הדפסה

בית משפט לתביעות קטנות ברמלה ת"ק 61608-12-19

בפני
כבוד ה שופט הישאם אבו שחאדה

תובע

אלי יעקב

נגד

נתבעת
שירביט חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

1. התובע הוא הבעלים של רכב (להלן: הרכב) שניזוק במהלך תאונת דרכים שארעה עם רכב אחר שהיה מבוטח על ידי הנתבעת (להלן: הרכב האחר). לאחר שמיעת עדותו של התובע ועדותו של נהג הרכב האחר, ברור שנהג הרכב האחר אחראי באופן בלעדי לגרם התאונה. המחלוקת בין הצדדים נוגעת רק לאופן הערכת הנזקים של הרכב.

2. התובע טוען שהנתבעת שילמה לו רק מחצית מנזקיו ומכאן התביעה שבפניי לחייבה לשלם לו את ההפרש.

3. דין התביעה להידחות. להלן נימוקי:

א. ראשית, לכתב התביעה צורפה חוות דעת של שמאי מטעם התובע שבדק את הרכב לאחר התאונה ובטרם שתוקן . השמאי העיד שמדובר בחוות דעת ראשונית בלבד , קרי חוות דעת שאיננה כוללת בדיקה מעמיקה של הרכב ושנעשתה מבלי לפרק את החלקים החיצוניים הגלויים לעין על מנת לבחון את החלקים הפנימיים המוסתרים אשר נכללו בחוות הדעת כטעונים תיקון או החלפה. חוות דעת ראשונית עלותה נמוכה יותר מחוות דעת מעמיקה ולכן ברור שהדבר נעשה מטעמי חיסכון בְּעלות הכנת חוות הדעת. לדעתי, לאור אופייה של חוות הדעת, כחוות דעת ראשונית בלבד, ומבלי שתיערך בדיקה של ממש לחלקים הפנימיים המוסתרים ושאינם גלויים לעין , יש לייחס לחוות הדעת משקל נמוך, דבר שמוביל למסקנה שהתובע לא הוכיח את נזקיו במאזן ההסתברויות.

ב. שנית, התובע תיקן את הרכב אך לא צרף את הקבלות שמראות מה אכן תוקן ומה הייתה עלות התיקון.

4. המשקל המצטבר של חוות דעת ראשונית בלבד לרכב וכן העדר צירוף קבלות מתאימות המוכיחות את העלות בפועל של התיקון שבוצע, מוביל למסקנה שהתובע לא הוכיח את תביעתו במאזן ההסתברויות.

5. יש לציין הנתבעת הגישה חוות דעת נגדית של שמאי מטעמה לגבי הנזקים שנגרמו לרכב התובע ואשר לפיה הסכומים שכבר שולמו די בהם כדי לכסות את הנזקים האמתיים של התובע. מדובר בבדיקה שנערכה לרכב לאחר שכבר תוקן ולכן ברור שיש לייחס גם לחוות דעת זו משקל נמוך.

6. יובהר, שדין התביעה להידחות, וזאת לא בגלל העדפת חוות הדעת של השמאי מטעם הנתבעת על חוות הדעת של השמאי מטעם התובע, אלא מן הטעם הפשוט שחוות הדעת מטעם התובע, כשלעצמה, היא בעלת משקל נמוך.

7. בנסיבות אלה, אין מנוס מהמסקנה שהתובע לא הוכיח במאזן ההסתברויות את ההפרש בין הנזק ששולם לו לבין נזק המלא שהוא טוען לו.

8. לסיכום, התביעה נדחית. בנסיבות העניין אין צו להוצאות.

9. כל אחד מהצדדים רשאי להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי במחוז מרכז תוך 15 ימים.

המזכירות תשגר העתק פסק הדין לצדדים.

ניתנה היום, כ"ג תמוז תש"פ, 15 יולי 2020, בהעדר הצדדים.