הדפסה

בית משפט השלום לתעבורה בעכו פל"א 4508-09-17

בקשה מס' מספר בקשה
לפני כבוד השופטת אסתר טפטה–גרדי

בעניין:

מדינת ישראל
באמצעות עו"ד רפאלה שושו

המאשימה

נגד

ויליאם קלינקאוסקי

באמצעות עו"ד יניב אלון, ס. ציבורית.
הנאשמים
גזר דין

1. הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בעבירות של התרה לנהיגה לבלתי מורשה – בידיעה ומתן רשות לאחר להשתמש ברכב ללא ביטוח.

2. בהתאם לעובדות כתב האישום, ביום 9.8.17, בסמוך לשעה 18:14, הרשה הנאשם לאשתו, נעמי וולי, לנהוג ברכב, ביודעו כי היא אינה מורשית לנהיגה, בכרמיאל, מכיוון כפר הילדים לכיוון כביש 784. כן הרשה הנאשם לנהגת לנהוג ללא ביטוח.

3. ב"כ המאשימה עתרה לעונש של מאסר בפועל, תוך הפעלת המאסר המותנה בן 3 חודשים, העומד ותלוי נגדו, באופן מצטבר, מאסר מותנה מרתיע, פסילה בפועל שלא תפחת משנה, פסילה על תנאי וקנס.
המאשימה ציינה כי הנאשם הורשע בעבירה דומה ביום 16.3.15, והוטל עליו מאסר על תנאי לתקופה של 3 חודשים, למשך 3 שנים, שהוא בר הפעלה. לשיטתה, הנאשם הוכיח בהתנהגותו כי לא הפנים את חומרת מעשיו . כן צוין כי הנאשם נוהג משנת 91, ולחובתו 11 הרשעות קודמות.
לעניין הפעלת המאסר המותנה הפנתה המאשימה לפסיקה תומכת.

4. ההגנה עתרה להארכת המאסר המותנה ו הטלת צו של"צ בהיקף של 100 שעות , בציינה את השיקול השיקומי. ככל שתהא פסילה, התבקשה פסילה של פחות משנה, על מנת שלא להערים קשיים על בני הזוג, ובאשר לרכיב הכלכלי, התבקש בית המשפט להסתפק בהתחייבות או בקנס , שיותאמו ליכולתם הכלכלית של בני הזוג .
צוין כי הנאשם, יליד פרו, בן 51, עלה לארץ בשנת 91', נשוי, ללא ילדים, נעדר עבר פלילי, ומזה כשנתיים וחצי עובד במפעל ייצור בכרמיאל. הנאשם נטל אחריות על מעשיו, הודה בהזדמנות הראשונה ושיתף פעולה בחקירתו. הוגשו מסמכים רפואיים לעניין מצבו הרפואי של הנאשם, הסובל מסכרת (נ/1) וצוין כי בני הזוג מצויים בטיפולי פוריות. צוין כ י בני הזוג מכרו את הרכב שהיה בבעלותם והוגש אישור על שינוי בעלות הרכב (נ/2). כן הוגשו תלושי שכר מהם עולה כי הנאשם אינו משתכר מעבר לשכר מינימום (נ/3).

תסקיר שרות המבחן
5. בתסקיר צוין כי הנאשם, חולה סכרת, הסובל מקשיי ראייה, ח ווה קשיי קליטה והתאקלמות בעת עלייתו ארצה מפרו. במשך תקופה ארוכה, עקב מצבו הרפואי, לא הצליח למצוא עבודה קבועה, ומזה כשנתיים וחצי הוא מחזיק בעבודה קבועה. הנאשם ואשתו, צוין, סובלים ממצוקה כלכלית.
לעניין האירוע, צויין כי , לדברי הנאשם, טרם האירוע התבקשה אשתו להשלים משמרת לילה בעבודתה, ומחשש לפיטוריה ולאחר שלא מצאה דרך אחרת להגיע לעבודתה, נטלה את מפתחות הרכב ונהגה בו, על אף היותה בלתי מורשית. לטענת הנאשם , בשל קשיי הראייה שלו, הוא נמנע מנהיגה בשעות הלילה.
הנאשם הביע חרטה וצער על שהתנהל באופן בלתי אחראי. צוין כי מדובר באדם ערכי ומוסרי, המגלה יציבות משפחתית ותעסוקתית, ומבטא חשש רב מתוצאות ההליך המשפטי ומפגיעה בתעסוקתו, אותה השיג במאמץ, בשל מגבלותיו הבריאותיות. כן צוין כי הנאשם מבטא רצון להתקדם בחייו האישיים והתעסוקתיים ושירות המבחן התרשם מנאשם בעל תוכניות חיוביות ונורמטיבית לעתיד.
נוכח מצבו האישי והמשפחתי הומלץ שלא למצות עמו את הדין, להאריך את המאסר המותנה ולהטיל עליו עונש חינוכי הולם, במסגרת צו של"צ בהיקף של 100 שעות.

