טיעונים לעונש:
ב"כ המאשימה מבקשת להשית על הנאשם עונש של פסילה שלא תפחת משנה , פסילה על תנאי ארוכה ומרתיעה וקנס. לשיטת המאשימה מדובר בתאונת דרכים אשר על פי התמונות שהציגה מעידה על רשלנות רבתית מצד הנאשם.

על אף שלדעת המאשימה העבירות בהן הורשע הנאשם מחייבות אף השתת מאסר לא עתרה המאשימה למאסר שכן היה זה הנאשם שנחבל חבלות של ממש כתוצאה מהתאונה.

ב"כ הנאשם ביקש להסתפק בפסילת המינימום וזאת לגישתו לאור עברו הלא מכביד של הנאשם, נסיבותיו האישיות המיוחדות והעובדה שהוא הנחבל העיקרי בתיק.

חומרת העבירה ומתחם הענישה
גרימת חבלה של ממש עקב תאונת דרכים שבגינה אף קבע המחוקק פסילת מינימום של 3 חודשים . בית המשפט העליון חיווה דעתו כי גם במקרים בהן אדם נחבל בתאונת דרכים ולא רק במקרה של קורבנות ונפש יש מקום לענישה של מאסר בפועל. ככל שהפציעות חמורות יותר יש מקום להשית עונש מכביד יותר על הנאשם (רע"פ 3764/05).

העונש המתאים לנאשם :
במקרה שלפניי מדובר בנאשם צעיר אשר לחובתו 6 הרשעות קודמות רובן מסוג ברירת קנס. הנאשם נפצע קשה כתוצאה מהתאונה וככל הנראה הנפגע הנוסף נחבל באופן קל.

בהתחשב בעובדה שהנאשם עצמו נחבל בשים לב לנסיבותיו האישיות של הנאשם אני סבור שאין למצות את הדין עם הנאשם ואין להעמיד את עונשו ברף הגבוה ובנסיבות אלה לא אגזור על הנאשם עונש של מאסר.

יחד עם זאת אין להתעלם מכתב האישום החמור ומתוצאותיו אף אם נגרמו לנאשם עצמו.

לאור האמור , אני דנה את הנאשם לעונשים הבאים:

  1. תשלום קנס בסך 750 ₪, אשר ישולם ב- 3 תשלומים חודשיים, החל מיום 3.1.2016.
  2. פסילה מלקבל ו/או מלהחזיק רשיון נהיגה לתקופה של 10 חודשים בניכוי חודשיים פסילה מנהלית סה"כ ייפסל הנאשם לתקופה של 8 חודשים.

הנאשם יפקיד רשיונו או אישור משרד הרישוי על העדר רשיון, במזכירות בית המשפט לאלתר. הנאשם יכול לנהוג עד השעה 22:00.
תשומת לב הנאשם לכך שהעונש המקובל על נהיגה בזמן פסילה הוא מאסר בפועל.

3. פסילה מלקבל או מלהחזיק רשיון נהיגה לתקופה של 5 חודשים, וזאת על תנאי למשך 3 שנים.

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים בתוך 45 יום מהיום.

<#6#>

ניתנה והודעה היום ה' כסלו תשע"ו, 17/11/2015 במעמד הנוכחים.

שרית זוכוביצקי-אורי , שופטת

הוקלד על ידי שולה שמש