הדפסה

בית משפט השלום לתעבורה בחיפה בפ"ת 795-08-18

בפני
כב' השופט גיל קרזבום, סגן נשיא

מבקשת

מדינת ישראל
באמצעות לשכת תביעות תעבורה

נגד

משיב

לידור יצחק נניקשוילי
באמצעות ב"כ עו"ד אילן אלימלך

החלטה
בבקשה לפסילה עד תום ההליכים

הבקשה וטענות הצדדים
לפניי בקשה לפסילתו של המשיב מלנהוג עד תום ההליכים נגדו לאחר שהוגש בעניינו כתב אישום בעבירה של נהיגה במהירות של 111 קמ"ש במקום 50 קמ"ש, עבירה מיום 22.7.18. המבקשת חזרה על האמור בבקשה, טענה לקיומן של ראיות לכאורה והגישה את תיק החקירה. המבקשת הדגישה את חומרת נסיבות ביצוע העבירה ובפרט את העובדה שמדובר בנהג חדש שהוציא רישיון נהיגה בשנת 2017 ונהג במהירות העולה על פי 2 מהמהירות המותרת בחוק.

ב"כ המשיב לא חלק על קיומן של ראיות לכאורה, אך יחד עם זאת טען שהשוטר לא ציין ברישומיו שנתיב המטרונית היה ריק מרכבים. עוד טען להיעדר מסוכנות, והדגיש את העובדה שאין למשיב עבר תעבורתי. הוסיף וטען שדי בתקופת הפסילה המנהלית בה המשיב נתון כדי " לצנן" אותו, ולענות על האינטרס הציבורי. הפנה לפסיקה רלוונטית וטען שאין להשית פסילה נוספת, ולחילופין וככל שתוטל פסילה לקצוב אותה לתקופה שלא תעלה על 30 ימים.

דיון והכרעה
ראיות לכאורה
המשיב לא חלק על קיומן של ראיות לכאורה, אם כי טען לכשל ראייתי. בהקשר זה אציין שעיינתי בחומר החקירה ולא מצאתי בסיס לטענת המשיב.
מרישומי השוטר מפעיל הממל"ז עולה שרכבו של המשיב היה בודד בכיוון נסיעתו ונשמר עמו קשר עין רצוף מרגע המדידה ועד עצירתו. כך או כך, טענה מסוג זה דינה להתברר במסגרת שמיעת התיק העיקרי.

שאלת מסוכנותו של המשיב וקיומה של עילת פסילה
פסילה עד תום ההליכים הינה אחת הדרכים החשובות להגן על ציבור המשתמשים בדרך מפני נהגים מסוכנים. המשיב נהג במהירות גבוהה ביותר של 111 קמ"ש בדרך עירונית בה מותרת נהיגה במהירות של 50 קמ"ש. מדובר במהירות חריגה העולה על פי 2 מהמהירות המותרת בחוק שיש בה כדי להוות סכנה של ממש לציבור המשתמשים בדרך, ורק במזל לא נסתיימה נהיגתו של המשיב בתאונת דרכים.
אמנם אין למשיב עבר תעבורתי, אך מדובר במי שהוציא רישיון נהיגה בשנת 2017 . יש בעובדה שמדובר בנהג חדש כדי להוות נסיבה מחמירה.

בנסיבות אלו יש לקבוע כי נשקפת מסוכנות מהמשיב לציבור המשתמשים בדרך ומתקיימת עילה פסילה בענייננו.

עם זאת, אין באמור לעיל כדי להצדיק את פסילתו של המשיב עד תום ההליכים נגדו, ויש לקצוב את הפסילה לתקופה שיהיה בה כדי לענות על האינטרס הציבורי בנסיבות תיק זה. בהקשר זה יש להביא בחשבון גם את התקופה בה המשיב מצוי בפסילה מנהלית.

לאור כל האמור לעיל אני מורה על פסילתו של המשיב למשך 45 ימים שמניינם יחל היום.

המזכירות תשלח למבקש אישור הפקדה ללא צורך בהפקדת רישיון או תצהיר אשר מופקד במשטרת ישראל. מוסבר למשיב שככל שיקבל את רישיונו בדואר או בדרך אחרת לפני תום תקופת הפסילה, עליו להפקידו במזכירות בית המשפט.

להודיע לצדדים ולמשטרת ישראל.

ניתנה היום, י"ב אלול תשע"ח, 23 אוגוסט 2018, בהעדר הצדדים.