זכויות יוצרים – גיא אופיר משרד עורכי דין

זכויות יוצרים, בפשטות, הינן אגד של זכויות כלכליות, מוסריות ורכושיות המוחזקות בידיו הבלעדיות של היוצר ו/או מי מטעמו, ומקנות לו את השליטה בביצוע פעולות מסוימות ביצירה מוגנת.

במילים אחרות, זכויות היוצרים מעניקות ליוצר בעלות על היצירה, כאילו הייתה נכס מוחשי ואף לעיתים יותר, ומקנות לו את הזכות למנוע ו/או לגבות כסף עבור שימוש, העתקה, ביצוע פומבי, פרסום, העמדה לזכות הציבור, עשיית יצירה נגזרת ועוד'.

טרם נפנה לשאלה מהי יצירה מוגנת הזוכה להגנת דיני זכויות היוצרים, נבחן את שאלת הבעלות ביצירה מוגנת. אמנם, טבעי לומר שהיוצר הוא בהכרח הבעלים של זכויות היוצרים ביצירה. עם זאת, לא כך הדבר בכל המקרים. חוק זכות יוצרים, תשס"ח - 2007. קובע, כי במקרים מסוימים, היוצר אינו הבעלים ביצירה המוגנת. כך לדוגמא ביחסי עובד מעביד, המעביד הוא הבעלים של זכויות היוצרים ביצירה אלא אם הוסכם אחרת.

חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007 מגדיר מהי יצירה מוגנת וקובע תנאים בהם יש לעמוד על מנת לבסס זכויות יוצרים, דוגמת קיבוע היצירה לחפץ פיזי. חשוב להדגיש שזכות יוצרים אינה חלה, בין היתר, על רעיון, אלא על אופן הביטוי של הרעיון. כך למשל, לא ניתן לקבל זכות יוצרים על רעיון לכתוב ספר בנושא מסוים, אך לאחר הכתיבה בפועל יהא הספר, בכפוף לתנאי חוק זכות יוצרים, תשס"ח - 2007, מוגן בדיני זכויות היוצרים.

בנוסף, דיני זכויות היוצרים בישראל מעניקים ליוצר זכות מוסרית, הזכות שלא יגרעו משלמות היצירה ושלא יפגעו באופן הביטוי היצרתי של היוצר המתבטא ביצירה. כלומר, ליוצר ישנה זכות מוסרית המוענקת לו, ורק לו, ללא יכולת להעבירה, ואשר כוחה יפה גם כלפי מי שרכש את היצירה כדין, אך עושה בה שימוש הפוגע בזכות המוסרית של היוצר (למשל משחית אותה אותה בפומבי, כאקט התרסה).

בעולם דיגיטאלי והאינטרנטי, קל לבצע הפרת זכויות יוצרים. בנוסף, חקיקת חוקים למניעת הפרת זכויות יוצרים הינה תהליך איטי אשר אינו מצליח לעמוד בקצב עם חדשנות עולם האינטרנט. על כן, על מנת לייתן ייעוץ משפטי מקצועי נדרש עורך דין זכויות יוצרים, מעבר לידע מעמיק בתחום, היכולת לפרשנות יצירתית של החוק והפסיקה כדי ליישם את דיני זכויות היוצרים לטכנולוגיית האינטרנט החדשה, ו/או להבהיר את הגבולות למי המבקש לעשות שימוש כדין ביצירה ללא הסכמת היוצר (מקרים של שימוש הוגן למשל).

גיא אופיר משרד עורכי דין, מתמחה בזכויות יוצרים ובדיני אינטרנט. המשרד מייעץ בנושאי זכויות יוצרים ומייצג תובעים ונתבעים בבתי המשפט בתביעות קניין רוחני וזכויות יוצרים.

באתר משרד עורכי הדין גיא אופיר תוכלו למצוא מאמרים רבים בתחום זכויות יוצרים, פרסומים רבים בנושא תקדימים והלכות בזכויות יוצרים, וכמובן כתבות תוכן בתחום.

לקביעת פגישת יעוץ עם עורך דין זכויות יוצרים, ניתן להתקשר לטלפון 03-5323650 ולחלופין לפנות במייל שכתובתו [email protected]

אין האמור לעיל מהווה חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי, ואנו ממליצים להתייעץ עם עורך דין זכויות יצורים בכל דבר ועניין.