הדפסה

ג'בארין(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

לפני כב' השופטת מיכל ברנט

העותרים
חמזה ג'בארין (אסיר)

נגד

המשיבים

  1. משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
  2. מדינת ישראל

נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד לנדסמן
ב"כ המשיב עו"ד חגית זכאי-סלע

פרוטוקול

ב"כ העותר:
אישור מהצלב האדום אודות בני משפחה שסורבו לבקר את העותר, לא הצלחנו להשיג. הגשנו את תעודת הפטירה. הצלב האדום לא יכול להמציא אישורים כאלה. בני המשפחה פנו לצלב האדום ולא הסתייע בידם לקבל אישור כזה, נאמר להם כי אישורים כאלה ניתן להשיג מבית הסוהר.

ב"כ המשיב:
אבקש לציין כי יש מידע מודיעיני נוסף בעניינו של העותר. הצלב האדום יכול להוציא אישורים כאלה.

ב"כ העותר:
אני לא יודע מדוע נאמר כי שם של האסיר ושל אביו שונים.

העותר:
אנחנו משפחה גדולה ולכן קוראים לי אבו חסן ולא ג'בארין. אני הבאתי את תעודת הזהות בה נרשם השם אבו חסן. שמי לא חמזה גבארין אלא חמזה אבו חסן. גברין זו משפחה גדולה.

ב"כ המשיב:
אני מאמינה שאם היה שם משפחה אחר לעותר המשיב היה עולה על זה.

ב"כ העותר:
אני מסכים להגשת מידעים.

ב"כ המשיב:
מגישה מידעים לעיון ביהמ"ש.

עו"ד רזניק:
נושא שם האב נבדק על ידי קצין האסירים ובמערכת לא מופיע השם אבו חסן אלא השם ג'אברין אין התאמה בין תעודת הפטירה הנושאת את השם אבו חסן לשמו של העותר ג'בארין.

העותר:
עד לפני שנתיים לא היתה לי תעודת הזהות בבית הסוהר. כשעשו לי תעודת זהות הייתי בבית הסוהר ושב"ס ביקש ממני להביא תעודת זהות כשעליתי לשליש. משם זה הגיע לרישום בביקור ואמרו לי שרשום בביקור אבו חסן.

החלטה

העותר נדון ל- 20 שנות מאסר וחודש בגין ביצוע עבירות של שוד מזוין, גרימת מוות בכוונת תחילה תוך הפעלת מאסר על תנאי והחל לרצות מאסרו ב- 12.5.99.
העותר הורשע, כאמור, בעבירה של רצח בהיותו קטין והוא תושב הרשות הפלסטינית.
זהו מאסרו השני של העותר והו מסווג לקטיגוריה א.
העותר מבקש לאפשר לו לבקר את בני משפחתו לאחר שאביו נפטר ביום 24.1.14, הוא ביקש לצאת לטקס ההלוויה ולא אושר לו וגם יציאתו לאזכרה לא אושרה.
בדיון שהתקיים בפניי ביום 10.6.14 התברר, כי ועדת אסירי עולם אינה ממליצה על יציאתו של העותר לחופשה חריגה, כי בני משפחתו ביקרו אותו בבית הסוהר, אלא שלטענתו בני משפחה נוספים לא אושרו על ידי הצלב האדום לבקרו.
משכך, ניתנה החלטה באותו יום כי העותר יציג תעודת פטירה של אביו ואישורים לפיהם סורבו בני משפחה מדרגה ראשונה לבקר את העותר בכלא, סירוב על ידי הצלב האדום.
העותר הגיש העתק תעודת פטירה הנושאת את השם מוחמד אבו חסן, אשר לטענתו זהו שם משפחתו. במערכת המחשוב של שירות בתי הסוהר אין כל אינדיקציה לשם משפחה זה.
כמו כן לא הוגשו אישורים של הצלב האדום על סירוב לאפשר לבני משפחה מקרבה ראשונה לבקר את העותר.
זאת ועוד. הוגש לעיוני מידע מודיעיני מן התקופה האחרונה המעיד על מעורבות שלילית של העותר בין כותלי בית הסוהר, (ידיעות 596, 814, 075, 480).

המשיב הצהיר בדיון הקודם בפניי כי הסכים לאפשר לבני משפחה מדרגה ראשונה לבקר את העותר ביקור פתוח וחריג באורכו וכן יאפשר לחרוג מכמות האנשים שתותר כניסתם.

בנסיבות אלה, לא מצאתי כי נפל פגם בהחלטת המשיב ולפיכך הנני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום ט"ז אלול תשע"ד, 11/09/2014 במעמד הצדדים.

מיכל ברנט, שופטת