הדפסה

מדינת ישראל נ' אבו צהיבאן(עציר)

16013-05-14

בפני כב' השופט דניאל בן טולילה
המאשימה
מדינת ישראל
ע"י ב"כ עו"ד חן יבין
נגד
הנאשם
מחמד אבו צהיבאן (עציר) - בעצמו
ע"י ב"כ עו"ד ותד מחמד
<#1#>
פרוטוקול

ב"כ המאשימה:
הגענו להסכמה לפיה כתב האישום יתוקן, הנאשם יודה ויורשע בעובדות כתב האישום המתוקן, והצדדים יטענו לעונש באופן חופשי.

<#2#>
החלטה
כתב האישום המתוקן הוגש וסומן במ/1.

<#3#>

ניתנה והודעה היום כ"א סיוון תשע"ד, 19/06/2014 במעמד הנוכחים.

דניאל בן טולילה, שופט

ב"כ הנאשם:
מאשר את דברי התובעת. הקראתי לנאשם את כתב האישום המתוקן והסברתי לו את תוכנו. הנאשם מודה במיוחס לו.
 
הנאשם:
מאשר את ההסדר, ידוע לי שבית המשפט אינו כפוף להסדרי טיעון. אני מודה בעובדות כתב האישום המתוקן.

<#4#>
הכרעת דין
על יסוד הודאת הנאשם בעובדות כתב האישום המתוקן, הנני מרשיעו במיוחס לו בעבירות של הספקת סמים מסוכנים, לפי סע' 13+19(א) לפקודת הסמים המסוכנים, עבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמי, לפי סע' 7(א)+7(ג) ריישא לפקודת הסמים המסוכנים.

<#5#>

ניתנה והודעה היום כ"א סיוון תשע"ד, 19/06/2014 במעמד הנוכחים.

דניאל בן טולילה, שופט

ב"כ המאשימה לעונש:
אין לנאשם רישום פלילי. הנאשם הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן בעבירת סחר בסם מסוכן בכך שביום 29.4.14 במסגרת הפעלת סוכן סמוי, סיפק לסוכן חשיש במשקל של גרם אחד. כן בעבירת החזקת סם שלא לצריכה עצמית בכך שביום 5.5.14 החזיק חשיש במשקל 50 גרם נטו. מדובר במי שהחומר זמין לו ומספק אותו על פי דרישה. בתי המשפט נוקטים במדיניות נוקשה של חוטאים בעבירות סמים. ברור כי הנאשם לא החזיק את הסמים לשימוש עצמי. ביהמ"ש העליון קבע זה מכבר כי מדובר במכת מדינה וכי על בימ"ש להלחם מלחמת חורמה נגד נגע הסם ולגדוע כל חוליה משרשרת הסם. ביהמ"ש אף חזר והדגיש כי בעבירות הסמים נסובים שיקוליים אישיים של העבריין מפני הנזק הקשה של שימוש בסם. הערך החברתי הנפגע הינו שלום הציבור והסדר הציבורי שכן להפצת הסם יש השלכות חברתיות וכלכליות. מדובר בעבירות היוצרות מעגלי עבריינות בתחום הרכוש, סמים ואלימות. אין מחלוקת כי מדובר בעבירות חמורות המצדיקות הטלת עונש מאסר בפועל ארוך ומשמעותי. על עבירה יחידה של הספקה העונש המקסימלי הוא 20 שנות מאסר. המאשימה תטען כי מתחם העונש ההולם בעבירת הספקת סמים בנסיבות קלות הינו בין 6-12 חודשי מאסר בפועל ובעבירת החזקת סם שלא לצריכה עצמית מתחם זהה של 6-12 חודשי מאסר בפועל. מפנה לפסיקה. מדובר בת.פ. 21605-07-13 של ביהמ"ש השלום בבאר שבע של מותב זה. פסיקה זו סוקר ביהמ"ש את מדיניות הענישה הנהוגה. נקבע מתחם בעבירת סחר בסם מסוג חשיש בכמויות קטנות של 6-18 חודשי מאסר בפועל, שם הנאשם נעדר עבר פלילי וביהמ"ש גזר על 2 עסקאות סמים 18 חודשים. מפנה לת.פ. 4669-03-12 של השופט אמוראי. ביהמ"ש קבע מתחם בעבירת סחר בסם מסוג חשיש בין 12-28 חודשי מאסר בפועל. מכל מקום לאור חומרת העבירות המאשימה תבקש להשית על הנאשם עונש שלא יפחת מרף הענישה. כן תבקש המאשימה לחלט את הרכב ששימש אותו לביצוע העבירה, מאסר על תנאי , פסילה כמתחייב בחוק ופסילה על תנאי וקנס כספי.
 