6. המאשימה ביקשה שלא לאמץ את מסקנות התסקיר, מהטעם שהן אינן מביאות בחשבון את האינטרס הציבורי וציינה כי התסקיר הוא בגדר המלצה בלבד.
ההגנה ביקשה להסתפק בהמלצות שירות המבחן וציינה כי על מנת לסטות מההמלצה יש צורך בטעמים כבדי משקל.

חומרת העבירה, הערך החברתי שנפגע מביצוע העבירה ומידת הפגיעה בו

7. עבירה של התרת נהיגה למי שאינו מורשה לנהיגה, מהווה פגיעה בערכים החברתיים של בטחון הציבור, החובה לציית לחוק ובאינטרס הציבורי המחייב הרשאה לנהיגה ברכב, לאחר שנבחנים כישוריו והתאמתו של הנהג בידי הגורמים המוסמכים לכך.

8. בתי המשפט מתייחסים בחומרה לעבירה של התרת נהיגה למי שאינו מורשה לנהיגה. עמדה על כך כב' השופטת נגה אהד בעפת (מרכז) 4923-09-12 אבו אלקיעאן גוואד נ' מדינת ישראל (25.12.12) :

"התרת נהיגה לבלתי מורשה כמוה כמתן כלי רצח כשהנוהג בו עשוי לפגוע במשתמשים בדרך פגיעה שעשויה לגעת עד כדי קטילת חיים. יש לראות בחומרה מאוד עבירה זו."

9. דברים דומים השמיעה כב' השופטת דבורה עטר בעפת (מרכז) 63511-11-14 אברהם רחמים נ' מדינת ישרא ל, בהקשר של עבירה זו:
"העבירה בה הורשע המערער חמורה נוכח פוטנציאל הסיכון הטמון בנהיגה של מי שלא הורשה לכך. החומרה באה לידי ביטוי גם בעמדת המחוקק, אשר קבע בצידה של העבירה עונש מינימום של שלושה חודשים, ברכיב הפסילה."

