הדפסה

מדינת ישראל נ' נביא

בפני כב' השופט עידו דרויאן

המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשמים
יעקב נביא

נוכחים:

ב"כ המאשימה עו"ד יעלה הראל
ב"כ הנאשם עו"ד יחיאל לאמש
הנאשם – התייצב

פרוטוקול

ב"כ הנאשם: הסברתי לנאשם משמעות עדותו וזכויותיו והוא בחר להעיד.

הנאשם, לאחר שהוזהר כדין, מעיד בחקירה ראשית:

יש סוחר ששמו אסף לוי, הוא מתעסק ברכבים והציע לי לקנות רכב מסוג סוזוקי ג'ימיני מהסוג שאני מחפש. לאחר שהיתה מודעה ביד 2 מטעם המוכר עופר אשכנזי, נפגשתי עם המוכר עופר, זה היה ממש ביום שהוא פרסום או יום למחרת. הוא פרסם בערב ובבוקר אני נפגשתי איתו בת"א באזור בלומפילד. משם נסענו למוסך של אחיו בפתח תקוה. זה היה אמיר שהעיד כאן. ראיתי שם את כל הדברים שהוא הצביע וגם אני ביקשתי להעלות את הרכב על הליפט. החלטתי לקנות את הרכב, סיכמנו על מחיר. עשיתי העברת בעלות על שמו של מאור הורנשטיין שהוא חבר שלי, סוחר מכוניות, זה כדי לחסוך יד. רציתי שהרכב ישאר אצלי ולנסוע עליו ולא להעביר אותו הלאה, אך רציתי לרשום אותו על שם מאור כי רישום על שם סוחר איננו "יד". לאחר שעשינו העברת בעלות, ערכנו את המסמך גם באותו יום, מאור לא היה. הייתי לבד עם יפוי כח של מאור. חתמתי עם עופר ואמיר על מסמך. המסמך שהצגתי במשטרה היה זהה לחלוטין עם כתב יד של אמיר אך לא היה את חתימת מאור כי אני רציתי להחתים אותו.
אתה מציג לי את ת/6 ו- נ/3. אלו המסמכים שאני מדבר עליהם. אני מתייחס כרגע לנ/3, זה המסמך שהצגתי בתחנת המשטרה עם כתב היד של אמיר או עופר. את המסמך ת/6 אני לא מכיר. נ/3 זה המסמך שהצגתי עם כתב היד המקורי ולא צילום. הם נשאלו בחקירה ולא ידעו לענות. הנוסחה היתה זהה. החתימות והשמות לא היו נכונים. אמיר ועופר ידעו שאני מתכוון לרשום מישהו אחר כבעלים. רוצה להוסיף, רציתי לקחת ממנו את האוטו ולהעביר אותו על שמו של מאור. אמיר סירב, אמר שגם הוא סוחר ואמר שהוא רוצה להעביר את הבעלות במקום. בשום שלב לא נאמר לי שהרכב נסע יותר או שהיה שייך לחברה או שהיה בטוטאלוסט, אלו פרטים מאוד חשובים שלא טרחו לרשום בהסכם הדברים. זו בדיוק הנקודה אותה אני לא מבין, למה אני עומד על הדוכן, בזמן שהמוכר ידע את המספר המדויק והשתלשלות העבר וגם הקונה ידע. שניהם ידעו את כל ההיסטוריה ורק אני לא ידעתי. הם ידעו גם מהמשטרה וגם מחברת אורדן. אני לא ראיתי שלוח השעונים היה שבור. אפשר להוכיח דרך החברה שהוא קנה ממנה את הרכב, שהיא עוסקת רק ברכבים שלאחר תאונה, הם מוסמכים למכור לאנשים כדי לשקם אותם. כשאוטו מורד מהכביש, שמאי רושם את המספר המדויק כפי שהופיע במד הקילומטרים בזמן ההשבתה. לגבי התוספת בכתב יד שבסעיף 5, עופר הסביר לי שהרכב הזה הוא עם 55,000 קילומטר, אך יש לו בלאי כי הוא נסע בשטח וזאת הכוונה שלו. כך הוא אמר לי. זה היה ההסבר שלו לתוספת בכתב יד. באותו