הדפסה

גולן נ' המוסד לביטוח לאומי

17 ספטמבר 2013

לפני:

כב' הסגנית נשיא איטה קציר

התובע
אברהם חיים גולן, ת.ז. XXXXX172
ע"י ב"כ: עוה"ד שלומית בירין אורבך
-
הנתבע
המוסד לביטוח לאומי

פסק דין

זוהי תביעה להכיר בנפילה ופגיעה בכתף ימין מיום 28/9/11 כתאונת עבודה.

להלן עובדות המקרה:

1. התובע, יליד 1951.

2. התובע עובד בחברת אתו"ס מזה כ-20 שנה, בתפקיד מנהל ואחראי על מתקני הספור בהיכל הספורט, באיצטדיון לאתלטיקה ובספורטק בחיפה.

3. משרדו של התובע ממוקם בהיכל הספורט.

4. ביום 28/9/11, לפני נסיעתו לארצות הברית לביקור משפחתי ולפני חופשת ראש השנה, התובע ערך סיור במתקני הספורט הנמצאים באחריותו, על מנת לוודא את תקינותם לפני כניסת החג.

5. התובע נוהג לערוך סיורים כאלה לפחות אחת לשבוע, במיוחד לפני חגים וחופשות בהם הציבור מרבה להשתמש במתקני הספורט שבמקום.

6. ביום 28/9/11, במהלך סיור בספורטק בחיפה, כשירד התובע ממקום החניה של רכבו בירידה בשביל מזופת המכוסה בעלים לכיוון הספורטק, הוא החליק ונפל אחורנית על החלק התחתון של גבו. התובע בלם את נפילתו עם ידו ומיד חש בכאב חזק באזור כתף ימין.

7. לאחר דקות אחדות הצליח התובע לקום בכוחות עצמו. התובע חשב שמדובר במכה יבשה, מאחר ונגרמו לו שפשופים קלים בלבד, וכי הכאבים יחלפו תוך יום יומיים.

8. מאחר והתאונה ארעה בערב חג ראש השנה ולמחרת התובע היה אמור לנסוע לחו"ל, התובע טלפן לרופא המשפחה, אולם נתקבלה תשובה מהמענה הקולי בלבד. התובע ואשתו טסו למחרת היום לארצות הברית.

9. במהלך שהותו של התובע בחו"ל הכאבים באזור הגב והאגן חלפו, אך הוא חש כאבים ומגבלות בתנועה שהלכו והחמירו באזור כתף ימין. התובע נטל משככי כאבים עד לחזרתו לארץ.

10. מיד כשחזר התובע ארצה, הוא עבר סדרת בדיקות רפואיות ואובחן כסובל מקרעים ברצועות הכתף. ביום 12/1/12 נותח התובע בכתף.

11. יש לציין, כי בשנת 2003 סבל התובע מכאבים חולפים בצוואר ובכתף וטופל תרופתית לזמן קצר.

מינוי מומחה רפואי:
12. מטעם בית הדין מונה, כיועץ מומחה רפואי, ד"ר פרידמן בצלאל, אשר מסר חוות דעת מומחה לבית הדין בתאריך 7/6/13 והשיב על שאלות הבהרה בתאריך 1/8/13.
בחוות דעתו קבע המומחה כדלקמן:

"על פי החומר הרפואי שעמד לרשותי בסמכיות זמנים לארוע הנפילה הנטען (יש לזכור כי שהה פרק זמן לאחר הארוע בחו"ל) החל להתלונן על כאבים בכתף ימין עם תעוד רפואי לכך וכאבים אלה הלכו והתגברו בעוצמתם. מימצאי בירור רפואי שעבר וכן בדיקת ארטרוסקופיה של מיפרק הכתף העלו מימצאים פתלוגיות תוך מיפרקיות שיכולות להסביר תלונותיו:

  1. קרע בשרוולית המסובבת של הכתף שבהחלט יכול להיות קשור לאורע חבלתי מקדים (יש לזכור כי על פי התרשומת הרפואית לא סבל מהפרעה בכתף ימין טרם ארוע הנפילה. התעוד משנת 2003 אינו רלוונטי בענייננו).
  2. הסתיידויות בבורסה הסובאכרומיאלית של הכתף שהינן תוצאה של התהליך הדלקתי המלווה פגיעה בשרוולית המסובבת של הכתף והיכולות להיות מקור לכאב נוסף במיפרק זה.

