הדפסה

בית משפט השלום בתל אביב - יפו ת"פ 53251-12-17

לפני כבוד השופט רועי פרי

המאשימה:

מדינת ישראל
באמצעות תביעות תל אביב
ע"י עו"ד רעות בן משה

נגד

הנאשמים:
1.מרק יורגאייב
באמצעות הסנגוריה הציבורית
ע"י ב"כ עו"ד אדוה ויצמן

2.רוסלן מסיאייב – ( עניינו הסתיים)

גזר דין – נאשם 1

הנאשם הורשע עפ"י הודאתו, במסגרת הסדר טיעון דיוני, בעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית לפי סעיפים 7(א) + 7(ג) רישא לפקודת הסמים ובשתי עבירות נוספות של החזקת סם לצריכה עצמית לפי סעיפים 7(א) + 7(ג) סיפא לפקודת הסמים.

נטען בכתב האישום המתוקן, בתיק המוביל (ת"פ 53251-12-17), כי הנאשמים נסעו ברכב, ביחד עם אחרים, זאת ביום 6.3.17, לפנות בוקר.
נאשם 2, נהג ברכב ובאותן נסיבות החזיק במכשירי פריצה ואילו נאשם 1 החזיק 4 טבליות של סם מסוג MDMA, 0.9 גרם של סם מסוג קנביס, 0.61 גרם סם מסוג קוקאין ומספר נוסף של טבליות סם מסוג MDMA, שלא לצריכתו העצמית.

הנאשם צירף שני תיקים נוספים, כך שבמסגרת ת"פ 6886-11-18, החזיק בתוך רכב, בדרך מנ חם בגין בבת ים, זאת ביום 19.4.17, סם מסוכן מסוג קנביס במשקל 0.12 גרם בסמוך לבלם היד ומתחת למכסה המנוע סם מסוג קוקאין במשקל 0.39 גרם והכל לצריכתו העצמית.
במסגרת ת"פ 25086-03-18, ביום 1.4.17, בבוקר, החזיק הנאשם בכיסו 2 מנות סם מסוג קוקאין במשקל של 0.36 גרם ו- 2 טבליות סם מסוג MDMA, זאת בכניסה למועדון ברחוב החשמונאים בתל אביב, והכל לצריכתו העצמית.

התובעת המלומדת עמדה על נסיבות ביצוע העבירות, הערכים המוגנים , עברו הפלילי והתעבורתי של הנאשם (ת/1, ת/2), ועתרה למתחם עונשי כולל שנע בין 6 -12 חודשי מאסר לצד ענישה נלווית. התובעת טענה כי יש למקם את הנאשם לאור עברו הפלילי והאמור בתסקירי שירות המבחן במרכז המתחם ולהשית עליו מאסר שלא יפחת מ- 7 חודשים, לצד מאסר מותנה, קנס ופסילת רישיון נהיגה.
הסנגורית המלומדת עשתה ככל הניתן לטובת מרשה תוך שלימדה עליו סנגוריה רהוטה.
עמדה על נסיבותיו של הנאשם, מאמצי הגמילה, הציגה אישור ממרפאת מודעות (ס/1) לפיו הנאשם כיום נוטל תחליף סם. הנאשם שומר על יציבות תעסוקתית ולא נפתחו כנגדו תיקים חדשים. נוכח חלוף הזמן ביקשה הסנגורית להפנות את הנאשם לממונה על עבודות שירות.

הנאשם בדברו האחרון הסביר כי עייף מהעולם העברייני , מעוניין להתקדם בחייו ומצפה לנכדים.

דיון והכרעה
על פי תיקון 113 לחוק העונשין, העיקרון המנחה בענישה הוא עיקרון ההלימה, אשר מכוון ליצירת יחס הולם בין חומרת מעשי העבירה בנסיבותיה ומידת אשמו של הנאשם, ובין סוג ומידת העונש שיוטל עליו.
על בית המשפט, בקביעת מתחם העונש ההולם, להתייחס לנסיבות ביצוע העבירה, הערך המוגן שבבסיס העבירה ומידת הפגיעה בו, ובמדיניות הענישה הנוהגת.

