הדפסה

בית משפט השלום לתעבורה בעכו בפ"ת 7009-08-18

בפני
כבוד ה שופטת אסתר טפטה–גרדי

מבקשת
באמצעות עו"ד יאנה רודמינסקי

מדינת ישראל

נגד

משיב
באמצעות עו"ד חאתם סעב
אמג'ד חליפה

החלטה

בפני בקשה לפסילה של המשיב מנהיגה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו, בהתאם לסעיף 46 ל פקודת התעבורה, [נוסח חדש] תשכ"א – 1961. זאת לאחר שהמדינה הגישה נגד המשיב כתב אישום המייחס לו עבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב וללא תעודת ביטוח תקפה.
בקשת הפסילה היא בקשר להזמנה לדין וכתב אישום מס' 14211503165. על פי התמצית העובדתית, ביום 23.7.18, בשעה 1:30, נהג המשיב באופנוע, תוצרת "קואנג יאנג", מ.ר. 1221170 ברחוב שדרות בן צבי 5 בנהריה, כשמעולם לא הורשה לנהוג ברכב מסוג זה, וללא תעודת ביטוח תקפה.

לשיטת ב"כ המבקשת קיימות בתיק ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של המשיב והמסוכנות הנשקפת מהמשיב גבוהה. לשיטתה, המשיב נהג ברכב שאין לו לגביו כל הכשרה, רכב דו גלגלי, המצריך מיומנויות שונות לחלוטין מרכב רגיל, לגביו מחזיק המשיב ברישיון נהיגה. כן הפנתה לעברו התעבורתי ולתיק תאונת דרכים התלוי ועומד נגדו.
ב"כ המשיב סבור כי עסקינן בנהג נורמטיבי המחזיק ברישיון מסוג B. ככל שיוכח שנהג באופנוע, הוטעם, המשיב ישא את עונשו בתיק העיקרי. צוין כי המשיב נזקק לרישיונו לפרנסת משפחתו וכי עברו אינו מכביד.

שני שיקולים מנחים את בית המשפט בדיון בבקשה זו: ראשית, קיומן של ראיות לכאורה בדבר אשמתו של המשיב, ושנית, הקביעה האם יש בהמשך נהיגתו של המשיב כדי לסכן את שלום הציבור.

לעניין "ראיות לכאורה"
לאחר שעיינתי בראיות ובממצאים שנאספו בתיק החקירה שהוגש לעיוני, מצאתי כי בחומר החקירה די והותר ראיות לכאורה להוכחת העבירות המיוחסות למשיב, כדלקמן:

בהתאם לדוח, נתפס המשיב נוהג באופנוע, כשהוא מחזיק ברישיון נהיגה לרכב פרטי בלבד.
בתגובת המשיב לדוח נמסר: "צודק נהגתי מצטער טעיתי".
מדוח פעולה של השוטר יורם דנינו עולה כי השוטרים הבחינו בקטנוע, עליו רוכבים שני צעירים. צוין כי נסיעתם הייתה "מהירה" וכי הנהג, המשיב, חצה את הצומת באור אדום תוך כדי סיכון עצמו והסביבה. נשמר קשר עין רצוף עמו והמקום היה מואר. הנהג נשאל מדוע נסע ברמזור אדום, גמגם ומסר שהוא מצטער ועשה טעות. בבדיקה התברר כי לשניים עבר ברכוש סמים ושבל"ר והמשיב, שנהג באופנוע, אינו אוחז ברישיון נהיגה לאופנוע.
מדוח הפעולה של השוטר יעקב בן סלוס עלו דברים דומים.
בהודעתו במשטרה הודה המשיב כי נהג בקטנוע, מבלי שאביו ידע ומסר: "אני טעיתי מאוד מצטער. מתנצל". כשנשאל לגבי נסיעתו בזיגזג ולגבי חצית הצומת ברמזור אדום, השיב: "לא נסעתי בגיזגז. כן עברתי ברמזור אדום".
מהודעתו של הנוסע הנוסף באופנוע, מוחמד ג'אבר מחמוד, עולה כי המשיב נהג באופנוע בעת האירוע. כשנשאל האם זו פעם ראשונה השיב: "לא. ראיתי אותו נוסע עוד פעם פעמיים". כשנשאל לגבי חציית צומת באור אדום השיב בחיוב.
בשימוע לגבי החלטה בדבר איסור מנהלי על שימוש ברכב מסר המשיב: "הקטנוע משמש את אבא שלי לנסיעה לעבודה אני טעיתי מתחרט אני ידעתי שעשיתי טעות וזה לא יחזור על עצמו בחיים".
בשימוע והחלטה על פסילה מנהלית מסר המשיב: "אני מצטער יודע שעשיתי טעות, לא חוזר על הטעות".