שלב, אני לא הבנתי מה זאת המילה אודומטר וגם לדעתי אין מילה שכזאת. בנוסף, עופר ידע את המספר המדויק. שניהם קרנו את הרכב מחברת אורדן. הם ידעו שהרכב עבר טוטאלוסט ושהרכב היה בחברה. ארבעה סעיפים כל כך רלוונטיים, שאחד מהם לא צוין במפורש. כל כך הרבה שמות שאני חושב שהוא יכול היה להשתמש ולהסביר בצורה מפורשת יותר ממה שהובהר פה בעלמא שאני לא מבין שום דבר מזה. אני סיפרתי את הגרסה שלי לסניגור.
לגבי המכירה, לאחר 4 חודשים פרסמתי את הרכב ביד 2, הגיעו קונים מירושלים, ראו, נסעו, עשו סיבוב והחליטו לקחת את הרכב לבדיקה. הצגתי את הרישיון של אמיר אשכנזי שהיה עדיין בתוקף. עשיתי העברה למאור, אך הרישיון של אמיר היה בתוקף, מבחינת הרישוי שלו, או שלא היה. הצגתי את רישיון הרכב על שם אמיר ואת רישיון הנהיגה שלי במכון הבדיקה "המעבדה" כדי לפתוח כרטיס ואז ערכנו בדיקה. יצאו ליקויים שאמרתי, שחלקם יתגלו בבדיקה. כמובן שהתחייבתי לאורך הדרך שזה מספר הקילומטרים כפי שקניתי. את מה שידעתי העברתי הלאה, לא חקרתי את האוטו הזה. לאחר שסיימנו את הבדיקה, הסכמנו על מחיר של 65,000 ₪. קיבלתי 5,000 ₪ על החשבון. מבחינת זכרון הדברים, בגלל שהאוטו היה רשום אצל מאור בספרים, רשמתי שהוא המוכר בגלל שהוא היה בעל הרכב וכדי להראות לרשויות המס בכמה נמכר הרכב. הוא דרש את זה ממני. אני חושב שגם את זה סיפרתי לעו"ד שלי.
אתה מציג לי כרטיס עבודה לגבי בדיקה של רכב, שמאחוריו מצולמים רישיון הרכב, רישיון נהיגה שלי וכן תעודת זהות של רן לוי. עד ההגנה שיעיד על כך מטעם המכון הבודק ממתין בחוץ. ביום למחרת הגיעו, השלמנו את העסקה ובזה תם הסיפור עד השיחה הבאה עם רן, שבה הבנתי כי יש כמה דברים שהוסתרו ממני.
בשיחה ביני לבין רן, לא ידעתי שהוא מקליט אותי. אני חושב ששמעתי את ההקלטה וקראתי את המייל כל כך הרבה פעמים. בשום שלב בשיחה לא הצלחתי להבין במה אני פשעתי מול זכרון הדברים שערכתי עם הקונים. הצטערתי מאוד לשמוע שהרכב הזה מהול בהרבה היסטוריה לא נעימה. אני זה שהייתי צריך לעמוד באמצע ולהיות סוג של שעיר לעזאזל. בשיחה אמרתי לו שנלך למשטרה ושהוא יכול לבוא איתי לאן שהוא רוצה ולסדר לו כמה דברים לפנים משורת הדין. בשיחה הזאת הייתי קצת בשוק מהדברים שהוא גילה. מאוד הייתי מופתע. לא הייתי קונה רכב עם כל כך הרבה בעיות. אסף לוי הוא זה שנתן לי את מספר הטלפון וראה את הפרסום של אמיר ועופר והפנה אותי. הוא גם זה שדיבר איתם ראשון. יש עוד מישהו ששמו פטריק, הוא גם סוחר מוכר. אני לא מכיר אותו אישית. היה לי קשה להביא אותו לפה. ביקשתי שיגיע היום. יש לו משהו באזור הצפון. הוא נפגש עם האחים, אחד מהם שיקר במצח נחושה שהוא אמר שלא הכיר את פטריק. הוא נפגש עם עופר בערך שעה לפניי. זה מה שהדליק אותי לקנות את האוטו, אחרי שהם לא הסתדרו עם המחיר. הוא היה צריך לקנות את האוטו. הם הציגו את הקילומטרז'.

