הדפסה

בית משפט השלום בתל אביב - יפו תא"מ 10103-08-18

לפני כבוד השופטת טל פישמן לוי

התובע:

הפניקס חברה לביטוח בע"מ

נגד

הנתבע:

גל יעקב גבאי

פסק דין

לפניי תביעה על סך של 23,334 ₪ שעילתה נזק רכוש שנגרם לרכב עקב תאונת דרכים. תאונת הדרכים אירעה בין רכב נהוג בידי נהג התובעת הפניקס חברה לביטוח בע"מ (להלן " הפניקס") לבין רכב של הנתבע.

תמצית המקרה וטענות הצדדים

התאונה התרחשה ביום 3.12.2017 בשעה 16:23 במחלף כפר קאסם-ראש העין בכביש 6 לכיוון צפון בין רכב התובעת משאית בעלת מ.ר. 810-42-80 לבין רכב הנתבע מ.ר. 484-05-69 נהוג בידי הנתבע.
בכתב תביעתה טוענת התובעת כי עת נסע רכב התובעת בנתיבו הגיח רכב הנתבע בחוסר זהירות ומבלי לתת דעתו לרכב התובעת חתך את נתיב נסיעתו, סטה לנתיב נסיעתו, פגע בו וגרם לו לנזק. לפיכך על הנתבע לשלם את נזקו.
הנתבע בכתב הגנתו טוען כי התאונה אירעה עת הנהג מטעמו נסע בנתיב האמצעי בכביש 6 כאשר רכב התובעת סטה אל עבר רכב הנתבע פגע בו וגרם לתאונה. כמו כן סכום התביעה אינו משקף את נזקי התובע שהיו נמוכים יותר. הנתבע מכחיש את כל יתר טענות התובעת.

דיון והכרעה

המחלוקת היא בשאלת האחריות לקרות התאונה.

הצדדים העידו בפניי - מטעם התובעת העיד הנהג מר סער מסטלמן ומטעם הנתבע העיד הנהג מר ויטלי טישקוביץ.
נהג התובעת מסר בעדותו כי נסע בנתיב הימני בכביש 6 לכיוון צפון וראה במראה רכב שנסע בנתיב האמצעי סוטה לכיוון המשאית, הוא העיד כי היה עמוס ולכן לקח לו זמן להגיב, אבל לבסוף סטה לכיוון השוליים. הנהגים עצרו בשוליים והחליפו פרטים, לנתבע לא היו ניירות והוא שלח אותם לתובע כעבור יומיים. התובע טען כי נהג הנתבע הוא שאשם בתאונה.

הנתבע 1 העיד כי נסע בכביש 6 לכיוון צפון בנתיב האמצעי וכי פתאום קיבל מכה מאחור, הוא לא ראה מה התרחש והיה בשוק מהתאונה ומהנזק. הנהג העיד כי לא ראה את המשאית לפני התאונה . הנוסע שהיה עם נהג הנתבע במכונית בעת התרחשות התאונה איננו בארץ ואיננו יכול להעיד.
לאחר ששמעתי את העדים וראיתי את התמונות של הנזק ומיקומו השתכנעתי כי שני הנהגים אחראים להתרחשות התאונה במידה שווה. מחד, מיקומי הנזקים כפי שנצפו מתיישבים יותר עם המסקנה שנהג המשאית הוא שסטה לעבר מכונית הנתבע, מנגד, אילו אכן המשאית היא שסטתה לעבר מכונית הנתבע ובשים לב לכך כי מדובר בכביש 6, כביש מרובה נתיבים בו הנסיעה היא במהירות גבוהה, היה אפשר לצפות לנזק בעל עוצמה גבוהה יותר ברכב הנתבע. כמו כן נהג הנתבע העיד כי לא ראה את המשאית, מה שיכול להתיישב עם עובדת סטייתו לעבר נתיבה.
בנוסף, נהג התובעת העיד כי ראה את רכב הנתבע וככל שכך ובהיעדר עדות כי היתה מניעה לסטייה מעט ימינה מנתיב הנסיעה על מנת להימנע מהתאונה הרי שגם לו אחריות להתרחשות התאונה, שכן יכול היה למנוע אותה. משכך, מצאתי כי שני הנהגים אחראים לתאונה באופן שווה.
לפיכך, אני קובעת כי הנתבע ישלם לתובע סכום של 11,667 ₪ וכן ישא בשכ"ט התובע בסך של 3,000 ₪, יישא באגרת בית המשפט כפי ששולמה וכן בשכר העדים כפי שנפסק בעת הדיון.

הסכום הכולל ישולם בתוך 30 ימים.

ניתן היום, כ"ה תמוז תשע"ט, 28 יולי 2019, בהעדר הצדדים.