3 שינויים ניווניים במיפרק גלנויומרלי אשר אינם קשורים לארוע הנפילה נשוא התביעה.
שינויים ניווניים אלה הינם פרי שחיקה טבעית של המיפרק עם השנים והם כשלעצמם יכולים לגרום לכאב במיפרק הכתף ולמיגבלה תנועתית. ברם – טרם ארוע הנפילה לא סבל מהפרעה זו וקיימת אפשרות שארוע חבלתי כפי שחווה גרם לשינויים ניווניים אלה שהיו אסימפטומטים ושקט ים להתפרץ ולתת ביטוי קליני בצורה של כאב והגבלה בתנועות. מבחינה רפואית לא ניתן לאמוד את חלקו של כל אחד מהגורמים שנימנו במצבו הרפואי של התובע ואולם אין ספק כי כל אחד מהם מהווה גורם בנכותו העכשווית בכתף זו וכל אחד מהם קשור ויכול להיגרם כתוצאה ישירה מארוע הנפילה שחווה (אם באופן ישיר לפתלוגיה המיפרקית-קרע בשרוולית המסובבת של הכתף והופעת הסתיידויות בבורסה הסובאכרומיאלית או בצורה של שינויים ניווניים שהפכו סימפטומטיים בעקבות ארוע הנפילה ".

בתשובותיו לשאלות ההבהרה ציין המומחה כדלעיל:

"א. הסתיידויות באזור השרוולית המסובבת של הכתף בהחלט יכולות להופיע תוך חודש ימים מאז ארוע החבלה שבענייננו. הסיבה לכך היא שהתהליך הדלקתי הנוצר והמלווה את הופעת הקרע בשרוולית המסובבת יכול בין היתר לגרום להופעת הסתיידויות באזור הפגיעה.
ב. בדיקת אולטרהסאונד שעבר התובע מצביעה על קרעים חלקיים בשרוול עם הסתיידות וטנדיניטיס. קרע בשרוולית המסובבת של הכתף בהחלט יכול להופיע תוצאת ארוע טראומטי מקדים ברם אותם מימצאים יכולים להימצא גם בחולים שלא נחשפו קודם לכך ללאורע חבלתי מקדים.
בעניננו וכפי שפרטתי בחוות דעתי (בית המשפט קיבל את טענת התובע כי אכן חווה ארוע חבלה בתאריך 28/9/11) קיים תעוד על הופעת הפרעה בכתף ימין בסמיכות זמנים לארוע הנטען עם תעוד להפרעה קלינית בשרוולית המסובבת של הכתף התואם את מימצאי בדיקת האולטר-סאונד של הכתף שעבר לתלונותיו. כפי שציינתי – בתיקו אין כל תעוד להפרעה בכתף ימין בסמיכות זמנים לארוע החריג טרם קרות ארוע זה. בתיקו נמצא רישום בודד שנת 2003 על כאב בכתף ימין ללא צורך בטיפול רפואי ממשי או המשך תלונות לאחר ביקור בודד זה אצל הרופא המטפל. כאמור, לאור העובדה שחווה חבלה לכתף עם סימנים קליניים שהופיעו לאח"כ ובדיקת אולטרהסאונד של הכתף שביצע לאחר ארוע החבלה הצביעה על קרע בשרוולית המסובבת של הכתף והסתיידויות בריקמה הרכה באזור השרוולית, ניתן ליחס מצבו הרפואי כיום לארוע זה.
ג. עבודה שבדקה שכיחות הופעת קרעים אסימפטומטים בכתפיים הראתה כי הופעת קרעים בשרוולית המסובבת של הכתף ניתנת לאיתור כבר בעשור הרביעי לחיים (גיל 30-39 שנים). שכיחות קרעים אסימפטומטים בעשור רביעי, חמישי לחיים יכולה לנוע בשיעור שבין 5% - 11% כאשר שכיחות הקרעים בשרוולית המסובבת (קרע חלקי או מלא) עולה עם הגיל בקו ישר החל מגיל 50. Wilson (1943) הראה בנתיחות של גוויות מעל גיל 30 שכיחות של קרע מלא בגיד סופרהספינטוס בשיעור 11% וקרע חלקי בשיעור 10%.
קרע בשרוולית המסובבת של הכתף יכול להסתמן ב-3 צורות:
א. קרע טראומטי חריף.
ב. קרע חריף על הפרעה כרונית.
ג. הפרעה כרונית א-טראומטית.
חולים המסווגים כקבוצה ב' (קרע חריף על הפרעה כרונית) יכולים להסתמן ב-2 צורות:

