הדפסה

מדינת ישראל נ' נוג'ידאת ואח'

בפני כב' השופט דורון פורת, סגן נשיא
המבקשים
מדינת ישראל

נגד

החשודים
1. יוסף נוג'ידאת

2. בהג'את נוג'ידאת

3. ג'אודאת נוג'ידאת

<#1#>

נוכחים:
מטעם המבקשת: רס"ב יוסי סמון
מטעם החשוד 1 : הובא וע"י ב"כ עו"ד ראפי מסאלחה
מטעם החשוד 2 : הובא וע"י ב"כ עו"ד ראפי מסאלחה
מטעם החשוד 3 : הובא וע"י ב"כ עו"ד ראפי מסאלחה

פרוטוקול

ב"כ המשטרה: חוזר על הבקשה, מגיש תיק החקירה ובו דוח סודי, מסומן במ/1, לעיון בית המשפט. מבקש להיעתר לבקשה ולימים המבוקשים. מדובר בארוע של סכסוך בין משפחות בכפר בועיינה נוג'ידאת אשר גלש לארוע אלים מאוד בבית קפה, יש שם פצוע שמצבו קשה והוא עדיין נמצא בבית חולים רמב"ם. לאחר הארוע של תקיפת אותו אדם, הארוע התגלגל לארוע של גרימת נזק המוני ותקיפות הדדיות בין הצדדים. חלק מן המעורבים שהוזכרו בחקירה נעצרו, מעצרם הוארך ובית המשפט לאחר כמה ימים שחררם, יש עדויות המפלילות אותם. הם ידעו כי המשטרה מחפשת אותם מזה ימים אך לא התייצבו למשטרה. בתיק החקירה מופיעים דוחות איתור של צוותי איתור ובילוש שהמשטרה התייחסה לכך בחשיבות רבה. גם בתיק החקירה מצויות תמונות המתעדות את הארוע עצמו בזמן הארוע עצמו לגבי גרימת הנזק, מדובר בעשרות מעורבים, בנזק המוני, החשודים נעצרו אתמול, מסרו גרסתם לכן יש לנו צורך בהשלמת החקירה כפי שפירטתי בדוח הפעולה וכפי שהוסכם בדוחות פעולות החקירה שהוצגו לבית המשפט בהארכות קודמות וכן בדוח ליווי של פמ"צ. לאור נסיבות העניין, חומרת המקרים, נבקש להעתר למלוא הימים.