ב"כ הנאשם לעונש :
ישבתי והקשבתי קשב רב לטיעוני חברתי. כתב האישום איך שתוקן בסופו של יום בכך שהנאשם במועד מסוים סיפק גרם חשיש ללא תמורה לבלש שעל פי ההודאה שלו לא השתמש בו באותו עת ברכב, אותו השוטר הגיע לכלא והבחור מתגורר באזור ונתן לו את זה רגלית. אני מנסה להבין. על טעות צריך לשלם. השאלה מה המחיר של התשלום. כשמסתכלים על אדם בחור צעיר, בימים, בן 25, נשוי ואב לתינוק בן חצי שנה שההודאה שלו הראשונה לא הגיע היום לאחר תיקון כתב האישום אלא כבר בתחנת המשטרה. הבחור עדיין לא עצור עד תום ההליכים, זאת אומרת בימים טובים ובמידה והיה משתחרר הייתה אפשרות לשקול עבודת שירות לבחור ללא עבר. אני מסתכל על הפסיקה שחברתי הגישה. 14 חודש על סחר בפלטה. המחוקק הבדיל בין סוחר שבא מרוויח כסף מזה זה עיסוקו, זו הפרנסה שלו ובא להחמיר עימו. לא על המקרים האלה. נקודה חשובה נוספת, הנאשם עד ליום מעצרו, ואין חולק על כך, עבד לפרנסתו עבודה במסגרייה קבועה. זה תיק שיש בו הודאה וריחמתי על הנאשם. מפנה ת.פ. 23836-05-13 וכן ת.פ. 44395-01-14, בעניין אלשהר ומציג לביהמ"ש. מה שצורם לי, ואני תמיד פתוח להצעות, אני מקשיב לטיעוני חברתי והתחושה כי המאשימה טוענת היום, למרות כתב אישום מתוקן, ואומרים שזה תיק של סחר. אי אפשר לעשות העתק הדבק. מפנה לת.פ. 8085-11-11 מחירה, סחר והספקה והחזקת כלים וקיבל עבודות שירות הנאשם שם. לכן אני עותר במקרה של הנאשם שזה מעצרו הראשון, וזה מהווה הרתעה ולכן מקומו של התיק הוא 3 חודשים ויום מאסר בפועל שימנו מיום מעצרו. מבקש להגיש פסק דין של ביהמ"ש מחיפה בעבירות של הספקה וקבלת תמורה של 300 גרם חשיש, הנאשם קיבל שם מאסר על תנאי. לגבי החילוט ראו שאין כסף ואי אפשר לחלט לפי הפסוקה הלכו לסעיף אחר. הרכב לא רשום על שמו ולכן אין את היכולת הזו. הרכב רשום על שם אחיו של הנאשם. האם זה לא המקום לתת את המשקל לאדם שבחר להגיד שלקח אחריות במשטרה וגם היום יקח אחריות להתחשב בנסיבות חייו. מדובר בבחור יתום שאביו נפטר. בן 25. אימו אלמנה מתפללת יום וליל ופונה לרחמי ביהמ"ש.

הנאשם:
אני מצטער. אני גר בפזורה ליד כלא באר שבע. למדתי בבית ספר 10 שנים. יש לי ילד בן חצי שנה. יש לי מקצוע מסגרות. עבדתי בעמק שרה בבאר שבע. אחרי שאשתחרר אני אלך לעבוד.

<#6#>
החלטה

נדחה לשימוע גזר דין ליום 26.6.14 שעה 13:30.

הנאשם יובא לדיון באמצעות שב"ס.

<#7#>

ניתנה והודעה היום כ"א סיוון תשע"ד, 19/06/2014 במעמד הנוכחים.

דניאל בן טולילה, שופט