הדפסה

מדינת ישראל נ' דבאח(עציר)

בפני כב' השופטת שושנה פיינסוד-כהן
המבקשת
מדינת ישראל

נגד

המשיב
ח'אלד דבאח (עציר)

<#2#>
נוכחים:

ב"כ המבקשת: עו"ד שגית בירמן
ב"כ המשיב: עו"ד עאדל דבאח
המשיב: נוכח- הובא באמצעות הליווי

פרוטוקול

הסניגור:
אבקש להציג חלופה.

הגב' דבאח הודה לאחר שהוזהרה כדין:
אני אחותו הגדולה של המשיב. אני עקרת בית, יש לי שבעה ילדים בבית, אני גרה בדיר אל אסאד, רחוק מהכפר בקצה הכפר. אני אשמור עליו בבית שלי. הילד הכי קטן בכיתה ט' והגדולה בת 29. יש אחת שלומדת בירדן, אחת גרה בתל אביב, וכולם לומדים. אני יכולה לשמור עליו במעצר בית. אני מבינה שאני צריכה לשמור שלא ייצא מהבית, ואם אצא מהבית צריך להיות מישהו אחר במקומי, ואם הוא ייצא אני מיד מתקשרת 100. אני יודעת שאסור לו לצאת. אני יודעת שהמשטרה מייחסת לו החזקת נשק. המשטרה היו אצלו הרבה אבל אני לא יודעת בדיוק מה היו הבעיות שלו. הוא מכבד אותי ואני לא ארשה לו להפר את החוק, יש לי גם שני ילדים שלומדים עריכת דין. אני יודעת שהיו לו בעיות בעבר עם המשטרה. שמעתי שהיה על סמים. אחי בחור טוב, עם לב מאוד מאוד טוב, הוא תמיד מאחל לילדים שלי את כל הטוב שבעולם, והוא לא ישפיע עליהם לרעה. אחי ישב בכלא פעם. אני מוכנה לחתום על התחייבות בכסף עבור שחרורו. המרחק ביני לבין הבית שלו ברכב זה מינימום 12-15 דקות.

עונה לשאלות ב"כ המאשימה:
ש. צריך קשרים בשביל סמים ונשק, איך את מונעת ממנו את הקשר עם החברים האלה שלו?
ת. אמרתי לו שהוא יהיה אצלי לבד, בלי חברים.
ש. אם יבואו אליו או יתקשר אליהם בטלפון?
ת. הוא מכבד אותי מאוד והוא לא יעשה לי דבר כזה. אני סומכת עליו, לא הייתי מביאה אותו אליי הביתה. יש לי גם בעל.

עונה לשאלות ביהמ"ש:
ש. את יודעת שהיה במעצר בית?
ת. כן.
ש. את יודעת שהוא הורשע בגין יציאה ממעצר הבית?
ת. אשתו היתה חולה מאוד והיתה במצב קריטי ולכן יצא מהבית. אני אף פעם לא שמרתי עליו במעצר בית.
ש. ואם מישהו מהקרובים שלו יהיה מאוד חולה, מה תעשי?
ת. לכולנו יש רשיונות בבית, ואנחנו כולנו מסביב ויש מי שיסיע אותם. לפני כמה שנים הבן שלו לא היה לו רשיון נהיגה.

הגב' אסדי חשמה לאחר שהוזהרה כדין:
המשיב הבעל של בתי. הם מתגוררים ביחד מזה 20 שנה מאז שהתחתנו. אני יודעת שהמשיב היה במעצר בית בעבר. לא היתה בעיה איתו בעת מעצר הבית. בעבר היו איתו בעיות עם המשטרה בעניין סמים ונשק. הוא ישב בבית הסוהר. אני יודעת שהוא עצור בגלל החזקת נשק. אני רוצה שייצא למעצר בית. אני אפקח עליו. אני צריכה לשמור עליו, במקרה שייצא ממעצר הבית אני אתקשר למשטרה. במידה ואני צריכה לצאת לסידורים אני אבקש מהמפקח/ת האחר/ת להיות במקומי. איפה שהוא יהיה אני אפקח עליו. אני אדבר איתו שזה לטובתו כמה שיותר.

