הדפסה

בית משפט השלום לתעבורה בעכו בפ"ת 14733-10-18

בפני
כבוד ה שופטת אסתר טפטה–גרדי

מבקשת
באמצעות עו"ד ליאור דוד

מדינת ישראל

נגד

משיב
באמצעות עו"ד אולג פרגין,
הסנגוריה הציבורית
משה אהרון

החלטה

1. בפני בקשה לפסילתו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו, בהתאם לסעיף 46 ל פקודת התעבורה, [נוסח חדש] תשכ"א – 1961. זאת לאחר שהמדינה הגישה נגד המשיב כתב אישום המייחס לו עבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב, ונהיגה ללא תעודת ביטוח תקפה.

2. בקשת הפסילה, מיום 31.10.18 , היא בקשר להזמנה לדין וכתב אישום מספר 10251242318 . על פי התמצית העובדתית, ביום 23.10.18 , בשעה 12:50, נהג המשיב באוטובוס צבורי להסעות מיוחדות, תוצרת "פולקסווגן", מ.ר. 1711567, מצומת טמבור לכיוון עכו, כשמעולם לא הורשה לנהוג ברכב מסוג זה, וללא תעודת ביטוח תקפה.

3. בבקשה צוין כי הרכב בבעלותו של מר מיכאל בוחבוט, ובעת שמסר למשיב את הרכב לא ידע כי אינו מורשה לנהוג ברכב זה. צוין כי המשיב ביצע את העבירה בשעה שמאסר מותנה ופסילה על תנאי עומדים ותלויים נגדו בעבירות זהות, מגזר דין בתיק 6683-01-17, מיום 5.4.17, שניתן בנוכחות המשיב.

4. התייצבו לדיון ב"כ הצדדים.
ב"כ המבקשת הוסיפה וציינה לעניין מסוכנות המשיב, כי הלה נוהג משנת 84', ולחובתו 68 הרשעות קודמות.
ב"כ המשיב טען מנגד כי המשיב מחזיק ברישיון נהיגה תקף המאפשר לו לנהוג ברכב שמשקלו עד 4 טון והרכב בו נהג, לכאורה, בעת האירוע, משקלו 5 טון, וככל שיש חריגה היא לא גדולה. הוטעם כי אין בידי המבקשת ראיה באשר לרכב בו נהג המשיב, הרכב לא צולם ולחומר החקירה לא צורף רישיון הרכב. עסקינן באוטובוס זעיר, מיניבוס. לטענת המשיב הוא עבד משך עשרות שנים על אוטובוס דומה, לגביו ניתן להסתפק ברישיון הנהיגה בו הוא אוחז. כן צוין כי בעל הרכב ביקש מהמשיב להזיז את הרכב נסיעה קצרה למוסך והדבר מופיע אף בטופס השימוע.
לעניין המאסר המותנה הוטעם כי זה הושת בגין נהיגה בפסילה ונהיגה ללא רישיון נהיגה ובענייננו עסקינן בעבירה שונה ועל כן אין להחילו . כן הוטעם כי המשיב, בן 73, חולה לב, (בעברו צונטרים, הוצגו מסמכים רפואיים), וזקוק לרישיונו לצורך ניידות. צוין כי המשיב נוהג כעת ואי נו נתון בפסילה.

לעניין "ראיות לכאורה"
5. לאחר שעיינתי בראיות ובממצאים שנאספו בתיק החקירה שהוגש לעיוני, מצאתי כי יש די ראיות לכאורה להוכחת האישום המיוחס לכאורה למשיב.

6. מהדוח עולה כי השוטר הבחין במשיב מבצע לכאורה עבירה של שימוש בטלפון, בעת נהיגה, ולאחר שנעצר בתחנת אוטובוס, לרישום דוח, הציג בפניו המשיב רישיון נהיגה מדרגה B בלבד והתברר בבדיקת מסוף כי המשיב נוהג על אוטובוס ציבורי להסעות מיוחדות, שמשקלו הכולל 5,000 ק"ג, כאשר רישיון הרכב פג ביום 27.9.18. בבדיקה נמצא כי המשיב לא מורשה לסוג הרכב.
מטופס שימוע בדבר איסור מנהלי של שימוש ברכב עולה כי בעל הרכב מסר כי לא ידע שלמשיב אין רישיון נהיגה על סוג הרכב.

