הדפסה

בית משפט השלום בתל אביב - יפו ת"פ 16312-08-12

לפני כב' השופטת לימור מרגולין-יחידי

המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשמים
.1 און אייר בע"מ
.2 עמוס צבי עינור

<#1#>
נוכחים:
ב"כ המאשימה לנא אבו עיסא
ב"כ הנאשם עו"ד שחטר (בשם עו"ד כוגן)
הנאשם 2 בעצמו

פרוטוקול

ראיות הגנה לעונש

ב"כ המאשימה טוענת לעונש :
הנאשם הורשעו ב- 12 עבירות כמפורט בכתב האישום. נבקש לראות בכל אירוע של אי הגשת דוח כאירוע בפני עצמו.
המחדלים הוסרו לאחרונה במלואם, בדרך של הכרה בחובות אבודים וקיזוז החזרי מס ותשלום יתרה.
ההליכים המקדמיים ידועים לבית המשפט.
לאור נסיבות התיק, מתחם העונש המוצע שנע בין מאסר על תנאי עד 7 חודשי מאסר. בנסיבות אלה הנאשם ממוקם ברף התחתון. לאור ההודיה, הסרת המחדלים, והעדר עבר פלילי, אבקש להטיל מאסר על תנאי תוך חפיפה מלאה.
בנוסף אבקש להטיל קנס בין 1000 עד 20000 ₪ ולמאסר ע"ת לשיקול דעת בית המשפט.
הנאשמת חברה לא פעילה, נסתפק בהטלת קנס.

אחותו של הנאשם, גב' יעל עינור קוזינסקי מוזהרת כדין
הנאשם הוא אחי הגדול. אשתו לפני כמה שנים חלתה בסרטן והוא סעד אותה עד הסוף, עד שנפטרה בחדרה. כיום הוא המטפל הראשי של אמנו בת ה- 90. הוא נמצא 3-4 פעמים בירושלים איתה. נלקח לו הבית , הילדים התפזרו. הוא אדם טוב, בן טוב, אח טוב ואבא טוב.

ב"כ הנאשם:
הנאשם הורשע בהתאם להודאתו ב- 12 עבירות, 10 דוחות באיחור ו- 2 שלא הוגשו בכלל.
אקדים ואומר שכתב האישום הוגש כנגד הנאשם שעה שהיה מנהל חברה שנכנסה להקפאת הליכים ב- 13.5.15, כאשר עיקר הסכומים שבגינם נותר חוב למע"מ הם עבור בגין חשבוניות מס שהוצאו ללקוחות החברה, בגין שירות שניתן, אך טרם נתקבלה תמורה.
הנאמן במהלך התקופה פעל לגבות את הכסף, לא בהצלחה רבה, התהליך שעברו זה כשלמעשה בקשנו להכיר בחוב אבוד. נוצר מצב אבסורד בו הנאשם לא קיבל לידיו את הכספים ולכן לא יכול היה לשלם מע"מ. המאשימה בהגינותה הכירה בכך.
אין להקל ראש בעבירות שביצע הנאשם, אך בנסיבות המיוחדות של תיק זה ארצה להביא פרטים נוספים עליו: הנאשם יליד 53', אלמן, אב לשני ילדים, שירת שירות צבאי מלא בתפקיד של לחימה אלקטרונית, פעל בפן החברתי.
הנאשם חולה, אינו מתפרנס כיום, לא מצוי במעגל העבודה, בין היתר כנראה מצו הרפואי נובע מהקריסה הכלכלית והאישית של הנאשם. מי שפרנס את משפחתו והיה פעיל חברתי, מוצא עצמו היום כשבר כלי.
הנאשם עובר לנפילת החברה לקח את כל רכושו, דירתו וכל החסכונות האישיים שלו ושל משפחתו והשקיע בחברה שהעסיקה עשרות עובדים במטרה שלא להפוך לחדלת פרעון. הוסבר עוד שבמסגרת החברה עבדו הרבה עובדים, היה חשב שמתוקף היותו בעל מניות אנו כאן היום. לאור כל השנים שילמה החברה ודיווחה כל חובותיה לרשויות המס ללא דופי. לאורך שנים עמוס תמך בניסיונות רבים בתרומות לציבור, הן של כספים, הן של ציוד, סייע להקמת בי"ס לקולנוע בית ברל וסם שפיגל, היה תורם עשרות שקלים בשנה לאגודה למלחמה בסרט, לעמותה לנוער ואף היה מהמממנים של פסטיבל הקולנוע בירושלים, תחרויות נוספות.
ההחלטה של הנאשם להזרים את הונו האישי לחברה ולא לרשויות המס אולי דאגו לעובדים, אבל בסופו של יום מצא עצמו עומד במעמד זה, כאשר כל עובדי החברה קיבלו את כספם. לפני כשנה וחצי עבר הנאשם התקף לב וסובל ממחלה בשתי הרגליים. מגיש אישורים רפואיים ותעודת נכה .
מוגש ומסומן נ/1.
לעניין הענישה הכספית, העקרונות מוכרים. הנאשם לא מצא עבודה מאז הקפאת החברה ב- 13.5.12, חי מגמלה מהמל"ל – מוגש ומסומן נ/2.
מוצא עצמו הנאשם אחרי מאמצים גדולים, חווה חוויה לא נעימה לבוא בפני בית המשפט, אדם שתרם רבות לחברה, לא עבר שום עירה, נעדר עבר פלילי, עשה כל יכולתו להמשיך ולהחזיק בחברה, קשה להגיד מה העונש ההולם, אבל אין לו יכולת כלכלית, הוא נעזר במשפחתו, המשפחה נרתמה לסייע לו וגייסה 16,000 ₪ כעזרה. אני מבקש קנס מינימאלי, אין התנגדות להתחייבות משמעותית מאוד.