עונה לשאלות הסניגור:
ש. בזמן שאת מפקחת עליו אם יגיע מישהו שרוצה שידבר איתו על נשק וסמים תרשי לו?
ת. לא.

הגב' דבאח פאטום לאחר שהוזהרה כדין:
המשיב הוא הבן שלי. הבן שלי גר בשטח שלו, אבל אנחנו קרובים, בערך 200 מ'. אני יודעת שהמשטרה תפסה אצלו נשק. היו לו בעיות עם המשטרה על סמים, ככה אני יודעת. עכשיו על נשק. אני לא יודעת אם היה לו בעבר בעיות על נשק. הוא ישב בבית הסוהר בעבר. אני יודעת מה משמעות מעצר הבית, זה אומר שצריך לשמור עליו ושלא ייצא מהבית ואם ייצא צריך להתקשר לשוטרים. הוא היה בעבר במעצר בית. בזמנו אני לא יודעת מי השגיחו עליו. אני לא השגחתי עליו במעצר בית, זו הפעם הראשונה. הוא יצא ממעצר הבית כי אשתו היתה חולה בזמנו. הוא לא ייצא עוד פעם כי אסור לו. עכשיו הוא יהיה במעצר בית אצל אחותו והיא תשמור עליו. אצל הבת שלי אף אחד מהאנשים שהאלה שייכנס, הם משפחה דתית ואצלם הכל בסדר. אם ירצה לצאת מהבית אני אתקשר לשוטרים גם אם ייכנס לבית הסוהר.

עונה לשאלות ב"כ התובעת:
ש. משנת 2007 הבן שלך מעורב בסמים ובנשק, אנחנו בשנת 2014, אני מבינה שאת רוצה לעזור לו, אבל איפה היית עד עכשיו?
ת. הרבה זמן לא היה לו בעיות. אני לא ישנה בבית שלו, אני יודעת מה הוא עושה?
ש. גם עכשיו את לא יכולה לשלוט מה הוא יעשה ואיפה יסתובב?
ת. כל הילדים עושים מה שהם רוצים, לא שואלים לא את אמא ולא את אבא.
ש. לשאלת ביהמ"ש: תתארי לי את הבית של בתך, אחותו.
ת. זה בהתחלת כפר בענה. כל המשפחה שלה סביבה. יש משחטה. גרות שם 4-5 משפחות שם. המקום לא סגור, עובדים שם אנשים הרבה.
ש. לשאלת ביהמ"ש: יש גדרות, יש שער?
ת. כן יש גדר ויש שומר גם.
ש. השומר שומר על המשחטה?
ת. על כל הדירות וגם על המשחטה.
ש. כמה אנשים עובדים במשחטה?
ת. הרבה עובדים. זה מקום בסדר.
ש. מתי היית שם פעם אחרונה?
ת. אני תמיד אצל הבת שלי. אתמול הייתי אצלה.

הגב' דבאח הודה חוזרת לדוכן העדים:
אנחנו גרים בקצה של הכפר. אנחנו גרים לבד, אני והגיסים שלי. יש לי שלושה גיסים והבית שלי. זה ארבעה בתים. יש שער עם שומר 24 שעות. השומרים מתחלפים ביום ובלילה. יש שומר כי הגיס שלי היה ראש עיריית מג'דל כרום והיה מאוים ומאז שמו שומר, ששומר על הבתים ועל העסק. יש שני עסקים. אחד עם גדר ואחד בלי. בעסק עובדים מעל 10 אנשים. התנאי שלי מההתחלה להשגיח עליו, זה שרק אחי יהיה אצלי, ואני מחוייבת לדבר הזה שאף אחד לא ייכנס אלי הביתה. אנחנו משפחה מכובדת. אבא של בעלי על ידי גר ואנחנו לא מרשים שאנשים לא טובים ייכנסו אליי הביתה. אני לא מסכימה שאנשים יבואו לברך אותו שיצא מהכלא. אני מרשה רק למשפחה אשתו, ההורים שלו.

