הדפסה

בית משפט לתביעות קטנות בכפר סבא 10

בפני
כב' הרשם הבכיר צוריאל לרנר

תובעת

מזל טונינה קורן

נגד

נתבעים
1.מאירה פרנסיס
2.יעקב פרנסיס
3.הראל חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

1. תביעה זו עניינה נזק לכלי רכב, שהיו מעורבים בתאונת דרכים, אשר ארעה ביום 14.2.2016 בצומת ויצמן/המעפילים בכפר סבא. התובעת טוענת לנזקים בסך כולל של 6,944 ₪, בגין עלות תיקונים (4,944 ₪) , שכר שמאי (550 ₪) , ועגמת נפש (1,500 ₪) .

2. אין חולק, כי שני כלי הרכב המעורבים נסעו ברח' ויצמן, התובעת ממערב למזרח, ואילו הנתבעת 1 ממזרח למערב, ושניהם פנו אל תוך רח' המעפילים, התובעת שמאלה והנתבעת ימינה. אין חולק, כי לפחות אחד משני כלי הרכב המתין לפני מעבר החציה שבתחילת רח' המעפילים, כדי לאפשר להולך רגל לחצות בבטחה, וכשהמשיך לנסוע, ארעה התאונה, בה נפגשה הפינה השמאלית-קדמית של רכב הנתבעת 1 והכנף הימנית-קדמית של רכב התובעת. שתי הנהגות לא ראו זו את רכבה של זו עד למכה.

3. המחלוקת בין הצדדים היא בשאלת האחריות לקרות התאונה, וממילא להטבת הנזקים.

4. כל אחת משתי הנהגות טוענת, כי לאחר שהחלה בנסיעה, עם השלמת חציית הכביש ע"י הולך הרגל (לטענת התובעת מדובר בהולכת רגל), החלה היא בנסיעה, ואז פגע ברכבה הרכב האחר.

5. לאחר ששמעתי את העדויות, ראיתי תמונות הנזקים שנגרמו לכלי הרכב המעורבים ומיקום הפגיעות בהם, וכן את תמונות הצומת, אני סבור בידי שתי הנהגות היה למנוע את התאונה, באמצעות צפיית תנועת הרכב האחר, שכן בשתי החלופות אין מדובר בתנועה מפתיעה ובלתי צפויה.
6. הנתבעת 1, כשהתכוונה להמשיך בנסיעה לאחר התפנות מעבר החציה, היתה חייבת להביט שמאלה ולבדוק אם לא מצטרף מאן דהוא מהצד הנגדי; ואף התובעת, בעצמה, היתה חייבת לראות את רכב הנתבעים מגיע מימינה (אם כי יכול, ובשל כיווני הדרך, כמפורט מעלה, הופרעה הראייה שלה ע"י קרני השמש ממזרח).

7. אני סבור, כי בנסיבות אלה, נכון לחלק את האחריות לקרות התאונה בין שתי הנהגות, בחלקים שווים. עם זאת, נוכח אי-הוכחת ראש הנזק המתייחס לעגמת נפש, אני דוחה רכיב זה של התביעה.

8. בהתאם, אני מקבל את התביעה חלקית, ומחייב את הנתבעים לשלם לתובעת סך של 2,747 ₪, וכן את אגרת התביעה, בסך 70 ₪, ובסך-הכל: 2,817 ₪. סכום זה ישולם תוך 30 יום, אחרת ישא הפרשי הצמדה למדד וריבית כדין מהיום.

המבקש להשיג על פסק הדין, זכאי לבקש רשות ערעור מבית המשפט המחוזי, תוך 15 יום.

המזכירות תשלח העתק פסק-הדין לצדדים.

ניתן היום, ו' אב תשע"ו, 10 אוגוסט 2016, בהעדר הצדדים.