חקירה נגדית:

ש. תאשר שאתה סוחר רכב?
ת. סוחר רכב. לא מורשה.
ש. בעבודתך, אתה מוצא רכב ומוכר אותו ברווח.
ת. מדי פעם קונה ומוכר. לא עושה את זה בשוטף. בשוטף אני עובד בחנות מכולת.
ש. במקרה זה אמרת שקנית את הרכב עבור אשתך.
ת. נכון.
ש. היא זו שנהגה בו במשך 3 חודשים.
ת. כן.
ש. איך ביטחת את הרכב?
ת. היה לי ביטוח ממאור.
ש. מאור אומר בהודעתו ת/11 שהוא מעולם לא ראה את הרכב.
ת. מה הוא צריך לראות את הרכב? אני עשיתי את הביטוח כמו שעשיתי את הכל. נגיד שהעמדתי את האוטו שלושה חודשים וחיכיתי לקונה פוטנציאלי, איפה פה הבעיה שלי? אתם מוציאים אותי בתור פרקליטים, למה אני צריך לעמוד פה? עופר ואמיר ורן ידעו את הדברים האלה ואני היחידי שלא ידעתי. למה? בגלל שיש לי עבר פלילי?
ש. אתה אומר שאתה עושה ביטוח על שמו של מאור מבלי ליידע אותו ומבלי לרשום את הרכב כיד נוספת. נכון?
ת. לא. למאור יש ביטוח סוחר. לא עשיתי ביטוח.
ש. אני מציגה לך את ת/7 ו- ת/2. רשום "נסיעה ברכב אסור, הרישיון מופקד, הפקדת סוחר רישיון". איך אשתך נוסעת ברכב שאין ביטוח ושלמעשה, אין רישיון?
ת. נוסעת עם ביטוח של סוחר ועם שלט "במבחן". כך נסעה שלושה חודשים.
ש. אתה גם לא העברת את הרכב טסט למרות שהרישיון פקע?
ת. זה היה כמה ימים עד לפני שמכרתי אותו. המוכרים שמכרו לי את הרכב עשו הצגה וטענו "איך הוא הביא את הרכב?" פה במפורש כתוב סניף הדואר וחותמת הדואר. כתוב שאשכנזי עופר הוא מיופה כח של אחיו אמיר.
ש. העידו כאן עופר ואמיר אשכנזי ואמרו שמסרת להם ששמך אסף לוי.
ת. זה לא נכון.
ש. אתה עיינת בת/6 ובנ/3. אמרת כי נ/3 זה העתק שאתה לקחת אליך כדי להחתים את מאור שלא נכח בעסקה.
ת. כן.
ש. אני מסתכלת על ת/6, העתק שנשאר אצל האחים אשכנזי, שם מופיעה אותה חתימה בדיוק.
ת. זו החתימה שלהם, של המוכר. הם התבלבלו. אולי אמיר זה שחתם בפועל (התובעת: אני מקבלת תשובה זו).
ש. מי חתם על הטופס שלך?
ת. אין לי מושג.
ש. מי חתם על נ/3 בצד המוכר?
ת. זה הטופס היחידי שהיה לי שהגשתי למשטרה, כתב ידו המקורי של אמיר. אני לא יודע מי חתם ולמה בת/6. בשני המקרים רשום את זה, מה שניסו "להוסיף". על זה אני מסכים. אני לא מכחיש פה דברים.
ש. אתה אומר שאתה לקחת את זה הביתה כדי להחתים את מאור, שלמעשה לא היתה לך כוונה להחתים את מאור.
ת. למה לא?
ש. החתמת אותו?
ת. לא.
ש. למה לא החתמת אותו אם התכוונת להחתים אותו?
ת. כי כשאמרתי להורנשטיין שאני מעביר את הבעלות והוא נתן לי את תעודת הזהות ורישיון הסוחר שלו, ביקש גם שאדאג שיהיה זכרון דברים כהוכחה לכמה הרכב נמכר.
ש. אם מראש ידעת שאתה הולך לקנות את הרכב ולרשום על שמו, זה לא רשום בנ/3? למה לא מילאת את פרטיו של מאור?
ת. כי אמרתי שאת המסמך הזה אני לוקח ומחתים את מאור. למה – אני לא זוכר.
ש. מאיפה קיבלו האחים אשכנזי את פרטיו של אסף לוי, שהיום אתה אומר שזה בעצם מכר שלך, סוחר נוסף?
ת. נכון. אסף לוי היה אמור לקנות את הרכב ולרשום על שמו. דיבר עם האחים האלה כמה פעמים. הוא הוביל אותי לקנות את הרכב הזה. זהו. מעבר לזה הוא לא היה איתי בשום שלב, לא של הקנייה שנפגשתי איתם ולא במכירה ולא בשום דבר אחר. אין לי מושג איך פרטיו מצאו את דרכם לת/6. במעמד ההסכם, הם צילמו את תעודת הזהות שלי.