ב"כ המאשימה: הסכום הכולל הוא כ- 170,000 ₪.

הנאשם
מעבר לקריסה הכלכלית, ולאחר שהבית נלקח וכל מה שהיה בבנק, וגם הפנסיה , הפכתי לנכה 60% ומשהו. נכון שאני לא עובד ומשתכר אבל אני כן תורם בפעולות התנדבותיות שאני עושה כיום. אני מתנדב בעמותה של בי"ס לאומנויות בירושלים, וכן בחלק מוועד עמותה שנותן מלגות לסטודנטים אתיופים בארץ. אני עוזר במשפחה שמתמודדת עם רצח ועוזר בתקשורת לעיתונות. אני עוזר בסטודיו לפילאטיס, ועם כל זה אני מקבל 2,200 ₪ מהמדינה מזה 4 שנים על זה שאני נכה, והבטחת הכנסה.
כשיצאתי מהחברה לא קבלתי פיצויים, לא דמי אבטלה, שום עזרה כלכלית. מכל עשות מיליוני השקלים ששילמתי לשלטונות המס מזה שהחברה הייתה קיימת 35 שנה, ומה ששילמתי לביטוח הלאומי וכל חסכונות הפנסיה והביטוח למיניהם, על אף שנאלצתי לעשות פשיטת רגל. אבקש להתחשב בענישה הכספית.
בסך הכל אני מקבל 2,200 ₪ מהמל"ל, מידי פעם אמי בת ה- 90 עוזרת לי בכמה מאות שקלים.

<#2#>
גזר דין

הנאשמים הורשע ו על יסוד הודאת ם, כמפורט בהכרעת הדין .

מדובר בתמצית בחברה למתן שירותי הפקה ובמי שהיה מנהלה הפעיל. הנאשמים הורשעו בהגשת 10 דוחות תקופתיים באיחור במסגרת הסדר תשלומים בו לא עמדו לאחר מספר תשלומים ספורים ובאי הגשת שני דוחות נוספים. בסך הכל מדובר ב- 12 עבירות שהתפרסו על פני תקופה של כמעט שנתיים, כשסכום המס הנובע מהן עמד על כ- 170,000 ₪.

ב"כ המאשימה ביקשה לראות בכל עבירה אירועי אישי נפרד, הציגה מתחמי ענישה ומתחמי קנס, ועתרה בהגינותה נוכח מכלול הנסיבות לענישה בחלק התחתון של המתחמים, תוך התייחסות גם לעניין חפיפת העונשים.

ב"כ הנאשמים לא חלק על עונש צופה פני עתיד שהתבקש ומיקד את טענותיו לעניין הענישה הכספית, בעותרו שבית המשפט יסתפק בקנס סמלי ומינימאלי לצד התחייבות משמעותית מאוד להמנע מעבירה.

שמעתי את הנאשם שפרש את קורות חייו לרבות בעת הזו וכן שמעתי את התייחסות אחותו. כמו כן הוצגו אסמכתאות לעניין מצב רפואי, נכות ומקורות הכנסה זעומים של הנאשם מקיצבת נכות והבטחת הכנסה בסכום כולל העולה במעט על 2000 ₪.

הערכים המוגנים עליהם נועדות עבירות הדיווח להגן מוכרים וידועים ואין צורך להרחיב לגביהם. אי אי דיווח ואי תשלום מס במועד מביאים לפגיעה בקופה הציבורית, בשוויון ובנטל נשיאת המס וחשיבות הדיווח במועד ותשלום המס במועד היא רבה.

עמדת המאשימה לפיה יש לראות בכל עבירה אירוע עונשי נפרד משקפת את העמדה המקובלת.

