הדפסה

בית משפט השלום לתעבורה בעכו בפ"ת 8819-12-18

בפני
כבוד ה שופטת אסתר טפטה–גרדי

מבקשת
עו"ד שמוליק רווה ועו"ד חנא ארשיד

מדינת ישראל

נגד

משיב
באמצעות עו"ד ראובן מלאך
אושר ממו

החלטה

1. לפני בקשה לפסילת המשיב מנהיגה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו ואף מעבר לשישה חודשים, בהתאם ל סעיף 46 ל פקודת התעבורה, [נוסח חדש] תשכ"א – 1961. זאת לאחר שהמדינה הגישה נגד המשיב כתב אישום המייחס לו עבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב, ונהיגה ללא תעודת ביטוח תקפה.
בקשת הפסילה היא בקשר להזמנה לדין וכתב אישום מס' 14211513784. על פי התמצית העובדתית, ביום 17.12.18, בשעה 1:06, נהג המשיב ברכב פרטי, תוצרת "וולבו", מ.ר. 8181067 ברחוב יהודה המכבי 29, בנהריה, כשמעולם לא הורשה לנהוג ברכב מסוג זה, וללא תעודת ביטוח תקפה.

2. בבקשה צוין שכנגד המשיב עומד ותלוי תיק דומה, 5573-08-18, בגין עבירה של נהיגה כבלתי מורשה על סוג רכב, מיום 2.8.1 8, וכן שני תיקים נוספים. למשיב רישיון נהיגה משנת 2005 והספיק לצבור לחובתו 4 הרשעות קודמות, לרבות עבירות המסכנות את הציבור.
ב"כ המשיב מתנגד לבקשה בציינו שלא נשקפת מסוכנות מהמשיב, נוכח הסדרת רישיון הנהיגה לרכב פרטי (רישיון הנהיגה הוגשה וסומן נ/1). צוין שהעבירה בתיק 5573-08-18 היא עבירה שנעברה על אופנוע כבד, 599 סמ"ק, כשרישיון הנהיגה של המשיב הוא על אופנוע מסוג 501 סמ"ק, ועניין זה ידון בהליך שם. עוד הוטעם שחומרת העבירה אינה מצדיקה פסילת המשיב עד תום ההליכים, כפי שראוי במקרים של נהיגה בשכרות, תאונת דרכים עם נפגעים או נהיגה במהירות מופרזת.
לעניין הראיות לכאורה, טען הסנגור לשורה של כשלים, בהם:
- הבדלים בגרסאות השוטרים, במקום אחד צוין שהעבירה היא משעה 1:07 ו במקום אחר צוינה השעה 12:05.
- בדוח הפעולה של השוטר צוין שבכביש בו נראה המשיב קיים עיקול, ולא ברור כיצד ניתן היה להבחין במשיב.
- הדיסק המוזכר בחומר הראיות לא התקבל אצל ההגנה.
הסנגור הציג תעודת נכה של אם המשיב (נ/2) וציין שהיא קטועת רגל.

לעניין "ראיות לכאורה"
3. לאחר שעיינתי בראיות ובממצאים שנאספו בתיק החקירה שהוגש לעיוני, מצאתי שבחומר החקירה די והותר ראיות לכאורה להוכחת העבירות המיוחסות למשיב.
לעניין זה אפנה לדוח הפעולה של השוטר שלום בן ישי. מהדוח עולה, שהוא ושותפו, השוטר אליאס, הבחינו במשיב נוהג ברכב, כשהלה הבחין בהם, החנה את הרכב, באזור המכולות, כיבה את הרכב, עבר לחלקו האחורי ושכב שם . השוטר שמר עמו כל העת על קשר עין רצוף. צוין שבמקום הייתה תאורת רחוב והיה ניתן לראות בבירור שהמשיב לבד ברכב, לבוש ג'קט שחור ו מכנסי ג'ינס אפורים. השוטר ניגש אליו, שאל אותו למעשיו, וזה השיב: " מה אתה רוצה אני ישן". בבדיקת מסוף התברר שהמשיב בלתי מורשה לסוג הרכב, ומחזיק ברישיון נהיגה לאופנוע בלבד. הודע לו שהוא מעוכב בגין נהיגה ללא רישיון נהיגה. המשיב מסר לשוטר: "אחי כפרעלייך עשיתי סיבוב קטן בשכונה כדי שאני אלמד לנהוג על רכב אם לא תוותר לי אני יתבע אותך במחש יגיד שעשית לי דברים". ובהמשך מסר : "כן נהגתי אבל תוותר". מאוחר יותר חזר בו ואמר: " אני יעשה לך באלגן אני יגיד שלא נהגתי אני יתבע אותך במחש יהרוס לך את הקריירה אתה לא מכיר אותי חכה תראה איזה משחק עכשיו". בעת שהגיעו לתחנה צעק והשוטר נאלץ להרגיעו. לאחר מכן, בעת רישום הדוח, מסר: "מצטער אחי סתם אמרתי מחש מצטער אני מדבר מעייפות", ובהמשך הביע חרטה והודה שנהג ברכב.
במזכר שערך השוטר יעקב אליאס נמסרו פרטים דומים ל גבי זיהוי המשיב נוהג ברכב.
כן ראה דבריו של המשיב בדוח העיכוב ו הודעת המשיב במשטרה ממנה עולה שהרכב בו נהג המשיב מצוי בבעלותו.
בדברי הנהג לדוח צוין: "אני נהגתי מצטער עשיתי סיבוב בשכונה כדי ללמוד לנסוע על רכב רק פה בשכונה אחרי תוותר לי תהיה גבר אם לא אני יתבע אותך בביהמ"ש ויגיד שעשית לי דברים".
ממזכרים שערכו השוטר ים דוד אבוחצירה ושרית ורד , מיום 17.12.18, עולה שבסרטון מצלמת האבטחה של "המכולת של ניסים", נראה המשיב, בשעה 00:03, חונה במקום האירוע ועובר ממושב הנהג למושב האחורי . לאחר מכן מגיע למקום שוטר ופונה אליו.
ממסמך של משרד התחבורה, מיום 18.12.18, עולה שלמשיב רישיון נהיגה לדרגה A1 בלבד, אופנוע עד 500 סמ"ק ולא יותר מ-54.4 כס.