ש. מסרת קודם שהעברת בעלות על שמו של מאור באמצעות יפוי כח.
ת. נכון.
ש. מאור מסר שנתן לך תעודת זהות.
ת. תעודת זהות, רישיון סוחר ויפוי כח. איך אפשר לעשות העברת בעלות ללא יפוי כח.
ש. אני מפנה אותך לת/7. לא רשום שמאור מופיע שם עם יפוי כח. למעשה, היה צריך להיות רשום שמך ובסוגריים מיופה כח.
ת. אני הצגתי לבית הדואר תעודת זהות שלי עם תעודת הזהות של מאור ועם יפוי כח.
ש. זה לא רשום.
ת. זה שעופר אשכנזי כתוב שהוא מיופה כח, הוא מיופה כח של אמיר. אין לי מושג מדוע זה נרשם כך לגבי. מאור יודע שקניתי את האוטו, ביום שצלצלו אליו מתחנת המשטרה הוא ידע להצביע מי קנה אתה אוטו. אין לי מושג מדוע הדואר לא כתב שזה יפוי כח.
ש. אתה גם נהגת ברכב?
ת. כן.
ש. כשהביטוח הוא של סוחר וכתוב עליו "במבחן" וגם אין טסט.
ת. נכון, היה רק כמה ימים ללא טסט.
ש. אמרת שבגלל שאין לך רישיון של סוחר, קנית את האוטו לשימושך הפרטי, דיווחת למאור לצורך דיווח לרשויות המס?
ת. כן.
ש. מה הפרוצידורה?
ת. מאור הוא סוחר מורשה, יש לו תעודה שהוא קונה את הרכב הוא צריך להסביר למה נקנה האוטו, באיזה סכום, זו הסיבה. הכוונה שלי שיש הוכחה לכל דבר, בכמה קניתי ובכמה מכרתי. האוטו נקנה ב- 55,000 ₪ וזה מה שרשמו. במכירה נרשם 65,000 ₪ כי כך זה נמכר.
ש. אתה אמרת שאתה פועל כסוחר רכב ללא רישיון ובמקרה זה, רשמת את הרכב כאילו הוא נקנה כחלק מעסקיו של סוחר רכב מורשה, עליו יש חובת דיווח לשלטונות המס.
ת. אני הופעתי שם בעסקה הזאת, לא כדי שמאור יעלים ולא כדי שאני אעלים. אני שילמתי למאור על זה 500 ₪ עמלה.
ש. בנוסף, עשית את זה כדי שלא תירשם עוד יד.
ת. נכון.
ש. אני מפנה אותך למסמכים שלפניך. מה הבנת ממה שהוסף בכתב יד בסעיף 5?
ת. העניין הוא שהרכב נסע בשטח וזה לא 55,000 קילומטר כמו מישהי מצפון ת"א שנוסעת. כלומר, אני הבנתי שהמספר הוא נכון רק שהרכב נסע בתנאי דרך קשים וכי צפוי לו איזה בלאי. זו היתה ההודעה שלי גם במשטרה וזה מה שהסברתי לקונה בתמליל. לא יותר קל שיגידו שהרכב נסע 118,000 קילומטר כמו שהם קנו? זה לא יותר קל? להגיד שהם החליפו את לוח השעונים או הורידו את הקילומטרז'. למה צריך להביא את המשפט הזה בעלמא.
ש. כמה כלי רכב קנית ומכרת?
ת. אני לא זוכר בדיוק. לא יכול למסור סדר גודל, קניתי ומכרתי.
ש. אפשר לומר שיש לך מיומנות בקניה ומכירת רכב?
ת. תגדירי מיומנות. גם בן אדם שמוכר פעם אחת רכב יכול לדעת איך להתנהל. זו לא תורה מסיני. זה לא דבר מסובך.
ש. אני מפנה אותך לדברים שאמרת בת/5ב', עמוד 4 באמצע (הנאשם מעיין). אני מצטטת. אתה מדבר על זה שבכל אוטו שאתה קונה אתה עושה זכרון דברים עם כל הפרטים.
ת. התכוונתי להגיד שעשיתי זכרון דברים מול שני אנשים, שאתה לא מאמין עד לאותה שיחה שעשו משהו. לא הוזכר שום דבר שהיה נכון לזה שהורידו את הקילומטרז' או שהקילומטרז' יותר. קניתי עם 55 ומכרתי עם עוד 2,000 קילומטר. כל הזמן אני חוזר ואומר שזה הקילומטר ואני לא ידעתי.
