הדפסה

בית משפט לתביעות קטנות בקריות ת"ק 75099-10-18

בפני
כבוד ה רשם בכיר יניב לוזון

תובע

מיכאל לוין

נגד

נתבעים

1.שווקי מהראן
2.שווקי מוחמד עזאם
3.מנורה מבטחים ביטוח בע"מ

פסק דין

1. התובע הגיש תביעה כנגד הנתבעים ע"ס 15,208 ₪ בקשר לתאונת דרכים שארעה ביום 23.10.17 בדרך עכו –חיפה לכוון חיפה בסמוך לצומת "מוצארט".

2. לטענת התובע מורה נהיגה בשם לפקין דב נהג ברכבו במסלול הימני. לפתע מכביש השירות בסמוך התפרץ הנתבע למרות ש הוצב תמרור "תן זכות קדימה" ופגע ברכב התובע בצידו האחורי ימני.

3. מאידך טען הנתבע כי נסע בנתיב הימני. התובע נסע בנתיב השמאלי סטה לעבר נתיב נסיעת רכב הנתבע וכך נגרמה התאונה.

4. לאחר ששמעתי את הצדדים ועיינתי במסמכים מצאתי לחלק את האחריות בין הצדדים ביחס 80:20 לטובת התובע מהטעמים הבאים:
א. ככל שהתמונות שהוצגו לבית המשפט משקפות מצב הרכבים בעת התאונה רכב הנתבעים עדיין מצוי באלכסון לכביש הראשי דבר המלמד כי לא השתלב בנתיב הימני אלא עדיין היה בניסיון השתלבות בנתיב. בתמונה המשלימה נראה כי רק קצהו השמאלי מצוי בנתיב הימני .
התובע העיד "הבחנתי שיש פניה לכביש שירות הבחנתי שעמד רכב בצד קצת זז ונעצר, והמשכתי לנסוע, איך ש אנחנו עוברים הוא עמד קרוב ליציאה, שחלפתי על פניו והרגשתי מכה בחלק האחורי של הגלגל."
גם הנתבע מאשר כי הפגיעה היתה מייד ביציאה " התחלתי לצאת כמעט יצאתי".
יודגש כי גם לטענת הנתבעים הרי שחסמו את הנתיב הימני, כפי שניתן לכאורה ללמוד בתמונה הראשונה, דבר המאשש לכאורה את גרסתם כי התובע עבר מנתיב שמאל לימין עדיין רכבם מצוי באלכסון לנתיב ויוצר את מקור המפגע, כאשר לכאורה מדובר על פריצה מכביש צידי באלכסון תוך חסימת נתיב ימין, במקום כניסה והתיישרות בנתיב ימין.
עם זאת בגירסת הנתבע מספר בעיות. הנתבע העיד כי נסע מחיפה לעכו דבר שבוודאי אינו נכון. בזווית ובמיקום שבה עמד הרכב הנתבע לא יכול היה לומר "אני יצאתי ואז באו רכבים מאחורי, שהסתכלתי במראה ראיתי את התובע- המורה." לכן גירסת התובע מסתברת ואמינה יותר.

ב. זכות הקדימה הינה לרכב הנוסע בכביש הראשי בוודאי כאשר קיים תמרור תן זכות קדימה.

ג. התובע לא הביא לעדות את התלמידה שנהגה ברכב והדבר פועל לחובתו. התובע הבחין בנתבע עומד ביציאה והיה עליו להאיץ על מנת לאפשר יציאה בטוחה של הנתבע.

5. מכל המקובץ הריני קובע כי הנתבעים ישלמו לתובע סכום בסך 12,166 ₪ וכן הוצאות בסך 750 ₪. הסכום ישולם תוך 30 יום מהיום שאם לא כן יישא הפרשי הצמדה וריבית החל מהיום ועד מועד התשלום המלא בפועל.

תנאי לתחילת מניין הימים המצאת אישור מתאים מחברת הליסינג לקבלת הכספים.
6. המזכירות תמציא פסק הדין לצדדים ותסגור התיק.
ניתן היום, כ"ה תמוז תשע"ט, 28 יולי 2019, בהעדר הצדדים.