הדפסה

מדינת ישראל נ' הוזייל(עציר)

בפני

כב' השופט אזולאי

כב' השופט זלוצ'ובר

כב' השופטת רז-לוי

בעניין:
מדינת ישראל

ע"י ב"כ המאשימה עו"ד לני מונטיליו-סגל
המאשימה

נגד

חאלד הוזייל

ע"י ב"כ עו"ד אלזיאדנה
הנאשם
גזר דין

השופט ב. אזולאי
ההליך
הנאשם הורשע ביום 12.6.14, על יסוד הודאתו לאחר הסדר טיעון בעובדות כתב אישום מתוקן, בעבירה של רצח, לפי סעיף 300(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז -1977 (להלן: "החוק"), הריגה, לפי סעיף 298 לחוק הנ"ל, ניסיון לחבלה בכוונה מחמירה, לפי סעיף 329(א)(1)+ סעיף 25 לחוק הנ"ל ושתי עבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 333 לחוק +335(א)(1) לחוק הנ"ל.

הצדדים הגיעו להסדר טיעון חלקי לגבי העונש, לפיו יושת על הנאשם עונש מאסר עולם אחד ופיצוי כספי, כאשר אין הסכמה באשר לגובה הפיצוי ולמי הוא ישולם.

כעולה מכתב האישום המתוקן, על פיו הורשע הנאשם, במועד הרלוונטי לכתב האישום היה קיים סכסוך קרקעות בתוך משפחת אלהוזייל ברהט, בין פלג משפחת סולטן, לבין פלג משפחת גדוע אליו משתייך הנאשם.
ביום 30.3.10, בסמוך לשעה 17:30, פרצה קטטה בין שני הפלגים, כשאנשי פלג גדוע עמדו בסמוך לבית אביו של הנאשם, מול אנשי פלג סולטן, שעמדו בסמוך לביתו של איימן-אמיר אלהוזייל (להלן: ''איימן''), כאשר בין שני הבתים מפרידה גדר רשת.
במהלך הקטטה החליפו הצדדים ביניהם קללות והשליכו אבנים האחד לעבר השני. כמו כן, במהלך הקטטה, הגיע הנאשם למקום ונעמד לצד אביו ובני משפחתו, בסמוך לבית אביו ובהמשך אחז בידו אקדח אותו החזיק ברישיון מתוקף עבודתו כשומר. הנאשם כיוון את האקדח לעבר פלג משפחת סולטן והחל לירות לעבר האנשים. הנאשם ירה באקדחו לעבר איימן, בכוונה לגרום למותו, כשאיאד אלהוזייל (להלן: "איאד"), אחיו של איימן שעמד בסמוך אליו, צעק לעבר הנאשם: "אל תירה". איימן נפגע מהירי בסנטרו ונפל ארצה, כשהוא פצוע ומדמם.
הנאשם המשיך בירי לכיוון המקום בו עמדו בני משפחת פלג סולטן, ופגע באיאד, בענאן אלהוזייל (להלן: "ענאן"), אחיהם של איימן ואיאד, שניסה לחלץ את איימן. כן פגע הנאשם בבסאם אלהוזייל שנכח במקום (להלן: "באסם").
הנאשם ירה באקדחו גם לעבר סמיר אלהוזייל (להלן: "סמיר"), אך סמיר לא נפגע מהירי. כתוצאה מהירי של הנאשם, נפצע איימן מקליע שחדר לסנטרו מקדימה ומותו נקבע ע''י צוות נט"ן שהוזעק כדי לפנותו לביה"ח. מותו של איימן נגרם מדימום בעקבות מעבר קליע דרך הצוואר מימין, עם לחץ על גלומוס התרדמה מימין ושאיפת דם לריאות.
כתוצאה מהירי של הנאשם, נפצע באסם מקליע שחדר לגב משמאל ומותו נקבע ע''י צוות נט"ן שהוזעק כדי לפנותו לביה"ח. מותו של באסם נגרם מנזק חמור ללב ולריאה השמאלית בעקבות מעבר קליע דרך הגוו.
כתוצאה מהירי של הנאשם נפצע ענאן פצע ירי, שחדר למותן ימין עם קליע בתוך האגן הקטן משמאל, נגרם שבר בעצם האילאום משמאל, הוא נפצע בירך שמאל ובשוק שמאל ואושפז לקבלת טיפול רפואי. כתוצאה מהירי של הנאשם נפצע איאד מירי באגן ובמותן ימין ואושפז לקבלת טיפול רפואי.
במעשים אלה, הנאשם רצח את איימן, הרג את באסם וחבל שלא כדין באיאד ובענאן, חבלות חמורות ופצע אותם תוך שימוש בנשק חם, וניסה לחבול בסמיר חבלה חמורה שלא כדין ובאמצעות נשק חם. בגין המקרה של איימן אלהוזייל, הורשע הנאשם ברצח, בגין המקרה של באסם אלהוזייל, הורשע הנאשם בהריגה, ובגין המעשים הנוספים, הורשע הנאשם ביתר העבירות האמורות לעיל.
הנאשם היה במעצר מיום 31.3.10.