ש. אתה אומר שבשום שלב לא הבנת מה זה המשפט שהוסף בכתב יד על זכרון הדברים. למה אתה חותם על זכרון הדברים אם אתה לא מבין על מה אתה חותם?
ת. אני לא חתמתי על זכרון הדברים. אני כן מכיר את המסמך. אני לא מכחיש שלא ראיתי את זה מעולם או שלא היה הסעיף. אני על המסמך עצמו לא חתמתי.
ש. אם היה לך יפוי כח של מאור, למה לא חתמת בשמו?
ת. כי רציתי לתת את זה למאור כך. אין לי מושג. אם הוא ידע שזה היה עם מספר מסוים למה הוא לא טרח להגיד כ-100,000 ק"מ, משהו בסגנון.
ש. איזה עסקה זו?
ת. עסקה של העברת בעלות וכסף. ברגע שיש העברת בעלות זה תנאי להעברת הכסף. אם אין משהו חריג בעסקה אז לא עושים זכרון דברים.
ש. האם אתה בדקת בעלות קודמת?
ת. לא. זה גם לא רשום ברשיון הרכב והוא גם לא טרח להגיד את זה.
ש. אמרת רוב הקונים לא עושים זכרון דברים. אתה לא רוב הקונים וכמו שאתה אומר לרן "כל רכב שאני קונה אני רושם הכל קילומטר והכל" למה בעסקה הספציפית הזאת, כשרושמים לך משפט כזה משונה, אתה לא מבקש שירשמו לך מה הקילומטראז' ולא הסבר מה זה אותו משפט עלום?
ת. אם א ני קונה מאדם עם 125,000 ק"מ ואני נותן לו כסף, ועשיתי העברת בעלות, מה ההבדל? יש דברים שהוסתרו ממני, תשאלי את זה שעשה את המסמך. אני קיבלתי את המסמך כפי שהוא.
ש. השאלה היתה למה אתה כשאתה אומר שאתה מקפיד לרשום בזכרון דברים את הקילומטרז', במקרה הזה לא נרשם קילומטרז ונרשם משפט שלדעתך תמוה ואתה לא אומר כלום?
ת. האוטו היה בן שנתיים והקילומטרז' היה אפילו קצת יותר גבוה מהנורמה. כשאני יושב מול בן אדם שהוא בעל מוסך, הוא בעצמו אמר שהוא היה בחברה והוא ידע כמה קילומטרים. מצד שני הוא אמר שהוא לא היה, והוא לא ידע כמה קילומטרים. אני יודע מה שהוא אמר במשפט.
ש. אתה קנית רכב שהוא שנתיים על הכביש אבל קנית אותו ב-30 אחוז פחות מהערך שלו במחירון.
ת. המחירון של הרכב הזה היה 80,000 ₪ לדגם המפואר והרכב הזה היה מהדגם הפשוט. המחירון שלו היה משהו כמו 5 אחוז פחות. קניתי את האוטו בחינם, מה זה אומר? 55,000 ק"מ, זה הרבה בשביל שנתיים וגם מצב השוק וגם בגלל שהיתה לו פגיעה בכנף האחורית. זה לא היה הרכב הכי חלק שיש. זה לא רכב כששומעים 55,000 ק"מ זה מצב בובה. קניתי את הרכב כי אולי הבן אדם היה לחוץ למכור, אולי ניסה למכור את הרכב הרבה זמן ולא הצליח, ומצא פראייר כמוני. אין לי מושג למה.
ש. ידעת שהאוטו עבר תאונה?
ת. ידעתי.
ש. את זה לא אמרת לרן וגיא שקנו ממך?
ת. אמרתי להם שהרכב עבר תאונה, וגם בבדיקה זה עלה.
ש. מנסיונך אתה אומר ואמרת גם בת/8 שאם יש פרט עיקרי, צריך לעדכן בזכרון דברים. דברים שהם מהותיים חייבים לעדכן בזכרון דברים. עודכן משפט מאוד מהותי אבל אתה לא טורח לשאול מה המשמעות שלו.
ת. כבר עניתי על זה.
ש. תסביר לי את המשפט, מפנה לת/5 ב' עמ' 4 "כמו שאני קניתי את האוטו עם הקילומטרז הזה זה יעבור כמו כדור שלג מההוא להוא...". מה כוונתך?
ת. אני זוכר את זה. כוונתי היא שהקילומטרז בלוח שעונים ישאר כך. זה הכדור שלג. זה 55,000 ק"מ. אם הייתי יודע את המספר האמיתי, אני [בניגוד לאחים אשכנזי] הייתי רושם את המספר האמיתי בזכרון דברים ולא בקירוב.
