הדפסה

בית משפט השלום לתעבורה בירושלים בא"ש 2751-12-19

בפני
כבוד ה שופט, סגן הנשיא נאיל מהנא

מבקש

יהוסף פנחס שלום ערבליך

נגד

משיבה
מדינת ישראל

החלטה

מונחת בפני בקשה לביטול הודעת איסור שימוש מנהלי ברכב מס' 1106064 בת 30 יום שהוטלה ע"י קצין משטרה לפי סעיף 57א(א)(2) לפקודת התעבורה.

נטען כי ביום 06.12.19 סמוך לשעה 23:06 נהג שמואל ערבליך, בנו של המבקש, ברכב הנ"ל כאשר הוא אינו מורשה לנהיגה כלל, משלא הוציא רשיון נהיגה מעולם.

המבקש טוען כי בנו לקח את המפתחות של הרכב ללא ידיעתו וללא הסכמתו, וכי מדובר בבן שהוא מכור לסמים קשים ואין לו שליטה עליו. בנסיבות אלה, מבקש הוא לבטל את איסור השימוש ברכב ולהורות על השבת הרכב לידיו לאלתר.

ב"כ המשיבה מתנגד לבקשה.

דיון

לאחר ששמעתי את הצדדים ועיינתי בחומר החקירה, נחה דעתי שקיימות ראיות לכאורה להוכחת המיוחס לנהג. אין מחלוקת שהנהג לא היה מורשה כלל לנהוג ברכב וכי הוא נהג ברכב באותן נסיבות כאשר אין לו רשיון נהיגה ואין על שימושו ברכב פוליסת ביטוח.

טענת המבקש כי הרכב נלקח ממנו ללא הסכמתו וללא ידיעתו, לא די בה כדי לבטל הודעת איסור השימוש שכן כבעל הרכב עליו לשמור על מפתחות הרכב ולהותיר את הפיקוח על הרכב בידיו כבעלים ולמנוע גישה של בנו לאותן מפתחות. הדברים אמורים כאשר המבקש יודע כי בנו "בעייתי" וכי הוא עלול היה לקחת את מפתחות הרכב ל ידיו ולנהוג ברכב כאשר הוא בלתי מורשה.

בנסיבות אלה, לא השתכנעתי כי בעל הרכב עשה כל שביכולתו על מנת למנוע את העבירה.

בנוסף, לא מצאתי שהתקיימו נסיבות אחרות, המצדיקות ביטול הודעת איסור השימוש.

ער אני לעובדה שעלולה להיגרם פגיעה ל בעל הרכב כתוצאה מהשבתת הרכב למשך 30 יום, אולם נוכח חומרת העבירה ונסיבות ביצועה, המדובר הוא בפגיעה מידתית ועל כן לא מצאתי להתערב בשיקול דעת הקצין.

במכלול האמור לעיל, אני מורה על דחיית הבקשה.

זכות ערר כחוק.

ניתנה היום, י"ג כסלו תש"פ, 11 דצמבר 2019, בהעדר הצדדים.