הסניגור מסכם:
החלופה בפועל בכפר בענה, שזה בקצה של כפר דיר אל-אסד. משפחת דבאח ידועה במדינת ישראל. היא משפחה שמונה אנשים עסקים. המתחם של קרובי המשפחה, גם אם אני צריך להגיע, אי אפשר להגיע ישר לבית. מגיעים למתחם כמו במושבים. מגיעים לשער הראשי רק ברשות, אם אתה לא עובד ולא אחד הבעלים של הבית, לא מרשים לך להיכנס. כניסה לתוך המתחם בפועל, שזה בגודל של 4 דונם מגודר, הכניסה היא אך ורק באישור, אם עובדים שיש להם אישור מיוחד ואם קרובי משפחה של האזרחים שנכנסים רק באישור בני המשפחה. תמיד אני אומר שאני נכנס למתחם צבאי לשם. אפילו אותי עוצרים בכניסה ושואלים למי ולאן אני מגיע. זה חלק מהעבודה שהם מבצעים. אחרי זה נכנסים לתוך המתחם. מדובר בחלופה נאותה מעשית שאין בה מסוכנות. לא סתם הבאתי נשים כמפקחות. יש לי שלוש מפקחות בו זמנית. אם ביהמ"ש יבקש שיהיו בו זמנית יחד. הבית של הודה הוא לא בית רגיל, הוא ווילה. זה לא בית של חדר שניים. זה בית שיש בו מספר רב של חדרים ויכול לאכלס בו מספר רב של אנשים. כל בית במתחם הזה הוא בגודל של 1,000 מ"ר. לכן אני חושב שהחלופה היא חלופה טובה, אבקש לשחרר את המשיב לאותה חלופה.

ב"כ המבקשת מסכמת:
קיומה של עילת מעצר סטטוטורית בתיק זה מחייבת בחינה דקדקנית יותר וחלופה הרמטית יותר מבמקרים אחרים. על אחת כמה וכמה כאשר המדובר בתיק כמו זה שלפנינו ובמשיב כמו זה שלפנינו כשמיוחס לו בכתב האישום החזקתם של רימון, אקדח, שלוש מחסניות, ו-50 כדורים לנשק והוא מעורב באופן עמוק בתחום הסמים ובתחום הנשק כעולה מהרשעותיו הקודמות. לא מיותר לציין כי מדובר גם במשיב אשר בעבר הפר חלופת מעצר. חלופת המעצר המוצעת, על אף שאיני מטילה דופי במצהירות, אינה חלופה הרמטית שכזו. עסקי הסמים והנשק ידועים ככאלה שניתן לנהלם מכל מקום. החלופה המוצעת הינה בפיקוח בנות משפחה שלא יכלו עד היום למשיב ולעסקיו הפליליים. ריבוי האנשים במקום מעצר הבית לא מאפשר פיקוח של ממש על כל מעשיו של הנאשם והבטחה כי ינותק מקשריו העבריניים. נאמר כי המדובר במתחם סגור עם שומר. ברור כי השומר לא מתפקידו שהנאשם לא ייצא מהמתחם, אלא לשמור שגורמים חיצוניים לא יכנסו למפעל של המשפחה. אבקש מביהמ"ש שלא לשחרר את המשיב לחלופה המוצעת.

<#3#>
החלטה

נדחה למתן החלטה ליום 4.12.14, שעה 11:00.

המשיב יובא באמצעות שב"ס.

<#4#>

ניתנה והודעה היום י"א כסלו תשע"ה, 03/12/2014 במעמד הנוכחים.

שושנה פיינסוד-כהן , שופטת