ש. מפנה אותך לת/3 שערכת עםה קונה גיא, שבניגוד לאחים אשכנזי שהוסיפו את המשפט בכתב יד, אתה רשמת כי אתה מצהיר כי הרכב נסע 56,000 ק"מ, לא טרחת להצהיר את המשפט שהם הצהירו.
ת. אני מודה שכך כתבתי. אני מצהיר שכך הסברתי להם. האוטו נקנה עם 55 אלף ק"מ. איתי לא דיברו מעולם שהוא עשה 5,000, 10,000 יותר. לא הסבירו לי שהלוח היה שבור, או שרוט. היו פה שני עדים, גם הקונה שקנה ממני את האוטו ידע במפורש כמה קילומטר היה, למה הוא לא אמר? אם אני יודע כמה קילומטר ואני לא מיידע את הצד השני, הייתם תולים אותי. במקרה הזה לא ידעתי כלום. לא ידעתי על הקילומטר, לא ידעתי על החברה, לא ידעתי על הטוטלוס, לא ידעתי על כלום. אולי אחים אשכנזי הם האשמים כאן. למה אני צריך לעמוד פה ככה?
ש. תאשר לי שאתה קונה רכב עם הערה ואתה בוחר לא להעביר את אותה הערה הלאה, למרות שיש בלאי מואץ לפי מיטב ידיעתך?
ת. אני מבין את השאלה. אני יכול להסביר שוב את הנוסחה שהם החליטו להסביר לי באופן שאולי משתמע רק להם, שהרכב נסע, לי הסבירו לי שהרכב עם 55,000 ק"מ אבל יש לו את הבלאי שלו. לא חשבתי שאני צריך להזהיר את הקונים על הבלאי הגבוה, כי הם לקחו את הרכב לבדיקה. שם יצאו ליקויים.
ש. אתה טוען שלא בדקת את הרכב ושרק על סמך הקילומטרז' קנית את הרכב ב-55,000 ₪.
ת. בדקתי את הרכב. עשיתי לו איזשהי בדיקה. הרמתי את זה הליפט במוסך, היתה בעיה בהגה, תיקוני צבע. לא מוסכניק בדק אלא אני.
ש. תסביר לי את המשפט "אפילו לא בדקתי אותו..." מת/5 ב'. מצטטת.
ת. הכוונה שלי אין בן אדם ששם כסף בלי לראות אותו או בלי להסתכל, אני כן ראיתי ובדקתי והסתכלתי. לא לקחתי אותו למכון בדיקה. זאת הכוונה שלי.
ש. מפנה אותך לת/5 ב' עמ' 5. אתה אומר לרן "אני עכשיו מכרתי לך שעון שהוא מזהב...". איך אתה יכול להסביר את זה? אתה אדיש לחלוטין לכל עניין הקילומטרז?
ת. אני לא ידעתי, אני חוזר ואומר. מה לא בסדר עם מה שאמרתי? אני מכרתי ב-55 כפי שאני קניתי את זה.
ש. מפריע לך שאני אקרא לך אמיר?
ת. תקראי אמיר. הוא אמר בעצמו שהוא התבלבל וקרא לי אמיר אבל זה בסדר.
ש. 9 פעמים הוא קורא לך אמיר ולא פעם אחת אמר את שמך?
ת. הוא בעצמו אמר שהוא התבלבל. אמרתי לו כמה פעמים, היו שלבים שאמרתי לו "אמיר אמיר" הוא בעצמו אמר שהוא התבלבל.
ש. כשהמתלונן התקשר אליך בת/5 ב' הוא מיד קרא לך אמיר ואתה עונה "כן" במקום לתקן אותו.
ת. אין לי הסבר.
ש. לא רק זה, המתלונן שחשב שאתה מאור, קרא לך בטעות אמיר, הוא אפילו אומר שהוא בדק את השם שלך באינטרנט והוא מצא שיש כבר הרשעה על שמך [בעצם על מאור]. בשלב הזה אתה לא חושב שיש מקום לתקן אותו?
ת. אז איך הוא קורא לי אמיר ומצד שני הוא קורא לי מאור. אמרתי לו כמה פעמים "לא אמיר". הוא אמר משהו על מאור ואני לא זוכר מה אמרתי לו. אמרתי לו "נו אז מה".
ש. כשהוא אומר לך בשיחה הזאת שאתה טענת במעמד הרכישה שהאוטו ברשותך שנה וחצי ושהוא נקנה מאישה, אתה לא טורח להכחיש?
ת. אמרתי שקניתי אותו מאישה. לא אמרתי שנה וחצי. נכון שלא קניתי אותו מאישה.