המסוכנות
4. בבפ"ת 8052-04-15 פרקליטות מחוז דרום שלוחת לכיש נ' פלקוביץ (להלן – עניין פלקוביץ), התייחסה כב' השופטת רבקה שוורץ, לנהיגה ברכב, ללא רישיון לסוג הרכב:
"אדם הנוהג בסוג רכב מבלי שהוכשר לכך משול לאדם האוחז בנשק מסוכן ללא הכשרה, ומהווה סכנה הן לעצמו והן למשתמשים בדרך. אדם הנוהג בסוג רכב מבלי שהוכשר לנהיגה עליו מזלזל בחוקי התעבורה ובביטחון הציבור."
נסיבות ביצוע העבירה חמורות. המשיב נהג כשהוא אינו מורשה לכאורה לסוג הרכב, ובמהלך עיכובו איים, לכאורה, על השוטרים והרים את קולו בתחנה, תוך שאלה נאלצו להרגיעו.
לעניין עברו התעבורתי, המשיב נוהג משנת 2005, ולחובתו 4 הרשעות קודמות, לרבות אי החזקת רישיון נהיגה (משנת 2002), אי מילוי הגבלה או תנאי של רישיון נהיגה (מיום 2000), נהיגה ללא אורות-אופנוע (משנת 1999), פניה שמאלה לכביש דו סטרי (משנת 1998).
זאת ועוד, כנגד המשיב תלוי ועומד תיק 5773- 08-18, בגין עבירה דומה, מיום 2.8.18.

מסוכנותו של המשיב נלמדת מנסיבות ביצוע העבירה ומעברו התעבורתי , הכולל עבירה דומה שנעברה, לכאורה, 4 חודשים טרם ביצוע העבירה הנוכחית .

סבורני שבנסיבות המתוארות האינטרס הציבורי בשמירה על שלום הציבור, מחייב פסילתו של המשיב לתקופה שיהא בה כדי להרתיע ו מלשוב ולאחוז בהגה , בעתיד, כשהוא אינו מורשה לסוג הרכב.

סיכומו של דבר, נוכח נסיבות ביצוע העבירה ועברו התעבורתי של המשיב, אני פוסלת את המשיב עד תום ההליכים וקוצבת את משך הפסילה ל- 45 ימים.

המשיב יפקיד את רישיונו במזכירות ביהמ"ש לתעבורה לא יאוחר מיום 24.1.2019.

לתשומת לב הנאשם חובה על עליו להפקיד את רישיון הנהיגה במזכירות בית משפט לתעבורה או להמציא תצהיר על העדר רישיון נהיגה ואם הופקד רישיון נהיגה בתיק אחר תימסר הודעה על כך למזכירות בית משפט לתעבורה.
יובהר כי אם הנאשם לא יפקיד את רישיונו במועד מחד עלול להיחשב כפסול ומאידך מניין הפסילה לא יחל בהעדר הפקדה כאמור.

המזכירות תחזיר את תיק החקירה למבקשת.

המזכירות תשלח העתק ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, י"ד שבט תשע"ט, 20 ינואר 2019, בהעדר הצדדים.