נסיבות ביצוע העבירות מושא התיק המוביל ותיקי הצירוף, מלמדים כי הנאשם החזיק מגוון של סמים, במרוצת תקופה קצרה של חודש ימים (מרץ-אפריל 2017), ובכלל זה, קנביס, MDMA, קוקאין, כאשר רוב הסמים היו לצריכתו העצמית.
הנסיבה לחומרה מופיעה בתיק הצירוף הראשון עת החזיק הנ אשם בתוך רכב, ברחובה של עיר, סמים מסוכנים בסמוך לבלם היד ומתחת למכסה המנוע.

השילוב בין נהיגה לסמים מלמד על חומרה יתרה, תוך נטילת סיכון בלתי סביר לציבור ומשתמשי הדרך.

עם זאת, באשר לעבירות ההחזקה יש לציין כי אין אינדיקצי ה בתיקים השונים לסחר או לעבירות מתחום הפצת הסמים.

הערכים המוגנים הינם ערכים של נזקי נגע הסמים והשפעתם על החברה כולה כמו גם על המשתמש הבודד ומשפחתו, אשר לעיתים, בדרך להשגת הסם, מבצע עבירות נוספות, בעיקר מתחום הרכוש.
בית המשפט העליון עמד על הצורך במיגור תופעת הסמים, אשר לה השפעה מכריעה גם על תחומי עבריינות נוספים, ועל חשיבות התפקיד שמוטל על בית המשפט למלא במאבק זה, באמצעות הטלת ענישה הולמת, ראו בין היתר ע"פ 7952/15 מדינת ישראל נ' שץ (15.2.16).

לאור סמיכות הזמנים, וסוגי הסם בתיקים השונים, מצאתי אף אני לקבוע מתחם עונש כולל למעשיו של הנאשם ולהשקיף על הדברים כאירוע אחד, כפי שהציעה התביעה ובתוך כך למקרא נסיבות ביצוע העבירות אותן קבעתי, הערכים המוגנים והפגיעה בהם, בהינתן מדיניות הפסיקה הנוהגת ייקבע מתחם כולל שנע בין מאסר קצר שיכול וירוצה בדרך של עבודות שירות לצד ענישה נלווית ופסילת רישיון נהיגה ועד ל- 12 חודשי מאסר לריצוי בפועל, לצד ענישה נלווית ופסילת רישיון נהיגה.

ראו בין היתר, באשר למדיניות הפסיקה בתיק המוביל: ת"פ 17610-09-15 מדינת ישראל נ' יוסף אבו עביד (3.4.19) והפסיקה הרבה המצוטטת שם; ת"פ 49156-08-15 מדינת ישראל נ' זיתון (4.2.18); ת"פ 36827-11-15 מדינת ישראל נ' ניסים בן שימון (2.10.18).

מיקומו של הנאשם בתוך המתחם

הנאשם בן 48, הודה בפתח משפטו, חסך בזמן שיפוטי ניכר, בזמנה של התביעה הכללית ובזמנם של עדי התביעה.

לנאשם עבר פלילי הכולל 13 הרשעות קודמות, עם זאת הרשעתו האחרונה משנת 2014, בגין עבירות משנת 2011. לחובת הנאשם הרשעות מתחום הרכוש, המרמה וההונאה בכרטיסי חיוב, חבלה כשהעבריין מזוין, סחר באדם לשם זנות וסרסרות.
הנאשם ריצה מאסרים בעברו. אין לנאשם הרשעות בתחום הסמים.

לנאשם עבר תעבורתי הכולל 14 הרשעות קודמות, ובעברו נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף ואף נהיגה בשכרות.

לתיק הוגשו שני תסקירים מאת שירות המבחן.
שירות המבחן בתסקיריו סוקר את נסיבותיו האישיות של הנאשם, עברו הפלילי. הנאשם יליד אוזבקיסטן, גרוש ואב לשלושה ילדים.
שירות המבחן עמד על הרקע לביצוע העבירות, התמכרותו של הנאשם לסם ועדכן כי הנאשם החל בטיפול ביחידה להתמכרויות בפתח תקווה החל מחודש מרץ 2019.
הנאשם התקשה בהגעה רציפה לשיחות הפרטניות ולבדיקות השתן, כאשר שלוש בדיקות שמסר העידו על שימוש בסמים.
שירות המבחן המליץ לבית המשפט לדחות את מועד הדיון בארבעה חודשים נוספים, על מנת שיבחן מצבו של הנאשם אשר לשימוש בסמים ויכולתו של הנאשם להתחייב לטיפול במסגרת השירות.