ש. מפנה לעמ' 2 שו' 1 בת/5 ב'.
ת. הייתי מאוד מבולבל מהשיחה הזאת.
ש. למה לאורך כל הדרך מעבר לזה שהוא קורא לך אמיר... זו לא הקלטה נכונה?
ת. אולי הוא שיחק בהקלטה. למרות שהקול שלי בטלפון שונה לגמרי. זה אני, אני לא מכחיש. אני מוכן לחתום שלא תזהו את הקול שלי. היו כמה דברים שכן הערתי לו עליהם. השיחה הזאת הפתיעה אותי מאוד, הייתי בהלם. כן ניסיתי לתקן אותו כמה פעמים כשהוא קרא לי אמיר.
ש. מציגה לך את המסמך שאתה מתכוון להגיש, כרטיס עבודה עם צילומי רשיונות. בשלב מסוים הראית את הרשיון לרן או לגל? הזדהית בשמך האמיתי?
ת. כשהגענו למקום הבדיקה, שמנו את הרכב בכניסה, ניגשנו לדלפק הקבלה. הפקידה שאלה תעודת זהות, רשיונות, הוצאתי מהתיק רשיון רכב שהיה לי ורשיון נהיגה. הוא הוציא גם את שלו, שילם את מה שצריך לשלם ופה בעצם פתחנו את כרטיס העבודה. בעדות שלו בבית המשפט הוא אמר שהוא בשום שלב לא ראה ולא ביקש לראות את תעודת הזהות שלי. בן אדם שמוציא כל כך הרבה כסף לא רוצה לראות מי הקונה, מי המוכר. הם היו מבולבלים, לא היה שום דבר שהיה בתחבולה. הכל התנהל רגיל.
ש. אתה בחרת לא להזדהות בשמך?
ת. לא נכון. למה שאני אסתיר את השם שלי?
ש. בהודעתך ת/8 אתה אומר שלא אמרת את שמך, אלא רק הצגת את הרשיונות?
ת. נכון, כי כך היה. באו, ראו את האוטו, הסתכלו. להם אמרתי את השם.
ש. מפנה אותך לשו' 30 בהודעתך.
ת. כשעשינו את הזכרון דברים שאלו אותי מי זה מאיר מאור, אמרתי להם שהוא כמו אח שלי.
ש. אתה מציג היום את כרטיס העבודה ואתה טוען שזה המסמך המקורי ולא עשית בו אף שינוי. אמרת לבית המשפט שהסיבה שהפרקליטות קיבלה את זה מצד אחד בלבד זה בגלל ששלחת את כל החומר בפקס.
ת. לא. אני חושב שאני... היה לי זמן מסוים להגיש את המכתב שימוע. שלחתי את זה בפקס. כשרציתי לדעת מה קורה עם זה אמרו לי שזה לא התקבל. ניגשתי לפרקליטות, אני זוכר שצילמתי ואמרו לי שלא יכולים, עבר זמן ובכל זאת דאגתי לצלם שם במכונת הצילום ונתתי להם את זה. נתתי את הצילום על צד אחד בלבד, צד הרשיונות.
ש. בעניין אסף לוי – כשאתה נחקר במשטרה בשנת 2010 שואלים אותך מי זה אסף לוי ואתה אומר שאתה לא מכיר אותו. למה? ת/8.
ת. אסף לוי זה בחור קצת בעייתי שאני לא רוצה להכנס יותר מדי. אני פוחד מהאיש הזה. לא רציתי להגיד את השם שלו. הוא לא היה בעסקה, הוא לא עשה שום דבר לא במכירה ולא בקניה. הוא בסך הכל זרק לי את הטלפון. אני לא מכיר אותו כל כך טוב. לא רציתי להתעסק איתו. הוא ביקש ממני תיווך ואחר כך רצה ממני עוד, סיבך לי את החיים. נכון ששיקרתי במשטרה. יש לי סיבה מדוע לא רציתי להגיד שאני מכיר אותו. הוא יצא לי מהחיים וטוב שכך.
ש. אני מתקשה להבין את התשובה כשאתה היום על דוכן העדים.
ת. את רוצה שאני אגיד לך שהוא ממשפחת פשע? אחותי נרצחה. אני הולך כל לילה לישון מפוחד. את רוצה שאסתבך עם אנשים שכאלה?
ש. אתה אומר שידעת מאשכנזי שהרכב עבר תאונה, לא טרחת ליידע את הזוג להם מכרת את הרכב.
ת. השאלה שלך חוזרת על עצמה. אני אומר לך שוב, אמרתי להם לפני הבדיקה, גם לקחו את הרכב לבדיקה.