טיעוני ב"כ הצדדים לעונש
במסגרת הטיעונים לעונש ציין ב"כ המאשימה, שהסדר הטיעון התקבל לאחר הליך גישור בפני נשיא ביהמ"ש המחוזי. מבחינה ראייתית, התיק מבוסס על מספר עדויות של אנשים המעורבים באירוע נשוא כתב האישום, כאשר הסדר הטיעון משקלל את המצב הראייתי בתיק ואת הערכת המשקל שיש לתת לעדויות אלה.
הסדר הטיעון הובא לידיעת משפחות המנוחים והפצועים בתיק והוא מקובל עליהם. לגבי משפחת איימן, חשוב ומשמעותי עבורם, כי ייקבע בפסק הדין שהנאשם רצח את איימן. באשר למשפחת באסם, הללו ציינו כי אין בליבם על הנאשם, וכי הם רואים את האירוע כטעות שקרתה. המנוח הינו אח של אשת הנאשם, ובתו של המנוח גדלה עם ילדי הנאשם.
לאור זאת, והואיל וברור היה שתהיה הרשעה בגין רצח, המאשימה לא עמדה מאסר נוסף עבור כל אחד מהנפגעים, והסתפקה בעונש מאסר עולם בלבד.
באשר לשאלת הפיצוי, סבורה המאשימה כי יש לתת משקל לכלל הנפגעים באירוע, מבחינת גובה הפיצוי שיש לפסוק לטובתם. יש לקחת בחשבון, כי הנאשם רצח אדם והותיר אלמנה וארבעה ילדים, וכן הרג אדם נוסף, והותיר אלמנה וילדה וכן פצע שני אנשים נוספים.

לטענת ב"כ הנאשם, יש לאמץ את הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים.
לדבריו, הנאשם שירת את המדינה, וכך גם אביו, דודו ובנו, שכיום אף משרת בצה"ל. ב"כ הנאשם ציין, כי האירוע התפתח לאחר שטענו שהנאשם הלשין על בניית בית ללא היתר.
באשר לרכיב הפיצוי, ציין כי לנאשם אין יכולת כלכלית. יש לקחת בחשבון את מצבו הכספי ואת מצב משפחתו.

בדבריו האחרונים בפנינו, חזר והודה בעובדות כתב האישום המתוקן. ביחס לשאלת הפיצוי, טען כי יש להתחשב בעובדה שהוא נמצא במעצר מיום האירוע, היינו, כמעט ארבע שנים, כאשר בנו משרת בצה"ל והוא המפרנס היחידי למשפחתו וכאשר יש לו ילדה חולה.
הנאשם ביקש להתחשב במצבה הכלכלי של משפחתו, בעובדה שיש להם תשלומי משכנתא וארנונה ולכך שבנו נכנס לחובות.

