הדפסה

בית משפט לתביעות קטנות בקריות ת"ק 62079-03-17

בפני
כבוד ה רשם בכיר יניב לוזון

תובע

יוסף בר נוי

נגד

נתבעים

1.יוסף חמו
2.י.ש.ע. תכנון תנאים סוציאלים 1988 בע"מ
פסק דין

1. התובע הגיש תביעה ע"ס ש ל 5,220 ₪ בקשר לתאונת דרכים שאירעה ברח' המוסכים 4 חיפה בחזית בית העסק "לוסיא גלס" ביום 26.2.17 בשעה 12:48.

2. לטענת התובע בזמן בו נהג לאחור כשכוונתו לצאת ולהשתלב בתנועה ברחוב , כאשר היה בסמוך ליציאה אל הרחוב, לפתע, ללא כל התראה החל לנוע קדימה הנתבע 1 ברכב משא שחנה בצד חזית העסק עם צדו הימני ע"ג שול המדרכה, בניגוד לסימון האוסר חניה במקום. ח זית הרכב פגעה בצדו הימני של רכב התובע וגרם לנזק לדלת הקדמית הימנית.

3. מנגד טוען הנתבע כי במועד התאונה עת עמד בעצירה מוחלטת עם רכבו רכב התובע החל בנסיעה לאחור בחוסר זהירות ופגע עם רכבו ברכב הנתבע וגרם לתאונה נשוא תביעה זו. עוד טוען הנתבע כי התובע התרשל בכך שלא הבחין ברכב הנתבע. מציינים כי סך נזקיו של התובע הינם 4,577 ₪ בעוד תבע 5,220 ₪.

דיון
4. במחלוקת העובדתית שבין הגרסאות ובהתאם לסרטון שהוצג בדיון הרי שהגרסה העובדתית שהציג התובע הינה הנכונה כאשר הנתבע מציג גירסה לא אמינה. הנתבע החל בנסיעה ישר ופגע ברכב הת ובע כאשר יותר ממחצית מרכבו של התובע חלף על פני המשאית.

5. באשר למשמעויות בעניין האחריות לאור הקביעה העובדתית לעיל, למעשה עולה שאלה האם לצד האחריות של הנתבע לתאונה כאשר נסע ישר מבלי לבדוק האם הדרך פנויה, האם קיימת אחריות כלשהיא על התובע שיש בה להפחית מגובה הפיצוי .

לטענת התובע בנוסעו לאחור פעל לפי כללי הבטיחות, בנסיעה איטית וזהירה ובשימוש במצלמה אחורית ובחיישני קרבה המורכבים ברכב. האמצעים מ אפשרים תנועה לאחור בדיוק רב כאשר שדה הראייה הרחב המתקבל בתמונת המסך והתראת המרחק ע"י חיישני הקרבה. מאידך טוען הנתבע כי התובע נהג בנסיעה לאחור בחוסר זהירות.

6. לאחר ששקלתי את הדברים דומה כי לנסיעתו לאחור של התובע לא היתה משמעות באשר לקרות התאונה. קרי, כיוון נסיעתו לא היווה גורם לתאונה. לפיכך בשל העובדה כי נשללה טענת הנתבע כי התובע פגע במשאית הרי שהאחראי הבלעדי לתאונה הינו הנתבע. הנתבע אף אישר קיומה של מראה אולם הודה למעשה כי לא הביט בה טרם נסע (עמ' 5 לפרוט').

7. מכל המקובץ הריני קובע כי הנתבעים ישלמו לתובע סכום בסך 4,419 ₪ וכן הוצאות משפט בסך 1,000 ₪.

8. התשלומים ישולמו תוך 30 יום מהיום שאם לא כן יישאו הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

9. המזכירות תמציא פסק הדין לצדדים ותסגור התיק.
ניתן היום, י"ח טבת תשע"ט, 26 דצמבר 2018, בהעדר הצדדים.