מדיניות הענישה

10. ברעפ 4936/12 סלאח האני נ' מדינת ישראל (27.2.16) , שם הורשע המערער בעבירות דומות, אימץ בית המשפט העליון את גזר דינו של בית משפט קמא, לפיו, נוכח עברו המכביד של המבקש, 46 הרשעות קודמות, הושתו עליו פסילה בפועל לתקופה של 9 חודשים, פסילה על תנאי בת 6 חודשים, ומאסר על תנאי של 6 חודשים וקנס בסך 3,000 ₪.
11. בעפ (ת"א) 70787/08 מיכאל אוצניק נ' מדינת ישראל (1.12.08)– הנאשם הורשע בעבירות דומות ונגזרו עליו פסילה לתקופה בת 18 חודשים, פסילה על תנאי של שנה למשך 3 שנים, קנס בסך 2,000 ₪ ומאסר מותנה ל – 30 יום למשך 3 שנים. בית המשפט המחוזי קיבל באופן חלקי את הערעור והעמיד את הפסילה על 7 חודשים בלבד. יתר רכיבי גזר הדין נותרו על כנם. בית המשפט ציין כי משהוטל על המערער עונש מאסר מותנה, הדבר יביא להפנמת העניין אצל המערער ועל כן ניתן לקצר את הפסילה.
12. בעפת (מרכז) 4923-09-12 אבו אלקיעאן גוואד נ' מדינת ישראל (25.12.12) – בעבירה של התרת נהיגה לבלתי מורשה גזר בית משפט קמא קנס בסך 2,000 ₪, פסיל ה לתקופה בת 12 חודשים ו פסילה על תנאי בת 6 חודשים ל- 3 שנים. ערעור שהוגש נדחה בטענה כי אין קשר בין העונש שהוטל על הבלתי מורשה למערער, בציינו גם כי המערער הוא נהג חדש.
13. בעפת (מרכז) 30217-06-16 חיים מאיר כהן נ' מדינת ישראל (10.7.16), במסגרת הסדר טיעון הורשע המערער בבית משפט קמא, בעבירה של מתן רשות לבלתי מורשה לנהוג, ונדון לפסילה לתקופה של 17 חודשים, קנס בסך 3,500 ₪, 3 חודשי מאסר, שירוצו בעבודות שירות, פסילה על תנאי ומאסר מותנה. זאת, לאחר שהמערער, העוסק בחקלאות, התיר לעובד שלו לנהוג בטרקטור בבעלותו, במשך מספר שנים, ביודעו שהאחרון מעולם לא הוציא רישיון נהיגה. במהלך הנהיגה, ארעה תאונת דרכים בה קופדו חייו של רוכב אופנוע. הערעור נסב סביב רכיב הפסילה ובית המשפט המחוזי סבר כי עונש הפסילה הולם את נסיבות העבירה ותוצאתה הקשה, ומתחשב כראוי בנסיבות לקולא ולחומרא.
14. בעפת (מרכז) 63511-11-14 אברהם רחמים נ' מדינת ישראל (9.2.15) – המערער הורשע בעבירה של התרת נהיגה לבלתי מורשה ונדון לקנס בסך 1,200 ₪, פסילה למשך 3 חודשים ופסילה מותנית לתקופה של חודשיים למשך שנתיים והפסילה סווגה כך שהותר למערער לנהוג במלגזה בלבד, בשטח מסוים. ערעור שנסב סביב רכיב הפסילה נדחה. בנסיבות שם המערער, התיר לאדם אחר, נעדר רישיון לנהוג ברכב מסוג מלגזה.
15. בעפת (ת"א) 4162-09-12 ספיר דרור נ' מדינת ישראל - המערער הורשע בעבירה של מתן היתר לאחר לנהוג בקטנוע, בעת היותו של המערער כבן 16 , בסוברו כי לחבר רישיון נהיגה. בית משפט קמא גזר על ה מערער קנס בסך 1,500 ₪, פסילת רישיון נהיגה לתקופה של 3 חודשים ופסילה על תנאי וחתימה על התחייבות כספית שלא לעבור עבירה של התרת נהיגה לבלתי מורשה. ערעור על רכיב הקנס נדחה.

16. עיון בפסיקה מלמד כי מתחם הענישה נע בין עונש של פסילה ל – 3 חודשים (בנוסף לרכיבים נוספים, לבין פסילה בת 1 7 חודשים, בנסיבות חמורות, כגון, עבר תעבורתי מכביד או תוצאות תאונה קשות . בנסיבות בהן התרחשה תאונה שתוצאותיה קשות, הושת אף מאסר, בריצוי בעבודות שירות.

קביעת העונש הראוי לנאשם
17. הענישה היא לעולם אינדיווידואלית, ועל בית המשפט לבחון, לצד מתחם הענישה המקובל, את המקרה הפרטי שבפניו ולשקול מהו העונש המתאים בהתאם לנסיבותיו האישיות של הנאשם.