  1. קבוצה של חולים שלהם היו סימפטומים כרונים קודם לארוע החריף ובעקבות הארוע הטראומטי נגרם להם הרחבה של הקרע בשרוולית המסובבת.
  2. קבוצה של חולים שלהם קודם לארוע החריף היה קרע אסימפטומטי ברם ללא כל תלונות קליניות ובעקבות הארוע הופיעו אצלם תלונות אופיניות לפרעה בכתף.

בעניננו – גם אם מדובר בהימצאות שיעור גבוה של חולים עם קרע בשרוולית המסובבת של הכתף התואמים את גיל התובע וגם אם מדובר במימצאי הדמיה שאותם ניתן לשייך למצב של תחלואה קודמת לקרות הארוע- תחלואה טבעית של מערכת השלד בשל שחיקה טבעית, הרי כפי שציינתי ובהתאם לספרות הרפואית – ארוע טראומטי יכול לגרום למצב אסמפטומטי ושקט להתפרץ ולתת ביטוי קליני לאח"כ. על כן יש לראות בארוע נשוא התביעה ככזה שגרם למצבו הרפואי של התובע בכתף כיום. לא ניתן להתיחס לארוע נשוא התביעה ככזה שהחמיר מצבו הרפואי בכתף וזאת לאור העובדה כי טרם הארוע תיפקד התובע בצורה תקינה בכתף זו ולא סבל מכל הפרעה בכתף שהצריכה יעוץ וטיפול רפואי. אם מדובר בהחמרת מצב – מדובר בהחמרת מצב בשיעור 100% ".

13. ב"כ הנתבע הודיע בכתב לבית הדין בתאריך 11/9/13, כי הנתבע החליט לאשר את התביעה וזאת בהתאם לקביעת המומחה מטעם בית הדין.
ב"כ התובע הודיעה בכתב לבית הדין בתאריך 12/9/13, כי התובע מסכים להודעת ב"כ הנתבע ומבקש ליתן להודעה תוקף של פסק דין ולפסוק הוצאות ושכ"ט עו"ד.

14. לאור האמור לעיל אני קובעת, כי בתאריך 28/9/11 נפל התובע בזמן עבודה וכתוצאה מכך נגרם לו קרע בשרוולית המסובבת בכתף ימין ובעקבות זאת נוצרו תוך חודש ימים הסתיידויות בבורסה הסובאכרומיאלית של הכתף שהינן תוצאה של התהליך הדלקתי המלווה פגיעה בשרוולית המסובבת של הכתף.

15. על כן מדובר כאן כתאונת עבודה כמשמעותה בחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה-1995 ועל הנתבע לשלם לתובע דמי פגיעה כחוק.
התובע יכול להגיש לנתבע תביעה לקביעת לדרגת נכות מעבודה.

16. על הנתבע לשלם לתובע הוצאות שכ"ט עו"ד בסך של 4,000 ₪ תוך 30 יום מהיום.

ניתן היום, י"ג תשרי תשע"ד, (17 ספטמבר 2013 ), בהעדר הצדדים ויישלח אליהם .