הדפסה

דומרסקי נ' מדינת ישראל

לפני
כבוד השופטת מיכל ברק נבו

המבקש
דימטרי דומרסקי
על ידי ב"כ עוה"ד סטול וברנס

נגד
המשיבה
משטרת ישראל
על ידי נציג המשטרה, רפ"ק רונן סולמה

החלטה

עיינתי בתגובתו של רפ"ק רונן סולמה, במענה להחלטתי בפרוטוקול הדיון מיום 19.3.13. הדברים אינם מקובלים עלי:

ראשית - נציג מחליף לא נשלח לדיון "מיידית", אלא רק כאשר נוכחנו לדעת - 10 דקות אחרי השעה שנקבעה לתחילת הדיון - שאין נציג של המשטרה. מאחר שלא יכלתי להמתין בשל דיונים נוספים שקבעתי, הסנגורית ירדה לאולם המעצרים, איתרה את נציגת מרחב דן, זו התקשרה טלפונית לאן שהיה צריך (כך נמסר לי) ורק אז נשלח נציג (שהגיע כשעה לאחר השעה שנקבעה לדיון). גם אם נוצר "ארוע חריג של מעצר חשודים" , שמנע מרפ"ק סולמה להגיע , ניתן וצריך היה לשלוח נציג אחר, מבלי להמתין לטלפון מבית המשפט. אני מניחה שה"ארוע החריג" לא התרחש בשעה ש רפ"ק סולמה היה בדרכו לבית המשפט ומכאן שצריך היה להערך בזמן.

שנית, גם לגופו של ענין היתה התנהגות המשטרה בתיק זה חריגה לרעה. כפי שציינתי בפרוטוקול (מבלי לפרט, במטרה שלא לפגוע בחקירה [אם קיימת]), החומר אשר הוצג לי בדיון ושעליו (כך נאמר לי) התבססה המשטרה - הספיק (אולי) לצעד הראשון בתיק, בעיקר מבחינת "גילו" וגם מבחינת טיבו . ואולם העובדה כי מאז לא נעשה דבר, במשך חודש שלם, מלבד שליחת הטלפונים הניידים לבדיקה, והמשטרה ממשיכה - על בסיס אותו חומר ראשוני - להחזיק במשך חודש, סכום של 50,000 ש"ח וטלפונים של המבקש , היא בלתי נסבלת.

נציג התחנה שהתייצב, רס"ב מיכה פלד, שמע מפי בבירור מה דעתי על החומר עליו התבססה המשטרה לצורך החיפוש והתפיסה, ומה דעתי על (אי) התקדמות החקירה, נוכח הפגיעה הלא מבוטלת בזכות הקנין של המבקש.

הדברים חמורים ביתר שאת נוכח העובדה שהיו למשטרה מספר הזדמנויות לשוב ולבדוק את התנהלותה, אך גם בקשת המבקש להחזיר לו את התפוסים לא גרמה למשטרה לבדוק עצמה ולנסות להתקדם בחקירה; גם הצורך לתת תגובה לבקשה עבור בית המשפט לא גרם למשטרה לפעול; גם החלטת בית המשפט מיום 10.3.13, לפיה התיק נקבע לדיון , לא גרמה לתזוזה בחקירה וגם הדיון עצמו לא גרם לאיש מהממונים על החקירה לערוך בדיקה נוספת - האם ניתן להשיב את התפוסים ואם לא, האם מבוצעות פעולות חקירה שיקדמו את התיק.

סופו של דבר - אני רואה ב חומרה את כל ההתנהלות ו אבקש שהחלטה זו, ביחד עם פרוטוקול הדיון מיום 19.3.13 והחומר שהוצג לי בדיון , יובאו לעיון מפקד מרחב דן, אשר יתן דעתו לכלל ההתנהלות בתיק זה .

המזכירות תעביר החלטתי לצדדים ולמפקד מרחב דן במשטרה.

ניתנה היום, ט"ז ניסן תשע"ג , 27 מרץ 2013 , בהעדר הצדדים.