הדפסה

יום טוב(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

לפני כב' השופט אברהם טל - נשיא

העותר
עזרא יום טוב

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר
נוכחים:
העותר
ב"כ המשיב עוה"ד שירלי צ'רניקר ואילן רזניק

פרוטוקול

העותר: חוזר על העתירה.

ב"כ המשיב: מגישה בקשת דחייה על מנת שועדה שאמורה לדון בנושא העתירה תקיים דיונים ותגיע למסקנות. מדובר בבקשת דחייה לחודשיים.

העותר: אינני מסכים לדחייה. מדובר בצילומים שאני מחכה להם זמן רב הקשורים לדיונים משפטיים שבהם אני תובע או נתבע והדבר מעכב את התנהלות הדיונים. אני בעצמי מצלם, אני הולך עם מפקדת אגף ומצלם. אני משלם עבור הצילומים.

ב"כ המשיב: העותר לא משלם.

העותר: אני משלם 35 אגורות לכל צילום.

ב"כ המשיב: יש מידע מודיעיני גם לגבי הצילומים. יש מסמכים שחלק מהתביעות שלו הן נגד קורבנות העבירה, נמצאות החלטות מפורשות של בית משפט לענייני משפחה ואני מגישה לבימ"ש, אנחנו מעמידים סוהר שיכול לעשות פעולות אחרות שיצלם לו. סוהר לא אמור לבדוק ולא יכול לבדוק את הצילומים. לכן ביקשנו דחיה.

העותר: אני מבקש להראות מספר מסמכים, פסק דין של כב' השופט פרידלנדר, בעתירה משנת 2011 שם הוא מכוון בדיוק למה שאני אומר, מגיש החלטה של כב' השופטת מיכל ברנט מיום 18.12.13. מפנה להחלטה מ- 8.1.14 וכולם אומרים שאסור למנוע ממני צילום מסמכים שקשורים בהליכים משפטיים וצריך למצוא פתרונות טכניים המחייבים את המשיב לאפשר לי נגישות ולא לגרום לכך שזכותי לגישה לערכאות תסוכל למעשה, ומה שיוצא אם כן בזה ששירות בתי הסוהר כבר 66 יום ולא מדובר ביום יומיים, אני לא יודע מה לעשות, מתקשר לבתי המשפט ואומרים לי למה אתה לא מגיב אני אומר אני לא יודע אני בבית סוהר, נתתי את המסמכים לצילום והם עושים כל מאמץ לעכב לי את כל ההליכים, כל ההליכים שלי מושבתים.

עו"ד רזניק: הפתרון המסתמן הוא כיוון השוק החופשי. הטענה שלנו שיש ניצול לרעה הן של הליכי משפט והן לצורך סיבות אחרות למטרות אחרות לא כשרות וביהמ"ש יראה זאת בהחלטה של ביהמ"ש לענייני משפחה.
כשהעותר מבקש לצלם מסמכים הוא מבקש 30 עותקים. אנחנו הולכים פה לפתרון להסדר, והמצב כרגע לא מצב סביר, הדברים הם פשוטים, הולכים פה לפתרון והמצב שבו סוהר עומד בין אם הוא מצלם לבד ובין אם משגיח, אין לנו אלא להגיד שנסיבות אחרות לא מתקיימות.

העותר: אני מוכן לצאת לחופשה ואף בליווי לצלם ולחזור.
אני רוצה לסתור את מה שנאמר שהצילום הוא לצרכים שליליים, זה שקר, כל מסמך אני מראה למפקד האגף. מפקד האגף מעביר את זה לקצין האסירים, קצין האסירים בתיאום עם יועמ"ש מחוז מרכז מעביר לו במייל והייתי נוכח אצל קצינת האסירים, יועמ"ש עבר על כל המסמכים שלי ואישר אותם לצילום, הרי איך צלמו לי 8,000 צילומים עד היום במשך שנה וחצי, הכל באישור כי לא מדובר על שני צילומים, אם זה מסה של צילומים היועמ"ש מעורב. מה הטיעון לבוא ולהגיד לצרכים שליליים.

ב"כ המשיב: לעת הזו אני מבקשת לא להגיש תביעות חדשות עד שיסתיים הדיון של הוועדה. אם הוא יראה לנו שיש תקופת התיישנות אנחנו נגיש.

העותר: אני לא מוכן שהדיון לא ימוצה היום, ואני רוצה החלטה היום. התכתבתי עם כל בתי המשפט ואין לי פנים ואין לי עזות פנים להרים טלפון לפקידות של בית משפט העליון ולהגיד למה אני עדיין לא מגיש את המסמכים.

עו"ד רזניק: אנחנו יודעים שיש לעותר הפקדות של אלפי שקלים, סכומים יפים, יתכבד העותר ויש חברות שמצלמות מסמכים אנחנו נעשה את כל המאמץ, יוציאו החוצה ויתנו לשליח ואנחנו נעשה את המקסימום שהנושא יעבור חלק. שיבואו בכל עת ואנו ניתן להם לצלם.

העותר: הפתרון הזה הוא פתרון קוסמטי. אני מוכן אם הפתרון הזה יתבצע תוך 10 ימים.

החלטה

אני נותן תוקף של החלטה לפתרון שהוצע על ידי ב"כ המשיב בהסכמת העותר, לפיה העותר ימסור לנציב מוסמך מטעם המשיב את המסמכים שברצונו לצלם והמשיב ימסור את המסמכים לחברת צילום חיצונית לשיקול דעתו של המשיב, ללא צורך בנקיטת הליכי מכרז או קבלת הצעות, בצירוף תשלום מפקדונו של העותר, וזאת תוך 14 ימי עבודה.

ניתנה והודעה היום, ט' ניסן תשע"ד, 9 אפריל 2014, במעמד ב"כ המשיב והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא

הוקלד על ידי טלי שמואל