הדפסה

בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב - יפו ת"ק 27014-01-20

לפני כבוד השופטת מי-טל אל-עד קרביס

התובעת:

ליה די נור

נגד

הנתבעת:

פליי איסט בע"מ (ח.פ 514700103)

פסק דין

לפניי תביעה כספית בסכום של 7,422 ₪.

1. התובעת רכשה באמצעות הנתבעת, סוכנות נסיעות, כרטיס טיסה בחברת 'אייר אינידיה' בקו תל אביב –דלהי – וראנסי, וראנסי - דלהי – תל אביב בין התאריכים 4-9 בינואר 2020. המחלוקת מתמצית במקטע הטיסה חזרה מדלהי לתל אביב, טיסה שיצאה בתאריך 9.1.20 בשעה 15:30.

2. בתמצית, התובעת היתה אמורה לעלות על טיסת חזרה מוראנסי לדלהי בתאריך 8.1.20 בשעה 16:50. אלא שהיא לא חשה בטוב ולפיכך היא החליטה להישאר לילה נוסף בוראנסי בתקווה שמצבה יוטב. למחרת, בתאריך 9.1.20, עלתה על טיסת פנים בחברת אחרת מוראנסי לדלהי, טיסה שיצאה בשעה 9:40 לאחר שרכשה כ רטיס טיסה על חשבונה. כל זאת כדי להספיק להגיע לטיסת החזרה מדלהי לתל אביב, שהיתה אמורה לצאת באותו היום בשעה 15:30.

התובעת אכן הספיקה להגיע לנמל התעופה של דלהי בזמן כדי לעלות על טיסתה לתל אביב, אלא שאז התברר לה כי מאחר שלא עלתה על טיסת הפנים יום קודם לכן, יתרת הכרטיס שלה בוטלה, כך שלא יכולה היתה לעלות לטיסה לישראל אלא בכפוף לתשלום של 350 יורו אשר שולמו על ידה בלית ברירה כדי שכרטיס הטיסה שוב יהיה זמין עבורה.

3. לטענת התובעת בתביעתה, הנתבעת התרשלה בכך שלא סיברה את אוזנה כי אם לא תעלה לאחת מהטיסות, כל יתר הטיסות יבוטלו גם כן.

4. הנתבעת טוענת כי תנאים אלו הם חלק מכרטיס הטיסה אותו התובעת רכשה, ומפורטים במסמך "תנאים והגבלות" (נ/1) שהועבר אליה בדואר אלקטרוני לאחר רכישת הכרטיס עוד בחודש אוקטובר 2019 . עוד הנתבעת טוענת כי שומה היה על התובעת ליצור איתה קשר טלפוני, שהרי היא מפעילה מוקד תמיכה ללקוחותיה 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, ולציין את דבר מחלתה. לו היתה עושה כן, הנתבעת היתה דואגת להודיע לחברת התעופה 'איר אינדיה' שאין לבטל את יתרת הכרטיס. עוד נטען כי התובעת רכשה פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל אשר נועדה לכסות מצבים מעין אלו. על רקע זה יש לדחות את תביעתה.

לאחר שעיינתי בתיק בית המשפט ושמעתי את הצדדים, דין התביעה להתקבל אם כי בחלקה.

5. התובעת רכשה כרטיס טיסה ועשתה בו שימוש עד לוראנסי, לשביעות רצונה. בתאריך 8.1.20 בשעה 16:50 היתה אמורה לעלות לטיסה חזרה מוראנסי לדלהי ולנחות בשעה 18:30. הטיסה לתל אביב יצאה רק למחרת היום (9.1.20) בשעה 15:30. משמע שלו הדברים היו מתנהלים כסדרם והתובעת היתה עולה לטיסה המקורית מוראנסי בתאריך 8.1.20 , היא היתה צריכה ללון בדלהי ורק למחרת להתייצב לטיסתה לתל אביב . אלא שהיא לא חשה בטוב ולכן לא הופיעה לטיסה מוראנסי והעדיפה לרכוש, על חשבונה, כרטיס לטיסה שיצאה למחרת (9.1.20) בשעה 9:40 שנחתה בדלהי בשעה 12:10 לפני הטיסה לתל אביב .

6. איני סבורה כי התובעת היתה יכולה להעלות על דעתה מצב שבו כאשר יש לה טיסת פנים ורק למחרת טיס ת המשך לישראל, אזי אי הופעה לטיס ת הפנים תגרור את ביטול יתרת הכרטיס (ראו גם התכתבות עם הנתבעת, נ/2). בכרטיס טיסה שיש לו מספר תחנות, שביניהם הפרשים של מספר ימים, עניין זה של ביטול יתר הכרטיס מקום בו אין הופעה לאחת הטיסות הוא משמעותי, ורצוי היה שהנתבעת היתה מדגישה זאת לתובעת אם לא בעל פה אזי בכתב, ובנפרד מאותו נספח "תנאים והגבלות" (נ/1) נשלח בדואר אלקטרוני.

לציין כי כאשר נשלח אותו נספח, טרחה הנתבעת לציין בנפרד "מזכירה את חוקי הכרטיס. ביטול כרטיס 250$, כל שינוי 150$ כל עוד יש מקום על אותו מחלקה (כך במקור – הערה שלי מ.א.ק ) בה כורטס הכרטיס" (ראו דוא"ל מתאריך 3.10.19, נספח 3 לכתב התביעה). אין מדובר בטיסת הלוך-חזור גרידא, אלא בטיסה עם מספר מקטעים, עם מרווחים של מספר ימים ביניהם, וביטול מקטע אחד משפיע לאלתר על אפשרות מימוש יתרת הכרטיס. דבר שיש להדגיש מראש.

7. עם זאת, גם לתובעת אחריות מה להשתלשלות העניינים, שכן יכולה היתה להיעזר במוקד אותו מפעילה הנתבעת. לו היתה עושה כן, יש להניח כי ניתן היה ליתן מענה הולם למצבה ולמנוע את ביטול יתרת הכרטיס. כמו כן, התובעת לא ניסתה לממש את זכויותיה על פי פוליסת ביטוח נסיעות אותה רכשה עובר לטיסה, ופטרה זאת בכך ש"לא היה צורך". והיא אינה יודעת מה כתוב הפוליסה (עמ' 2 שו' 11).

8. כאמור, כדי "להחיות" את כרטיס הטיסה מדלהי לתל אביב, התובעת שילמה סכום של 350 יורו (שהם כ – 1,400 ₪ להיום). מתוך סכום זה, ונוכח האחריות, גם של התובעת, להשתלשלות האירועים, תשלם הנתבעת לתובעת רק 70% ממנו קרי, סכום של 980 ₪. בנוסף, בגין נזק לא ממוני והוצאות (כולל אגרת בית משפט), אני מחייבת הנתבעת בסכום נוסף של 500 ₪. סך הכל 1,500 ₪ (במעוגל).

9. סוף דבר; הנתבעת תשלם לתובעת סכום של 1,500 ₪ וזאת תוך 30 ימים מיום שיומצא לה פסק הדין. לא ישולם הסכום במועד, הוא ישא הפרשי הצמדה וריבית כדין מיום מתן פסק הדין ועד לתשלום המלא בפועל.

זכות להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 15 ימים מיום ההמצאה.

המזכירות תמציא פסק דין זה לצדדים בדואר רשום.
ניתן היום, ד' אב תש"פ, 25 יולי 2020, בהעדר הצדדים.