הדפסה

לוי בובר ז"ל ואח' נ' כללית שירותי בריאות ואח'

בפני
כב' השופטת דליה גנות

תובעים

  1. עזבון המנוחה מריאלה נעמי לוי בובר ז"ל
  2. מרטין בובר
  3. מאילן דאירה בובר (קטינה)

נגד

נתבעים

  1. כללית שירותי בריאות
  2. מכון לציטולוגיה גניקולוגית ע"ש שכטר

החלטה

1. לפני כתב תביעה שהוגש על ידי עזבון ויורשי המנוחה מריאלה נעמי לוי בובר ז"ל, אשר נפטרה בתאריך 30/4/12, בהיותה בת 32 שנים בלבד, כתוצאה מאי אבחון סרטן צוואר הרחם בו לקתה, ולאחר מכן – איחור באבחון שארית, או הישנות מחלתה.

2. מכתב התביעה עולה, כי המנוחה ביצעה בדיקת pap smear בדצמבר 2008, אולם פענוח הבדיקה לא הובא מעולם לידיעתה, ואף אינו מצוי בתיקה הרפואי.

במהלך השנה שלאחר ביצוע הבדיקה החלה המנוחה להתלונן על כאבים שונים, ובדצמבר 2009 אובחנה לראשונה מחלתה.

המנוחה נותחה וקיבלה טיפול קרינתי וכימי, ולטענת התובעים, חרף המשך תלונתיה, סירבה הנתבעת 1 לממן בדיקת PET CT, משיקולים כלכליים, וכתוצאה מכך, אובחנה שארית המחלה, או הישנותה באיחור של חמישה חודשים, דבר שהוביל למותה.

3. התובעים צירפו לכתב התביעה את חוות דעתו של האונקולוג – פרופ' רמי בן יוסף מאור, הקובע בחוות דעתו, כי המחלה כבר הייתה הנמצא בעת ביצוע בדיקת ה- pap smear בדצמבר 2008, אולם היות ותוצאתה לא הובאה מעולם לידיעת המנוחה, נגרם עיכוב בן שנה עד גילוי מחלתה, בדצמבר 2009.

המומחה קובע, כי אילו הייתה מאובחנת מחלתה של המנוחה בדצמבר 2008, היו סיכוייה הריפוי שלה בשיעור של 100%-95%, והאיחור באבחון במשך שנה שלמה, הפחית את סיכויי החלמתה ל-80% בלבד.

עוד קובע המומחה, כי אילו הייתה מאובחנת שארית המחלה, או הישנותה חמישה חודשים לפני אבחונה בפועל, בעת שהנתבעת 1 סירבה לממן לה בדיקת PET CT , כי אז היו סיכוייה הריפוי שלה בשיעור של 60%-15%, והחמצת התחדשות המחלה, או שאריתה, הובילו למותה המצער של המנוחה.

4. הנתבעת 1 – שירותי בריאות כללית הגישה כתב הגנה, ללא חוות דעת נגדית, ואילו באשר לנתבעת 2 – מכון לציטולוגיה גניקולוגית על שם שכטר, ספק בעיני האם מדובר בישות משפטית.

5. נוכח האמור הנני קובעת כדלקמן:

א. ב"כ התובעים יואיל להבהיר האם הנתבעת 2 הינה ישות משפטית.

ב. הנתבעת 1 תגיש חוות דעת נגדית בתוך 60 ימים מתאריך היום.

ג. נקבע לקדם משפט לתאריך 28/4/15 שעה 9:00.

ד. הצדדים יגישו תחשיבי נזק למועד הדיון.
התובעים יגישו תחשיבם 21 ימים לפני מועד הדיון, עם העתק לב"כ הנתבעת ואילו הנתבעת תגיש תחשיבה 7 ימים לפני מועד הדיון, גם כן עם העתק לב"כ התובעים.

ימי פגרת הפסח יובאו במניין המועדים הנקובים בהחלטה זאת.

ה. יש להגיש את כל המסמכים המפורטים בהחלטה זאת הן ישירות לנט המשפט והן בעותק נייר למזכירות בית המשפט, שאם לא כן, מסמכים אלו לא יתוייקו בתיק בית המשפט ולא יובאו בפני.

ניתנה היום, ל' כסלו תשע"ה, 22 דצמבר 2014, בהעדר הצדדים.