7. יוטעם כי רישיון הרכב, בו נהג המבקש, לא צורף לתיק החקירה שהוגש לעיוני. יש בכך משום כרסום בעוצמת הראיות שכן ראיה זו יש בכוחה להעיד על משקלו של הרכב, וזהו למעשה היסוד לעבירה המיוחסת למשיב.

המסוכנות
8. בבפ"ת 8052-04-15 פרקליטות מחוז דרום שלוחת לכיש נ' פלקוביץ (להלן – עניין פלקוביץ), התייחסה כב' השופטת רבקה שוורץ, לנהיגה ברכב, ללא רישיון לסוג הרכב:
"אדם הנוהג בסוג רכב מבלי שהוכשר לכך משול לאדם האוחז בנשק מסוכן ללא הכשרה, ומהווה סכנה הן לעצמו והן למשתמשים בדרך. אדם הנוהג בסוג רכב מבלי שהוכשר לנהיגה עליו מזלזל בחוקי התעבורה ובביטחון הציבור."
9. לעניין עברו התעבורתי, המשיב נוהג משנת 1984 ולחובתו 68 הרשעות קודמות, האחרונה משנת 2017, בגין נהיגה בזמן פסילה, נהיגה כשרישיון הנהיגה פקע ורישיון הרכב פקע בגינם הוטלו עליו מאסר מותנה ופסילה מותנים, שלטענת המשיבה ברי הפעלה, ככל והמשיב יורשע בתיק העיקרי.
למשיב עבירות דומות של פקיעת רישיון נהיגה ורכב (משנת 2016), נהיגה ללא רישיון נהיגה מעולם (משנת 2012), ועוד הרשעות , כגון, שימוש בטלפון בעת נהיגה, סטייה מנתיב ונהיגה במהירות מופרזת . עברו אינו מקל, אם כי יש להתחשב בכך שמדובר בנהג מקצועי.

10. לאחר שהטיתי אוזן לב"כ הצדדים, עמדתי על הכרסום המשמעותי בחומר הראיות, בגיליון הרשעותיו של המשיב, בוותק נהיגתו והיותו נהג הסעות, וכן בהיות המשיב חולה לב, אשר זקוק לרישיונו לצורך ניידותו, השתכנעתי כי בנסיבות המיוחדות של תיק זה, יש להעמיד את הפסילה על 20 יום בלבד.

סיכומו של דבר, המשיב יהא פסול למשך 20 יום בלבד.
ככל שהרישיון נמצא במשטרה יועבר למזכירות לביהמ"ש לתעבורה בעכו.

ככל שהרשיון נמצא אצל המשיב, הלה יפקיד את רישיון נהיגה במזכירות ביהמ"ש לתעבורה לא יאוחר מיום 25.11.2018.

לתשומת לב המשיב חובה על עליו להפקיד את רישיון הנהיגה במזכירות בית משפט לתעבורה או להמציא תצהיר על העדר רישיון נהיגה ואם הופקד רישיון נהיגה בתיק אחר תימסר הודעה על כך למזכירות בית משפט לתעבורה.
יובהר כי אם המשיב לא יפקיד את רישיונו במועד מחד עלול להיחשב כפסול ומאידך מניין הפסילה לא יחל בהעדר הפקדה כאמור.

מאחר שדנתי בבקשה לפסילה עד תום ההליכים, המזכירות תעביר את התיק העיקרי לכב' השופט בכר.

המזכירות תחזיר את תיק החקירה למאשימה.

ניתנה היום, י"ג כסלו תשע"ט, 21 נובמבר 2018, בהעדר הצדדים.