הדפסה

גרלה(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
עת"א 51884-02-15 איתן גרלה נ' שב"ס

18 מרץ 2015

לפני כב' השופטת מיכל ברנט

העותר
איתן גרלה

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד גואטה
ב"כ המשיב עו"ד ליאור קורן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזר על העתירה.
לגבי ההחלפה בין הערבים המפקחים - למעשה זה הסתדר, אבל בשום מקום לא נקבע שהעותר צריך להיות עם מפקח אחד ספציפי לאורך כל החופשה.
בשל העובדה כי התירו לעותר לצאת לחופשה ולהחליף את הערבים המפקחים בתוך החופשה, אין מקום לעתירה.
החלטת בית המשפט אומרת שצריך ערב אחד מבין שניים. אבל אומרים לעותר אחרת. אנו לא רוצים להפר. העותר יוצא לעשרות רבות של חופשות. אנו לא רוצים על " קשקוש" כזה להימצא מפרים. זה גם בלתי סביר. לא ניתן לצפות ואף בית משפט לא כובל מפקח אחד לחופשה של 96 שעות. יש לנו בסך הכל שני מפקחים. אם רוצים לדעת איפה הוא, מתקשרים לאחד מהם.
כאשר הוא בא לצאת לחופשה, אמרו שזה בפקודה וביקשתי שיפנו אותי, ואישרו לו להחליף בין הערבים.
לאור האישור שניתן לו, אנו לא רואים מקום לעתירה בעניין זה. שב"ס אישר לו להחליף.

ב"כ המשיב: אני מפנה לפס. אני טוען שנעשה פה טריק לטעמנו כי בתנאי החופשה נכון שיש ערב אחד אבל בתדריך כתבו שאחד מהערבים צריך לשהות איתו. ביום הדיונים הם הגיעו לשער. הוא הביא את שני הערבים והחתים אותו, כאשר הוא צריך ערב אחד. הוא צריך להחליט אם שרון מלווה אותו בכל החופשה או הדר. זה ששניהם מאושרים, זה משהו אחר, אבל זה לא אומר שאפשר לפצל ולבחור ביניהם במהלך החופשה. הוא לא יכול משעה 1 עד 5 את הערב הזה ובשעות אחרות את הערב השני.
זה לא נכון ששב"ס אישר לו את ההחלפה. אני מפנה להחלטת בית המשפט בעניין ארנסט.
מדובר באדם שבבוקרו של יום שהלך לבצע חיסול. יש מסוכנות והמשטרה רוצה פיקוח. אם המשטרה לא הייתה עוצרת את ניסיון החיסול הזה בבוקרו של יום ובאמצע ר"ג, אני סבור שזו החלטה סבירה של המשטרה.,
בסופו של דבר מדובר על נוחות של ערבים.

ב"כ העותר: כאשר נציג המדינה חוזר לתיק הפלילי, זה מראה שיש בעיה.
אני מבקש להביא לתשומת לב בית המשפט שלעיתים העותר יוצא לחופשה בת 72 שעות.
העותר נמצא בישוב ינון. על פי החלטת שב"ס, הוא יכול לצאת לקחת את הילדה מבני עייש והוא חותם בקריית מלאכי. אין לו תיקי אלמ"ב. ועדת אלמ"ב לא מתנגדת. הוא לא מסווג אלמ"ב. יש לו פרופיל אלמ"ב. בחופשה האחרונה אמרו לו שיישן בבית הגרושה. גרושתו והוא חברים. היא מבקרת אותו. הבעיה היא שהוא רוצה בחופשה להיות עם הילדה מעבר למושב ינון. במושב ינון אין גלידה. אני מבקש שבית המשפט יאשר לו לצאת לאכול גלידה בקריית מלאכי.

החלטה

העותר נדון ל-10 שנות מאסר ו-9 חודשים שמניינם מיום 29.10.07 בגין ניסיון חבלה בכוונה מחמירה, קשירת קשר לפשע, סיכון חיי אדם במזיד ונשיאת נשק ללא רשות והוא עותר להקל בתנאי חופשתו.

ביום 11.2.15 התקיים דיון בעתירה בפני כב' הנשיא, במסגרתו הורה הנשיא למשטרת ישראל לערוך בדיקה תוך 15 יום לאפשרות הסרת המגבלה לפיה העותר צריך להיות בחופשה בבני עייש בבני גרושתו וכן אפשרות להתיר לערבים להתחלף ביניהם.

ביום 19.2.15 הודיעו לעותר כי יוכל לשהות ביום הראשון של חופשתו, בין השעות 13:00 ל-14:00, בבני עייש על מנת לקחת את בתו לביקורים במושב ינון שם הוא שוהה במהלך חופשותיו, וכי לא יוכל במהלך חופשתו להחליף בין הערבים המאושרים.

בכתב התשובה נכתב כי מדובר באסיר רצידיביסט, בעל שיוך כנופייתי, אשר הוצא לחופשות בהחלטת בית המשפט, ותנאי חופשותיו נקבעים על ידי משטרת ישראל.

ביום 2.2.15 הוחלט על פתיחת מעצר הבית עד השעה 18:00.

סבורני כי התנאי ולפיו יכנס העותר ביום חופשתו הראשון למושב בני עייש לצורך קבלת בתו לביקור הינו תנאי סביר ואין מקום להתערב בו.

ככל שהדבר נוגע להחלפה בין המפקחים, בחופשות בנות 96 שעות ובאלה בלבד, בשלב זה, יוכל העותר לשהות במחיצת ערב מפקח אחד ב-48 השעות הראשונות בהן הוא מצוי בחופשה, ולערוך החלפה עם המפקח השני ל-48 השעות הנותרות, ובלבד ששני הערבים יחתמו בבית הסוהר טרם יציאתו לחופשה והערב אשר יהיה איתו במחצית השנייה של החופשה ישיבו לבית הסוהר.

למען הסר ספק, מדובר במלוא 48 השעות בכל פעם.

ניתנה והודעה היום כ"ז באדר תשע"ה, 18/3/15 במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

מיכל ברנט, שופטת