הדפסה

חן(אסיר) נ' שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים ואח'

לפני כב' השופט אברהם טל - נשיא

העותר
זיו חן

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

החלטה

  1. העותר עצור עד תום ההליכים בגין עבירות של בידוי ראיות, ידיעות כוזבות, הדחה בחקירה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות אחרות נושא ת"פ 18826-03-14 (בימ"ש מחוזי ת"א) והוא מבקש להתיר לבן זוגו לבקר אותו ולבטל את האבחנה בכל הקשור לביקורים בין אסירים רגילים לבין אסירים/עצירים שנמצאים בהפרדה כמו העותר.
  2. במהלך הדיון בפני הצהיר ב"כ העותר שהוא מבקש רק לאפשר לבן זוגו של העותר לבקר אותו, לאחר שהתאפשר לאמו של העותר לבקר אותו.

משכך, אינני רואה צורך לדון בטענת האפליה בין אסירים רגילים לאסירים או עצורים שנתונים בהפרדה מעבר לדברים שנכתבו בעת"א 27256-02-12 (בימ"ש מחוזי מרכז – לוד) אבוטבול ואח' נ' שב"ס, אך לא ניתן להחיל אותם על העותר שבפנינו בשל ההבחנות הרלוונטיות המפורטות בכתב התשובה.
3. ב"כ העותר צרף לכתב העתירה תצהירים של בן זוגו של העותר והוריו של העותר, אותם הציג גם בפני המשיב.
עפ"י תצהירם של הורי העותר, בנם ובן זוגו של העותר מנהלים מערכת יחסים זוגית מזה 20 חודשים שידועה להם ולמשפחה המורחבת. בן הזוג התארח בביתם מספר פעמים והוא תומך בפן הכלכלי והרגשי בעותר ונמצא בקשר טלפוני רציף איתו.
עפ"י תצהירו של בן הזוג, הוא בן זוגו של העותר מזה כ – 20 חודשים, 10 חודשים לפני שנעצר הם ניהלו קשר זוגי רצוף עם כוונות לעתיד משותף ומאז מעצרו הם נמצאים בקשר טלפוני רציף.
4. ב"כ העותר טוען כי יש להסתמך על האמור בתצהירים אלה ולאשר לבן הזוג לבקר את העותר שכן מאחר ואין בפקנ"צ הנוגעות לביקורים, כמו שיש באלה שנוגעות להתייחדות, דרישות מפורשות וקפדניות להוכחת היותו של המבקש/ת התייחדות בן/בת זוגו של האסיר. די באמור בתצהירים של בן הזוג והוריו של העותר כדי להצדיק מתן רשות לבן הזוג לבקר את העותר, כפי שמותר לאמו לבקר אותו.
5. אינני מתעלם מההבדל בין ביקור בת/בן זוג של אסיר/עצור או אסירה/עצורה לבין התייחדות, שהיא אקט אינטימי יותר, אך עדין נדרשת בדיקת טיב הקשר בין העותר למבקש הביקור על מנת לקבוע אם מדובר ב"בן זוג" גם עפ"י קריטריונים מחמירים פחות מאשר נדרשים עפ"י הפקנ"צ והפסיקה הרלוונטית לצורך אישור התייחדות עם בן/בת זוג.
6. כך במיוחד הם פני הדברים כאשר מדובר במי שמוחזק בהפרדה ומוגדר כטעון הגנה, אסיר התראה וסג"ב, ובמי שביקש בתחילת שנת 2013 להתייחד עם בן זוג אחר, שעפ"י האמור בתצהיר שצרף לעת"א 24527-10-12, היחסים המשותפים ביניהם החלו שנתיים לפני תחילת שנת 2013.
7. לא למותר לציין כי עפ"י האמור בתצהיר הוריו של העותר בן הזוג, שהוא חייל בשירות סדיר, תומך כלכלית בעותר. מן הראוי שטענה זו, שלא נטענה בתצהירו של בן הזוג, תיבדק ע"י המשיב ובאם תתברר כנכונה הוא יתחשב בה, בין יתר שיקוליו, בהחלטתו נושא העתירה, גם אם לא יוכח בפניו ניהול משק בית משותף בין העותר לבן זוגו בזמן הקצר יחסית עד למעצרו של העותר.
8. אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, ט' סיון תשע"ה, 27 מאי 2015, במעמד ב"כ הצדדים.

אברהם טל, שופט
נשיא