ב"כ החשודים מסכם: ביום שישי שעבר בשעות הלילה, ישבו החשודים בלווית אחיהם הנוסף סגן גונדר חאפז נוג'ידאת, סגן מנהל בית סוהר חרמון בבית קפה, בנוסף לנוכחים אחרים.
לפתע פרצו לבית הקפה קבוצה של משפחה שאקרא לה "המשפחה היריבה" עליה נמנו אמיר נוג'ידאת, בנו מוחמד ומעורבים נוספים. הם מצויידים באלות, צינורות וסכינים. פרצה מהומה בתוך בית הקפה, הבעלים בשם לואי נוג'ידאת החשיך את המקום והנוכחים עשו מן חיץ בין החשודים האלה ואחיהם לבין בני המשפחה היריבה שנותרו מחוץ לבית הקפה. הם גייסו כוחות נוספים מאותה משפחה יריבה, החלו זריקות אבנים וגרימת נזק למקום וחאפז סגן מנהל בית הסוהר, נדקר בגבו ונזקק לטיפול בבית החולים, נודע לאחר מכן שמוחמד, בן אמיר נוג'ידאת נפגע בראשו, הועבר לבית חולים רמב"ם ועדיין מאושפז שם בגין פגיעת ראש. באותו יום, שבת שעות הבוקר המוקדמות, נעצר חאפז לאחר הטיפול הרפואי בחשד שהוא אשר גרם לפגיעה בראשו של מוחמד נוג'דיאת. הוא נעצר ביום שבת, ביום שלישי הובא להארכת מעצר בנפי השופטת אבו אסעד אשר הורתה לשחררו בתנאים מגבילים. היחידי מן הקבוצה היריבה שנעצר, אמיר נוג'ידאת שוחרר בהסכמת המשטרה ללא הארכת מעצרו תוך הרחקה לחיפה. ביום שבת, החלו בני המשפחה היריבה במתקפות על משפחת החשודים ובני דודם. החשודים המותקפים היחידים, הוריהם ובני דודם, למשפחת נוג'ידאת. הרכב היחידי שהוצת בפרשה הוא רכבו של אכרם נוג'ידאת אחיהם של החשודים והרכבים שניזוקו שמשות פח וכיוצ"ב הם רכביהם של דאהר נוג'ידאת בני דודם של החשודים, שני רכביו, גודאת, אחד מן החשודים, מוסא ומוסטפא, ז"א 5 רכבים בלבד שניזוקו שייכים לבני משפחת החשודים. אף רכב של המשפחה היריבה לא נפגע. שריטה אחת פרט לאותו מוחמד שניזוק בתוך בית הקפה בלילה, ישנו הארוע של יום שישי בלילה והארוע שהחל ביום שבת במהלך היום.
בשבת החלו מהומות חד צדדיות, מתקפות חד צדדיות של בני המשפחה היריבה על בתיהם של החשודים האלה, הוריהם ובני דודם. זה נמשך ביום ראשון, שני, אבל פגיעות בגוף מן הצד של המשפחה היריבה, מן הסתם, הם התוקפים לא היו, לא פגיעות ברכושם, לא בבתים ולא ברכבים. הקורבנות היחידים הם החשודים האלה שהיו בגדר מתגוננים בלבד, כנגד המתקפות של המשפחה היריבה, בלי שום עצורים, המשטרה חיפשה את העצורים מבני משפחת הקורבנות, המותקפים, המתגוננים. כפי שאמרתי היחידי שנעצר נעצר למשך 24 שעות ושוחרר ביוזמת המשטרה. גם העצורים שנעצרו מבני משפחת החשודים כולם שוחרר, נאסר במסגרת ערר של בימ"ש המחוזי, מוחמד ששוחרר בהסכמת המשטרה, החשוד העיקרי שנחשד במעשה החמור מכולם, פגיעת הראש עליה סיפר חברי שעדיין מאושפז ברמב"ם שוחרר והמדינה לא ערערה על שחרורו.
החשודים האלה שמם עלה במהלך הדיון בעניינו של אותו סגן מנהל בית סוהר, אחיהם. בין יתר הטיעונים של נציג המשטרה כדי להצדיק את המעצר הוא טען שעדיין לא נעצרו ולא באו לתחנת המשטרה, לכן אתמול הגיעו במו רגליהם בלי שום צורך בהתערבות המשטרה כדי למסור את גרסתם. הם מסרו גרסה מלאה, ענו לכל השאלות, לרבות מה שאני טוען עתה, לגבי ההתגוננות. לא הסתירו דבר, יוסף למשל אמר שהיה בתוך הבית, באו ותקפו אבנים על ביתו והוא זרק על מנת להתגונן בתוך ביתו. זרקו אבנים והוא החזיר אבנים זו הדרך היחידה על מנת להניסם מן המקום.
מה שקרה הוא שהתפתחו היוצרות, הקורבנות של כל המעשים האלימים של בני המשפחה היריבה שרמסו כאסקופה הנרמסת לרגליהם, את כבוד המקום, את כבוד הקניין של בני משפחת החשודים, הפכו לחשודים והמשטרה חיפשה אותם. את נחת הזרוע של המשטרה, רוצים כעת להפעיל על הקורבנות וזהו מצב בלתי נסבל. אין שום חשד סביר. החשודים סיפרו לי כי במהלך החקירה הועלה שם של בילאל מוסא מוחמד נוג'ידאת, הוא אחד מבני חבורת התוקפים שזרקו אבנים על משפחת החשודים ובני משפחותיהם, הוא הפך לפתע כעד פוטנציאלי המוסר מידע ומפליל החשודים, אבל הוא מספר על ארוע של יום שבת. נשגב מבינתי איך אפשר לייחס להם מעורבות או חלק בתגרה בבית הקפה כאשר הם דבקו בטענה כי מי שעשה את המעשה הוא אותו חאפז.
מכל מקום, חברי דיבר על תסיסה שהיתה בכפר, אכן הכפר היה תוסס במשך מספר ימים. אתמול הוכנס לתיק החקירה על ידי עאטף נוג'ידאת עותק ממכתב סולחה לפיו יש הפסקת אש, התחייבות הדדית של שני הצדדים להמנע מכל גילויי אלימות. לכן גם החשש שמעלה חברי לגבי התסיסה והחשש להישנותה אין לו בסיס במציאות. חברי דיבר על תמונות, טרם ראיתן אך אני מניח ויש לי בסיס חזק להניח שאם בית המשפט יראה אותן הוא יראה את הנזקים שנגרמו לבתי החשודים, הוריהם ובני דודם של החשודים כתוצאה מן המעשים האלימים של בני המשפחה היריבה.
בית המשפט מתבקש לדחות הבקשה, לשחרר את החשודים משום שאין חשד סביר, אין עילה וזה דוגמא מובהקת של מעצר חסר תכלית, חסר בסיס שלא בא לשרת שום דבר. שום אינטרס חקירתי.

