הדפסה

בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב - יפו ת"ק 28276-02-20

לפני כבוד השופטת איילה גזית

התובע:

עומר יעבץ

נגד

הנתבעת:

אל על נתיבי אויר לישראל בע"מ

פסק דין

התובע הגיש תביעה כספית להחזר יחסי של עלות כרטיסי טיסה, עלות בתי מלון וכן בגין נזק לא ממוני של עגמת נפש וכאב וסבל, אובדן הנאה ואי יכולת ללכת לשירותים והתקלח.
התובע טוען שהינו נכה צה"ל, משותק מצווארו ומטה ומרותק לכ יסא גלגלים והוא משתמש בכיסא גלגלים לרחצה ושירותים, ובטיסת הלוך שביצע עם הנתבעת התברר כי המזוודה עם כיסא השירותים לא הגיעה כלל, אלא לאחר כ 60 שעות, דבר שגרם לו חוסר יכולת להתקלח ולהתפנות.
לטענתו הדבר גרם לו ללחץ דם גבוה, תחושת פחד ואימה, כאבי בטן ובחילות וחרדות, ובכך סיכנה הנתבעת את בריאותו.
הנתבעת לא הגישה כתב הגנה ובדיון טען ב"כ הנתבעת כי המטען אותר והגיע לאחר 24 שעות, וכן טען כי הנתבעת עשתה כל שביכולתה להביא את הכיסא במהירות האפשרית. עוד טענה הנתבעת כי הכיסא היה בתוך מזוודה ולא סומן כציוד רגיש ועל כן יש לראות במזוודה כאובדן כבודה בהתאם לאמנה.
לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים ועיינתי בכתבי הטענות על נספחיהם, ולאור התרשמותי מעדות התובע אני מקבלת את גרסתו לפיה הודבקה מדבקה של כיסא גלגלים על המזוודה באופן שיכולה היתה הנתבעת לדעת שמדובר בציוד מיוחד ולא מזוודה רגילה , וכן מקבלת את טענתו שלאור הדבקת המדבקה ניתן לו פטור מתשלום על מטען חורג.
בנסיבות אלה, כאשר מדובר בכיסא גלגלים, אין מקום לקבל את טענת הנתבעת כי מדובר בכבודה רגילה שחלה עליה האמנה.
יחד עם זאת, אין מקום לדרישת התובע להחזר כספי של עלות כרטיסי טיסה ועלות בתי מלון, לאור העובדה שהתובע ביצע את הטיסה והתארח בבתי המלון. התביעה לגבי רכיבים אלה נדחית.
דרישתו של התובע לפיצוי בגין כאב וסבל ואובדן הנאה ושל אי יכולת ללכת לשירותים ולהתקלח הינה תביעה מוצדקת, וזאת לאור העובדה שמדובר בציוד מיוחד של כיסא גלגלים אשר דרוש לתובע לאור מצבו הרפואי.

על כן אני מעמידה את הפיצוי בגין הנזק הלא ממוני בסכום של 6,500 ₪.
הנתבעת תשלם לתובע סך של 6,500 ₪ בתוספת הוצאות משפט בסך 500 ₪, והכל תוך 30 יום מהיום.
המזכירות תשלח עותק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, ב' אב תש"פ, 23 יולי 2020, בהעדר הצדדים.