הדפסה

בית משפט לתביעות קטנות ברמלה ת"ק 33433-01-21

בפני
כבוד ה שופט הישאם אבו שחאדה

תובעים

מרדכי מימון

נגד

נתבעים
משה קוגן

פסק דין

1. התובע הוא בעלים של רכב (להלן: רכב 1) שניזוק במהלך תאונת דרכים שארעה עם רכב אחר שבו נהג הנתבע (להלן: רכב 2). מכאן התביעה שבפני לפצות את התובע על הנזקים שנגרמו לרכב 1.

2. מטעם התובע העידה אשתו שהייתה הנהגת ברכב 1 בעת קרות התאונה. לפי עדותה, היא נסעה בפקק תנועה ולפתע הרגישה מכה חזקה מאחור מרכב 2 שנסע מאחוריה.

3. הנתבע לא חלק על אופן קרות התאונה, קרי שאכן רכב 2 נסע אחרי רכב 1 באותו נתיב ופגע בו מאחור, אך טען שהיה שמן על הכביש ועקב כך רכב 2 החליק ופגע ברכב 1. במילים אחרות, הטענה של הנתבע היא שאותו כתם שמן שהיה על הכביש היווה "גורם זר מתערב" שמנתק את הקשר הסיבתי בין הנהיגה של הנתבע ברכב 2 לבין הנזק שנגרם לרכב 1.

4. כידוע, במקרים מסוימים, גורם זר מתערב יכול לשלול מסקנה של רשלנות (כגון החלקה או סטייה מנתיב הנסיעה בשל כתם שמן בכביש). עם זאת, קיומו של "גורם זר מתערב" אינו מוביל בהכרח למסקנה שנהג הרכב שנהיגתו הושפעה לשלילה מהגורם הזר המתערב לא התרשל בנהיגתו וייתכן שייראה כמי שהתרשל על אף הגורם הזר (ע"א 446/82 בלגשווילי נ' אלגבארין פ"ד מב (2) 737, 744 – 745 (1988)).

5. במקרה שבפני, התובעת העידה שהיא נסעה בפקק תנועה , ורכב 1 וגם כל הרכבים שהיו לפניה לא החליקו. הנתבע לא סתר את עדותה שהיה פקק תנועה וגם לא את עדותה העובדה שרכבים אחרים שנסעו במקום, גם הם לא החליקו. בנסיבות אלה, הטענה של "גורם זר מתערב" דינה להידחות, וזאת בשל העובדה שהנתבע לא הצליח להוכיח שהקשר הסיבתי בין נהיגתו לבין הנזק אכן נותק בשל "גורם זר מתערב", והוא כתם השמן שהיה על הכביש.

6. לפיכך, הנני קובע כי האחריות המלאה לגרם התאונה רובצת לפתחו של הנתבע וזאת בשל רשלנותו עת שלא שמר מרחק מספיק מרכב 1.

7. לעניין שאלת הנזק, התובע צירף חוות דעת שמאי שלדעתי יש לייחס לה את מלוא המשקל. אירוע התאונה אירע ביום 2.7.20 ובדיקת הרכב על ידי השמאי מטעם התובע הייתה ביום 12.7.20, קרי לאחר פרק זמן יחסית קצר. לפיכך, הנני קובע כי הנזקים שמתוארים בחוות הדעת מקורם כולם באירוע התאונה מושא התביעה.

8. לפיכך, הנני מורה לנתבע לשלם לתובע את הסכומים הבאים:

א. 7,856 ₪ בגין הנזק, על פי חוות דעת השמאי.
ב. 1,170 ₪ בגין שכר טרחת שמאי, על פי הקבלה שצורפה לכתב התביעה.
ג. 416 ₪ בגין ירידת ערך של רכב 1, על פי חוות דעת השמאי.
ד. 1,000 ₪ בגין הוצאות משפט.

9. כל הסכומים שצוינו לעיל ישולמו עד ליום 1.7.21 ולאחר מכן יישאו בהפרשי הצמדה וריבית כחוק עד מועד התשלום בפועל.

המזכירות תשגר העתק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, ט"ו סיוון תשפ"א, 26 מאי 2021, בהעדר הצדדים.