שירות המבחן מעדכן בתסקירו העדכני כי בתקופת הביניים לא נפתחו תיקים חדשים כנגד הנאשם. עם זאת הנאשם ניתק קשר עם השירות והרושם שהתקבל שאינו פנוי לעריכת שינוי בעת הנוכחית, משכך אין המלצה טיפולית בעניינו.

התקבלה חוו"ד הממונה על עבודות השירות, לפיה הנאשם מתאים לריצוי עבודות שירות במגבלות. דגימת השתן שמסר לממונה העידה על נקיון מסמים.

ההגנה הגישה מסמכים ממרפאת מודעות, בה מטופל הנאשם, לפיהם הנאשם משתף פעולה ונוטל תחליף סם (ס/1).

הוצגו פלטי שכר אודות הנאשם מחברת הממדיון בתל אביב (ס/1).

לנאשם מיוחסת עבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית ושתי עבירות נוספות של החזקת סם לצריכה עצמית. לנאשם עבר מכביד אם כי ישן יחסית בתחום הפלילי, ריצה מאסרים ואין לחובתו עבירות מתחום הסמים.
לנאשם עבר תעבורתי, לרבות נהיגה בשכרות, והעבירות מושא תיקנו נעברו במרוצת תקופה קצרה שבין חודש מרץ לאפריל 2017, מאז חלפו עברו כשלוש שנים.

הנאשם החל טיפול במסגרת היחידה להתמכרויות בפתח תקווה, ולאחר מכן ניתק את הקשר עימה. נטל אחריות מלאה על מעשיו וחסך בזמן שיפוטי ניכר, הנאשם שומר על יציבות תעסוקתית, על פי הנטען , ומתאים לריצוי עבודות שירות במגבלות.

לא בלי התלבטות, לאחר ששקלתי את כלל הטעמים דלעיל ובתוך כך נסיבות שאינן קשורות לביצוע העבירות, מצאתי למקם את הנאשם לקראת מחציתו של מתחם העונש ההולם שקבעתי , לצד ענישה נלווית ורכיב של פסילת רישיון נהיגה, בעיקר לאור תיק הצירוף והחזקת הסמים ברכב.

אשר על כן אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:
מאסר לתקופה של 6 חודשים, שירוצה בדרך של עבודות שירות בהתאם לחוו"ד הממונה על עבודות השירות.

על הנאשם להתייצב לתחילת ריצוי עבודות השירות, במפקד שב"ס, מחוז המרכז, יחידת עבודות השירות, רמלה, ביום 6.4.20 עד השעה 08:30, כשהוא מצויד בתעודת זהות.

אני מזהיר את הנאשם כי כל הפרה במילוי עבודות השירות עלולה להוביל להפסקת העבודות וריצוי יתרת התקופה מאחורי סורג ובריח.

מאסר על תנאי בן 6 חודשים למשך 3 שנים, והתנאי שהנאשם לא יעבור בתקופה זו כל עבירה על פקודת הסמים מסוג פשע.

מאסר על תנאי בן חודשיים (2) למשך שנתיים, והתנאי שהנאשם לא יעבור בתקופה זו כל עבירה על פקודת הסמים מסוג עוון.

קנס בסך של 1500 או 30 ימי מאסר תמורתם. הקנס ישולם עד ולא יאוחר מיום 1.3.20.

אני פוסל את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 12 חודשים, במצטבר לכל פסילה אותה מרצה הנאשם. הנאשם יפקיד רישיון או חלף רישיון (תצהיר) במזכירות בית המשפט, עוד היום.

צו כללי למוצגים – סמים יושמדו, ככל שישנם מוצגים נוספים בתיק זה יטופלו בהתאם להחלטת קצין משטרה מוסמך.

ככל שקיימים פיקדונות בתיק זה או בתיקים קשורים – מ"י/מ"ת – הקנס יקוזז מההפקדה, בהסכמת ההגנה באולם, וככל שתיוותר יתרה תושב לנאשם או למי מטעמו בכפוף לכל דין או החלטה אחרת.

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב בתוך 45 ימים מהיום.

המזכירות תעביר העתק מגזר הדין לשירות המבחן ולממונה על עבודות השירות.

ניתן היום, ב' שבט תש"פ, 28 ינואר 2020, במעמד הצדדים.