דיון
נסיבותיו של המקרה הנדון בפנינו קשות הן במיוחד. שמירה על קדושת החיים, היא העומדת בראש תכליות הענישה. סכסוך בין שתי משפחות הסתיים בצורה טראגית ביותר, במותם של שניים – באסם ואיימן אלהוזייל ז"ל, ובפציעתם של איאד וענאן אלהוזייל.
מעשה של רצח והריגה, הינו כשלעצמו מעשה נפשע וחמור מאין כמותו. הסלידה העמוקה ממעשים הפוגעים בערך של קדושת חיי האדם, חייבת למצוא ביטוי מפורש במסגרת מלאכת גזירת העונש, בהדגשת משמעות של פגיעה וקיפוח בחיי אדם, וראוי כי ביהמ"ש יגן על האינטרסים של כל נפגע.
עבירת הרצח, היא במהותה החמורה בעבירות שבספר החוקים של מדינת ישראל באשר היא פוגעת בערך קדושת חיי האדם והעונש עליה הוא מאסר עולם. קדושת החיים היא שהניעה את המחוקק לקבוע עונש של מאסר עולם חובה לצידה של עבירת הרצח, והיא העומדת בבסיס קביעת העונש למשך 20 שנה - לצידה של עבירת ההריגה.

למרות החומרה המיוחדת שיש לנסיבות שבענייננו ולריבוי הנפגעים, שכל אחד הוא עולם ומלואו, אנו מחליטים לכבד את מסגרת הסדר הטיעון אליו הגיעו ב"כ הצדדים, לאחר שהחלה להישמע פרשת התביעה בתיק.
בנסיבות העניין, נראה לנו, כי יש בנימוקי הצדדים כדי לקיים את "הלכת האיזון", באשר לעקרונות המנחים, אימוץ הסדרי טיעון.
לאור הערך המוגן והקדוש של החיים, לא בנקל יערכו הסדרי טיעון, אולם המקרה הנוכחי הינו מקרה חריג ובו הצדקה לסטות מן מהכלל לאור הקושי הראייתי, עליו הצביעו ב"כ הצדדים.

לאור האמור, ולאור הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים בהתאם לחומר הראיות שעמד לפניהם, נראה לנו כי בנסיבות העניין, אנו מקבלים את הסדר הטיעון ויש לראות את המסכת העובדתית כאירוע אחד ויש לגזור עונש אחד של מאסר עולם לגבי כל העבירות על ריבויין.

באשר לרכיב הפיצוי, הלכה היא, כי "יכולותיו הכלכליות של העבריין אינן מהוות שיקול בקביעת שיעור הפיצוי לטובת משפחת המנוח" (ע"פ 329/13 סגונדו לוי ורגס נ' מדינת ישראל (לא פורסם, [פורסם בנבו], 09/03/14), בעמ' 8). עם זאת, לאור תגובת משפחות המנוחים והפצועים, החשיבות שהם מייחסים לעצם ההרשעה, קרבת הדם בין הצדדים ומצבו הכלכלי של הנאשם, מצאנו לנכון להתחשב בנאשם ברכיב זה.

לאחר ששקלנו את כל השיקולים האמורים, אנו גוזרים על הנאשם את העונשים הבאים:
עונש מאסר עולם.
פיצוי בסך של 150,000 ₪, לטובת אלמנתו וילדיו של המנוח שנרצח - איימן אלהוזייל, עפ"י פרטים שימסרו ע"י ב"כ המאשימה, שיחולקו ביניהם בחלקים שווים, שיופקדו בחשבון נאמנות שתפתח האם בבנק, בו ייעשה שימוש לטובת הילדים, באישור האפוטרופוס הכללי או באישור בית המשפט .
פיצוי בסך של 100,000 ₪, לטובת אלמנתו וילדיו של המנוח שנהרג - באסם אלהוזייל, עפ"י פרטים שימסרו ע"י ב"כ המאשימה, שיחולקו ביניהם בחלקים שווים, שיופקדו בחשבון נאמנות שתפתח האם בבנק, בו ייעשה שימוש לטובת הילדים, באישור האפוטרופוס הכללי או באישור בית המשפט .
פיצוי לכל אחד מהפצועים איאד אלהוזייל וענאן אלהוזייל בסך של 25,000 ₪ כל אחד.

זכות ערעור תוך 45 ימים.

ניתן היום, י"ט סיוון תשע"ד, 17 יוני 2014, במעמד הצדדים.