הדפסה

בכר(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

לפני כב' השופטת מיכל ברנט

העותר
עבדי בכר (אסיר)

נגד

המשיבים

  1. משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
  2. מדינת ישראל

<#2#>
נוכחים:
העותר ובאת כוחו – עינבר קינן – סנ"צ
ב"כ המשיב – עו"ד מוזי יצחקי
פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה. מבקשת להציג אישור לפיו העותר מילא טפסים לרישום ללימודים באוניברסיטה הפתוחה. מבקשת לעדכן כי לאחר הדיון פה פנה העותר לעו"ס על מנת להרשם לקורס שליטה בכעסים והוא נרשם לקורס. בדיון הקודם ב"כ המשיב אמר שהעותר סירב להשתתף בטיפול וכעת זה לא מה שמונע את יציאתו לחופשה.

ב"כ המשיב: טרם שולב העותר בטיפול אלא ישולב בפברואר.

ב"כ העותר: אני סבורה שלאור זאת אין מקום למנוע את יציאתו לחופשה. כמו כן מפנה לכך שהמשטרה לא מתנגדת ליציאת העותר לחופשה. המידע המודיעיני לא הועבר אלי אלא לעוה"ד שמייצג את אחיו של העותר, שלגביו יש התנגדות המשטרה ליציאה לחופשה.

ב"כ המשיב: כאמור בהודעת העדכון, העותר לא השתלב בקבוצה של טיפול בכעסים אלא בטיפול באלימות כללית וזה ההשלמה מפי גורמי הטיפול. לגבי תגובת המשטרה, התייחסתי לכך בדיון קודם, ואני מציין כי התנגדות שב"ס עומדת בעינה.

ב"כ העותר: אני סבורה שעצם העובדה שהוא אמור להשתלב בסבב נוסף של הקורס אל מול התנהגותו החיובית והמאמצים שהוא עושה אין כל סיבה לעכב את יציאתו לחופשה. הוא עושה כל מה שהוא נדרש לעשות.

ב"כ המשיב: לגבי תגובת המשטרה, אכן אין התנגדות מצד המשטרה ליציאה לחופשה אך אנו מתנגדים מודיעינית וטיפולית ליציאה לחופשה. אני מפנה למידע שהוגש בדיון קודם.

ב"כ העותר: תאריך הפרפרזה הוא מ- 20/10/14 כאשר העדכון לפיה המשטרה לא מתנגדת הוא מ- 14/12/14.

החלטה

העותר נדון ל- 12 שנות מאסר בגין הצתה, נשיאת נשק שלא כדין, חבלה חמורה ונסיון לרצח והוא מרצה מאסרו מיום 24/3/11 ומסווג לקטיגוריה ב-1 משטרה.
העותר מבקש להשתלב בסבב חופשות.
לטענתו, הוא השתתף בקורס שליטה בכעסים טרם העברתו לאגף 11 בכלא רימונים, בחודש ספטמבר 14 הגיש בקשה לחופשה ובראיון אצל העו"ס נמסר לו כי עליו להשתלב שוב בקורס כדי להפנימו, דבר שלטענתו מוטעה שכן בהיותו באגף 8 הומלץ לחופשה.
עוד טוען הוא כי החלטת המשיב הינה שרירותית ואינה מידתית.
בתגובת המדינה נטען כי העותר סירב להשתתף בקבוצה טיפולית שנפתחה בחודש ספטמבר 14, בפברואר 15 תפתח קבוצה טיפולית נוספת. עוד נטען כי קיימת התנגדות מודיעינית של שב"ס ומשטרת ישראל.
בדיון הקודם שהתקיים בעניינו של העותר נתבקש המשיב לעדכן את תגובתו לקראת הדיון אשר התקיים היום.
בהודעת העדכון נמסר כי גורמי הטיפול בבית הסוהר רימונים סבורים כי התאמתו של העותר אשר השתתף בשנת 13 בקבוצת שליטה בכעסים תיבחן לקבוצה טיפולית אשר תתן מענה לאלימות כללית תוך דגש על טיפול התנהגותי קוגנטיבי.
בדיון נטען כי המשיב עדיין מתנגד להוצאתו של העותר לחופשה שכן קיימת מניעה טיפולית להוצאתו לחופשה, וכן קיימת התנגדות של גורמי המודיעין של שב"ס.
עיינתי במידע שהוצג לעיוני.
משטרת ישראל אינה מתנגדת להוצאת העותר לחופשות בתנאי הרחקה מאזור מגוריו, אך סבורני כי המידע המודיעיני ובעיקר זה המפורט בידיעה 342, ובידיעה 069, מצריך טיפול אשר ממנו ייתרם העותר.
בנסיבות אלה, סבורני כי החלטת המשיב שלא לשלב את העותר בסבב חופשות, לעת הזו, הינה החלטה סבירה ומומלץ כי זו תבדק עם סיום הטיפול במידה והעותר אכן ישולב בטיפול.
בכפוף לאמור, הנני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום ט"ו טבת תשע"ה, 6/1/15 במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

מיכל ברנט, שופטת