18. לחומרא יש להביא בחשבון את חומרת העבירה של התרת נהיגה למי שאינו מורשה והסיכון הרב הכרוך בה.
19. לעניין עברו התעבורתי, הנאשם, נוהג משנת 91', ולחובתו 11 הרשעות קודמות, ביניהן, עבירה דומה משנת 2015, בגינה עומד ותלוי נגדו עונש מאסר על תנאי, בן 3 חודשים, בר הפעלה. בנוסף לחובתו עבירות של אי ציות לתמרורים ונהיגה במהירות מופרזת ועוד.
20. לקולא יש להתחשב בכך שהנאשם נעדר עבר פלילי, והביע חרטה כנה ועמוקה על האירוע . בנוסף, הנאשם וויתר על הרכב שהיה ברשותו והוא מת נייד כיום בתחבורה ציבורית, כך שקיים סיכוי נמוך להישנות העבירה. התסקיר מונה נסיבות רפואיות ומשפחתיות חריגות – הנאשם, יליד פרו, חולה סכרת, חווה קשיי קליטה משמעותיים ובמשך תקופה ארוכה לא הצליח למצוא עבודה קבועה, עקב מצבו הרפואי. בשנתיים וחצי האחרונות הוא עובד במפעל ייצור בכרמיאל, ומשקיע מאמץ רב בשמירה על פרנסתו. בנוסף לכך, הנאשם ואשתו מצויים בהליך של טיפולי פוריות.
צוין כי מדובר באדם ערכי ומוסרי, בעל תוכניות חיוביות ונורמטיביות לעתיד.
21. בהתחשב בתיעוד הרפואי, תסקיר שירות המבחן, הסיכון הנמוך של הישנות העבירה, העובדה כי הנאשם הפנים את חומרת מעשיו וכי הפעלת המאסר המותנה עלולה להביא לפגיעה ממשית בו ובפרנסת משפחתו, מצאתי כי יש ליתן לנאשם הזדמנות נוספת לשיקום ולהאריך את המאסר המותנה העומד ותלוי נגדו .

22. עם זאת, נוכח העובדה כי מדובר בעבירה שניה מסוגה והודעתו של הנאשם כי כיום אין ברשותו רכב, יש מקום להטלת פסילה ארוכה.

23. לאחר ששמעתי את ב"כ הצדדים וטיעוניהם, שקלתי את האינטרס הציבורי, עיינתי בפסיקה, התרשמתי מנסיבותיו האישיות של הנאשם, היותו חולה סכרת, הסובל ממגבלות רפואיות, והעובדה כי הוא ואשתו מצויים בטיפולי פוריות, לצד רצונו הכן להשתקם , הגעתי למסקנה כי אין מקום למצות עמו את הדין.

24. אשר על כן, אני דנה את הנאשם לעונשים הבאים:

1. 150 שעות לתועלת הציבור, אותם יבצע הנאשם בהתאם לתוכנית שתוכן על ידי שירות המבחן.
הנאשם מוזהר כי אם לא יעמוד בתנאי צו השירות ייאלץ בית המשפט להפקיע את צו השל"צ ולגזור את דינו מחדש .

2. אני מורה על הארכת עונש המאסר למשך 3 חודשים, כ פי שנפסק על תנאי ע"י בית המשפט בעכו בתת"ע 397-02-15, למשך שנתיים נוספות.

3. אני פוסלת את הנאשם מלקבל או מלהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה בת 12 חודשים.

הנאשם הפקיד כעת את רישיונו והוא יהא רשאי לנהוג עד השעה 17:00.

4. אני פוסלת את הנאשם מלקבל או להחזיק ברישיון נהיגה לתקופה בת 6 חודשים, וזאת על תנאי למשך שלוש שנים, לבל יעבור עבירה בה הורשע או אחת העבירות המפורטות בתוספת הראשונה או בתוספת השניה לפקודת התעבורה.

5. אני דנה את הנאשם לתשלום קנס בסכום של 2,000 ש"ח. הקנס ישולם ב – 10 תשלומים חודשיים שוים ורצופים, החל מיום 15.7.18.

על הנאשם לפנות למזכירות, בשעות הקבלה, על מנת לקבל שוברי תשלום.
המזכירות תשלח העתק מגזר הדין לשירות המבחן.

הודעה לנוכחים הזכות לערער על גזר הדין תוך 45 יום.

המזכירות תשלח העתק גזר הדין לשירות המבחן.

ניתנה והודעה היום כ"ד סיוון תשע"ח, 07/06/2018 במעמד הנוכחים.