ב"כ המבקשת: חברי מסר לגבי אחיהם של המעורבים שהיה עצור. השלושה ידעו כי גם הם דרושים, לא הגיעו לחקירה. חברי טען בבית המשפט כי האח אינו בן ערובה ליתר האחים שאינם נמצאים, ברגע ששוחררו, עשו אשר עשו והגיעו לתחנת המשטרה. אוכל להפנות את בית המשפט לחומר חקירה ישיר הקושר אותם לבית הקפה כחלק מן הארוע עצמו.
לכן, למרות שאני בטוח כי הם שיבשו החקירה, לאחר ששוחררו, אני מניח כי הם שיבשו את החקירה ועל המשטרה למצות את החקירה עד תום. זה אינו ארוע פשוט יש פצוע שהוגדר בתחילת החקירה כפצוע אנוש.

ב"כ החשודים: ניתן לנהל את החקירה עד תום ללא קשר למעצרם וניתן לשחררם.

<#3#>
החלטה

בפני בקשה ראשונה להארכת מעצר החשודים, בחשד לביצוע עבירות של תגרה במקום ציבורי, חבלה חמורה, תקיפה וגרימת נזק לרכוש.

לאחר שעיינתי בחומר החקירה ושמעתי את טענות הצדדים שוכנעתי כי קיים חשד סביר שהחשודים עברו את העבירות המיוחסות להם בבקשה למעצר. המדובר במסכת ארוכה של מעשי אלימות שבין שתי משפחות, תוך שימוש בכלי תקיפה שונים. מדובר באירועים מתגלגלים המזינים זה את זה.

שוכנעתי כי קיים יסוד סביר לחשש ששחרור החשודים או אי מעצרם יביא לשיבוש הליכי החקירה או המשפט, או יביא להעלמת ראיות, ולהשפעה על עדים.

שוכנעתי כי קיים יסוד סביר לחשש שהחשודים יסכנו את בטחון הציבור.

שוכנעתי כי פעולות החקירה המפורטות במסמך במ/1, יש צורך לקיימם כשהחשודים נתונים במעצר ולא ניתן לשחררם לחלופת מעצר.

נתתי דעתי כי החקירה מלווה ע"י פרקליטות מחוז הצפון. יש לתת את הדעת לתוצאה הקשה לפיה אחד המעורבים עודנו מאושפז בבית החולים בשל פגיעת ראש קשה.

אני מורה על מעצרם של החשודים עד ליום 15.4.2013 שעה 12:00.

קצין משטרה, ממונה בתחנה, רשאי לשחרר את החשודים במועד מוקדם יותר באם הסתיימה חקירתם.

זכות ערר לבית המשפט המחוזי.

<#4#>

ניתנה והודעה היום ב' אייר תשע"ג, 12/04/2013 במעמד הנוכחים.

דורון פורת, שופט
סגן נשיא