המסוכנות
בבפ"ת 8052-04-15 פרקליטות מחוז דרום שלוחת לכיש נ' פלקוביץ (להלן – עניין פלקוביץ), התייחסה כב' השופטת רבקה שוורץ, לנהיגה ברכב, ללא רישיון לסוג הרכב:
"אדם הנוהג בסוג רכב מבלי שהוכשר לכך משול לאדם האוחז בנשק מסוכן ללא הכשרה, ומהווה סכנה הן לעצמו והן למשתמשים בדרך. אדם הנוהג בסוג רכב מבלי שהוכשר לנהיגה עליו מזלזל בחוקי התעבורה ובביטחון הציבור."
לעניין עברו התעבורתי, המשיב נוהג משנת 2012 ולחובתו הרשעה בגין נהיגה במהירות בלתי סבירה (משנת 2013). בנוסף ביום 12.8.18 הוגש נגדו כתב אישום נגדו בתיק תאונת דרכים שמספרו 3534-08-18 בגין עבירות של נהיגה בקלות ראש, התנהגות הגורמת נזק, אי שמירה על רווח, אי מסירת פרטים בתאונת "נזק בלבד" ורישיון רכב שפקע פחות משישה חודשים.
למשיב רישום פלילי, הכולל 2 הרשעות קודמות, האחת בגין זיוף סימני זיהוני של רכב וגניבת רכב (משנת 2017), בגינה הוטל עליו מאסר לתקופה של 4 חודשים, לריצוי בעבודות שירות, והרשעה בסיוע להצתה (משנת 2013), בה נגזר עליו מאסר לתקופה של 5 חודשים, לריצוי בעבודות שירות.

נסיבות ביצוע העבירה חמורות. המשיב נתפס לכאורה נוהג באופנוע, ללא שהוכשר כלל לנהיגה ברכב מסוג זה. מדוחות השוטרים עולה כי המשיב נסע בצורה המסכנת את משתמשי הדרך, וחצה צומת באור אדום. המשיב והנוסע ברכבו הודו בעבירה המיוחסת למשיב ולשאלת החוקר מסרו כי המשיב חצה את הצומת באור אדום.

נסיבות ביצוע העבירה, ועברו התעבורתי והפלילי של המשיב מעידים על זלזול מופגן בהוראות החוק . מסוכנותו של המשיב נלמדת מהעבירות המיוחסות לו ומעברו התעבורתי.

ב"כ המשיב טען כי המשיב זקוק לרישיונו לפרנסתו. סבורני כי בנסיבות המתוארות האינטרס הציבורי בשמירה על שלום הציבור, נוכח המסוכנות הנשקפת מהמשיב, גובר על האינטרס הפרטי שלו.

סיכומו של דבר, נוכח נסיבות ביצוע העבירה ועברו התעבורתי של המשיב, אני פוסלת את המשיב עד תום ההליכים וקוצבת את משך הפסילה לשלושה חודשים.

המשיב יפקיד את רישיונו במזכירות ביהמ"ש לתעבורה לא יאוחר מיום 28.10.2018.

לתשומת לב המשיב חובה על עליו להפקיד את רישיון הנהיגה במזכירות בית משפט לתעבורה או להמציא תצהיר על העדר רישיון נהיגה ואם הופקד רישיון נהיגה בתיק אחר תימסר הודעה על כך למזכירות בית משפט לתעבורה.
יובהר כי אם המשיב לא יפקיד את רישיונו במועד מחד עלול להיחשב כפסול ומאידך מניין הפסילה לא יחל בהעדר הפקדה כאמור.

המזכירות תחזיר את תיק החקירה למבקשת.

המזכירות תשלח העתק ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, ט"ו חשוון תשע"ט, 24 אוקטובר 2018, בהעדר הצדדים.