חקירה חוזרת: אין.

ע.ה.2, מר שמואל יעקב, לאחר שהוזהר כדין, מעיד בחקירה ראשית:

אני מנהל במכון הבדיקה "המעבדה" לרכב.
אני רואה לפניי תצלום דו צדדי. זה טופס שאנחנו פותחים, הפקידה פותחת כשבאים לקוחות. היא מצלמת את הרישיון ותעודת הזהות של הקונה והמוכר. ברגע שאין – היא שמה חותמת שאין רישיון נהיגה או רישיון רכב. אני מראה טופס להדגמה. בטופס שאתה מראה לי אין חותמת שכזאת. זאת אומרת, שהכל היה בסדר. היא מצלמת משני הצדדים והיא מתייקת אותו. זה נשאר במכון, הלקוחות לוקחים את הטופס בדיקה. הם לא מקבלים את הצילום. אני יכול לחפש ולהביא את הכרטיס המקורי. גם אם עברו כל כך הרבה שנים, יש לי מחסן גדול.
אני חתום על הטופס, בשולי החלק המיועד לבדיקה (התקבל עתה באין התנגדות וסומן נ/4).

חקירה נגדית:

ש. אני מציג לך את נ/4. הפקידה בודקת התאמה בין הרישיון לתעודת הזהות?
ת. לא. יש נהגים של חברות השכרה למשל, שהם כמובן לא הבעלים הרשומים. אני גם יכול למכור את הרכב שלך ולא אהיה הבעלים הרשום.
ש. הפקידה לא נותנת העתק של הכרטיס.
ת. נכון.
ש. היא מציגה את מה שצולם לקונים?
ת. לא.
ש. אתה לא יכול להגיד שהקונה ראה את רישיון הנהיגה, את רישיון הרכב, של המוכר?
ת. אין לי מושג. היא מקבלת את התעודות ומצלמת ואז מוחזר להם.

חקירה חוזרת: אין.
<#2#>
החלטה

הנאשם יעביר לעד תוך שבועיים מהיום סך של 200 ₪ תשלום עדותו והוצאותיו.
<#3#>

ניתנה והודעה היום ז' אייר תשע"ד, 07/05/2014 במעמד הנוכחים.

עידו דרויאן, שופט

ב"כ הנאשם: אבקש שהות כדי לזמן את פטריק, אותו הזכיר הנאשם בעדותו ולמעשה התייצב במועד קודם, אך נאלץ ללכת. בזאת יסתכמו עדינו.

<#4#>
החלטה

התיק נדחה כדי לאפשר להגנה לזמן עד הגנה, ליום 28.5.14 שעה: 14:00, כאשר הנאשם מוזהר בדבר אפשרות לשמוע עדים ולשפטו בהעדרו, אם לא יתייצב.

ההגנה תוכל לפנות בבקשה לדחיית המועד, אם העד לא יוכל להתייצב במועד זה או אם תזדקק לעזרת ביהמ"ש וזימונו ופרק הזמן לא יספיק לזימון באמצעות המזכירות.

ביהמ"ש קיבל את התקליטור ת/5א' ממשמורת התביעה.
<#5#>

ניתנה והודעה היום ח' אייר תשע"ד, 08/05/2014 במעמד הנוכחים.

עידו דרויאן, שופט