לעניין חומרת המעשים ונסיבותיהם – אני לוקחת בחשבון את העובדה שמדובר ב- 12 עבירות שנפרשו כמעט על פני שנתיים. עם זאת, לא ניתן להתעלם מן העובדה שב- 10 העבירות הראשונות פעל הנאשם להגעה להסדר ואף שילם את התשלומים הראשונים, כך שמשתמע מהתנהלותו שהכיר בחשיבות של חובת הדיווח והתשלום. כמו כן, אינני מתעלמת מהטיעונים בדבר קריסתה של החברה עובר לעבירות שלפניי, שהביאה להשקעה כספית אישית מצדו של הנאשם וכללה מכירת רכוש.

לקחתי בחשבון במידה מוגבלת גם את הטענה שכספים טרם התקבלו מלקוחות, אם כי כידוע, שאלת המצב הכלכלי והגביה אין בה כדי להצדיק את ביצוע מעשה העבירה.

עוד אני לוקחת בחשבון את העובדה שהקפאת ההליכים של החברה היתה כחודש לאחר העבירה המאוחרת, בסמיכות זמנים.

בנסיבות האמורות, מתחם הענישה שתחילתו במאסר מותנה וסיומו בתקופת מאסר הוא מתחם ראוי.

לעניין מתחם הענישה הכספית – תכליתה של הענישה הכספית לייתר את הכדאיות בביצוע מעשה העבירה, שהמונח כדאיות משכלל גם את אותם מצבים בהם בוחר הנאשם בהיותו במצוקה תזרימית, להעדיף את ענייני החברה על פני ענייני הכלל.

בבואי לקבוע מתחם ענישה, אני נדרשת לנתונים שפורטו לעיל אודות העבירות ומן העבר השני, לשאלת חוסר היכולת של הנאשם. בתיק שלפניי הוצגו נתונים משמעותיים ביותר בכל הנוגע לחוסר יכולת, הן מבחינת מצבה של החברה, הן מבחינת מצבו של הנאשם, הן מבחינת העדר רכוש ומקורות התקיימותו הדחוקים היום.

בנסיבות אלה, אני סבורה כי בתיק שלפניי מתחם הקנס לכל עבירה נע ממאות שקלים עד 1,000 ₪ בחלק התחתון של המתחם, בהתחשב באבחנה בין עשר העבירות הראשונות לבין שתי האחרונות ועד 12,500-15,000 ₪ בהתחשב באותה אבחנה. זאת לצד התחייבות משמעותית להימנע מעבירה.

אקדים ואציין, כי לאור הנתונים שהוצגו בפניי כמו גם עמדתה ההגונה של המאשימה, הענישה הכוללת תהא בחפיפה לא מבוטלת, בהינתן משקל נכבד להתחייבות להימנע מעבירה.

בבואי לגזור את הדין, אני לוקחת בחשבון את הנסיבות הבאות:
ראשית, הנאשמים הודו וחסכו זמן שיפוטי.
שנית, הנאשמים הביעו חרטה ובמהלכים שונים שפורטו על-ידי המאשימה, הוסרו בסופו של דבר כל המחדלים. על חשיבות הסרת המחדלים דומה שאין צורך להכביר מילים.
שלישית, הנאשם נעדר עבר פלילי.
רביעית, למשמע דברי הנאשם וסנגורו, התרשמתי מתרומה ממשית לחברה.
חמישית, אני לוקחת בחשבון את הנתונים שהוצגו בפניי אודות מצבו הרפואי של הנאשם.
שישית, אני לוקחת בחשבון את המצב הכלכלי כפי שפירטתי לעיל.

אשר על כן, אני גוזרת על הנאשמים את העונשים כדלקמן:

על הנאשמת שאינה פעילה – קנס בסך 200 ₪, לתשלום עד יום 01.08.16.מ

על הנאשם:
מאסר על תנאי למשך 6 חודשים, לתקופה של 3 שנים והתנאי שהנאשם לא יעבור עבירות מס מסוג עוון.

קנס כולל בסך 4,500 ₪, או 9 ימי מאסר תמורתו. הקנס ישולם ב- 25 תשלומים חודשיים, שווים ורציפים, כשהראשון בהם ביום 01.08.16. לא ישולם תשלום – תעמוד יתרת הקנס לפירעון.

הנאשם יחתום על התחייבות בסך 30,000 ₪ , להימנע במשך שנתיים מהיום מביצוע עבירות מס מסוג עוון. לא יחתום הנאשם, ייאסר לתקופה של 30 ימים.

זכות ערעור לביהמ"ש המחוזי בתוך 45 יום מהיום.

<#3#>

ניתן והודע היום כ"ד סיוון תשע"ו, 30/06/2016 במעמד הנוכחים.

לימור מרגולין-יחידי , שופטת