הדפסה

בית משפט לתביעות קטנות בקריות ת"ק 58662-08-18

בפני
כבוד ה רשם בכיר נדים מורני

תובע

אלדד דהן

נגד

נתבעים

1.יואב יגל
2.קל אוטו בע"מ

פסק דין

1. התובע הגיש תביעה קטנה כנגד הנתבעים ע"ס 19,074 ₪ בגין הנזקים אשר נגרמו לרכבו, לטענתו , כתוצאה מתאונת דרכים בה היה מעורב ביום 10/1/18.

2. התובע טען כי נתבע 1 (להלן: "הנתבע") נהג ברכבו ובהיות רכב התובע בעצירה מוחלטת ברמזור, הנתבע נהג ברכבו אחורנית ופגע ברכב התובע.

3. התובע טען כי כתוצאה מהתאונה רכבו הוכרז כאובדן מוחלט, הכל כפי שנקבע בחוות דעת השמאי רכס, אשר העתק ממנה צורף לכתב התביעה.

4. רכב התובע הוערך ע"י השמאי בסך 19,529 ₪ ושווי השרידים בסך 1,880 ₪ ושכ"ט השמאי נקבע בסך 1,425 ₪.

5. הנתבעים ביקשו לבדוק את רכב התובע ע"י שמאי מטעמם, אולם, הדבר לא התאפשר מאחר ורכב התובע נמכר כשרידים ומאחר והתובע לא הודיע לנתבעת למי נמכרו השרידים.

6. הנתבע העיד והודה באחריותו לאירוע התאונה ומסר כי הוא עצר ברמזור ומאחר וסבר שהוא עצר יותר מדי קדימה, הוא הסיע את רכבו אחורנית ופגע עם חלקו האחורי בחזית רכב התובע.
הנתבע הוסיף כי ברכבו לא נגרם נזק כלשהו וכי הוא ראה שברכב התובע קיימות פגיעות מכל הצדדים ומכל הכיוונים, לרבות מכות ישנות בטמבון ובדלת ימין.
הנתבע העיד כי ברכב התובע לא נראתה לו פגיעה חדשה או נזק משמעותי ונראה לו שרכב התובע חטף כמה מכות לפני כן והיו שפשופי צבע על הטמבון.
לאחר שהנתבע עיין בתמונות שהוגשו ע"י השמאי רכס, הנתבע העיד שהוא חושב שהוא לא גרם את הנזק הנ"ל.

7. הנתבעים טענו כי השמאי רכס התייחס לרכב התובע כרכב שאין בו פגיעות קודמות ולא כך הדבר ואף אשר החלפת החלקים בחלקים מקוריים על אף היות רכב התובע בן 12 שנים (שנת יצור 2006) ונטען כי היה מאמץ מטעם התובע להשבית את רכבו ולשם כך נכללו בשמאות חלקים מקוריים.

8. השמאי רכס העיד שהוא כבעל מקצוע יודע להבחין בין נזק ישן לבין נזק חדש וכי כתוצאה מהתאונה נפגעו ברכב התובע מצנן מים, פגוש קדמי, פנס ראשי ימני, סורג, מגן פנימי ופנס ערפל.
השמאי רכס העיד שהוא אישר הרכבת חלקים מקוריים מאחר ולא נמצאו חלקים משומשים ומאחר ומחיר החלקים המקוריים היו זולים במיוחד לאור גיל הרכב באופן שלא כדאי לחפש חלקים משומשים או תחליפיים .

דיון והכרעה:

9. אין מחלוקת שהאחריות להתרחשות התאונה מוטלת במלואה על הנתבע.

10. אני מאמין לעדות הנתבע כי עפ"י התרשמותו לא נגרמו נזקים לרכב התובע ולאמירתו שהוא לא שמאי ולטענתו שברכב התובע היו פגיעות רבות מכל הצדדים.
באחת התמונות שהוגשו ע"י השמאי רכס ניתן לראות פגיעה ושפשופים אפילו בפגוש האחורי של הרכב שלא נפגע בתאונה נשוא התביעה.

11. יתכן מצב שהרכב הוכרז כאובדן גמור לאור הנזקים שהיו ברכב לפני התאונה בצירוף הנזקים שהתרחשו לאחר התאונה.

12. קיימת גם אפשרות שנגרמו לרכב התובע נזקים מוסתרים שהנתבע לא יכ ול לראות בסמוך לאחר אירוע התאונה, כמו שבירת התופסנים של הפנס ושל המצנן.

13. לאחר ששקלתי את טענות הצדדים נראה לי נכון וצודק לפצות את התובע בסך 8,000 ₪ בגין חלק מסה"כ הנזקים שנקבעו ע"י השמאי רכס ללא כל קשר עם הכרזתו כאובדן גמור.

14. אשר על כן, אני מקבל את התביעה באופן חלקי ומחייב את הנתבעים, ביחד ולחוד, לשלם לתובע את הסכומים המפורטים להלן:

א. סך של 8,000 ₪ בגין הנזק שנגרם לרכב התובע כתוצאה מהתאונה כפי שנקבע לעיל.

ב. סך של 1,425 ₪ בגין שכ"ט שמאי.

ג. סך של 702 ₪ בגין ההוצאות שנפסקו לטובת השמאי.

ד. סך של 191 ₪ בגין אגרת משפט ששולמה.

הסכומים שנפסקו לעיל ישולמו תוך 30 יום אם לא כן הם יישאו הפרשי הצמדה וריבית מהיום עוד התשלום המלא בפועל.

15. הצדדים רשאים להשיג על פסק דין זה על ידי הגשת בקשת רשות ערעור לבית משפט המחוזי בחיפה תוך 15 יום מיום קבלת העתק ממנו .

המזכירות תמציא העתק מפסק דין זה לצדדים ותסרוק את המוצג ת/1 בתיק.

ניתן היום, כ' אדר ב' תשע"ט, 27 מרץ 2019, בהעדר הצדדים.