הדפסה

בית משפט השלום בתל אביב - יפו ת"א 18351-12-15

לפני כבוד השופטת מי-טל אל-עד קרביס

התובעת:
עזבון המנוחה פלונית, ז"ל
ע"י ב"כ עו"ד סער

נגד

הנתבעים:

הצד השלישי

  1. מדינת ישראל
  2. בית חולים אסף הרופא
  3. ענבל חברה לביטוח בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד וייסגלס

שלג לבן (1986) בע"מ
ע"י ב"כ עו"ד יעקובוביץ

החלטה

בחלוף כ – 9 חודשים מאז פטירתה של התובעת, ז"ל (להלן: "המנוחה"), יורשיה לא נקטו בהליך להוצאת צו ירושה/צו קיום צוואה, ותזכורות פנימיות אותן קבע בית המשפט נדחו מפעם לפעם.

כעת, ומאחר שאיש לא נטל את מקומה של המנוחה בתביעה , בית המשפט מתבקש להורות כי אחותה, עפרה מורלי, שהיתה אפוטרופא על המנוחה בחייה, תמשיך בהליך בבחינת " חליף אחר" בהתאם לתקנה 38 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984 (להלן: " התקסד"א").

הנתבעות והצד השלישי אינן מתנגדות ובלבד שתתקבל הסכמת היורשים בכתב לאמור, וכי כל תשלום יבוצע בכפוף להמצאת צו ירושה.

תקנה 38 לתקסד"א קובעת:

"מת בעל דין או שפשט את הרגל או שנכס שלו נסב מכוח דין, רשאי בית המשפט או הרשם להורות – אם ראה צורך בכך לשם יישוב מלא של כל השאלות הכרוכות בדבר – כי מנהל העזבון, או היורשים או הנאמנים או חליף אחר של בעל הדין, כולם או מקצתם, יהיו לבעלי הדין, או שתומצא להם הודעה בדרך ובצורה שנקבעו להלן ובתנאים שייראו לבית המשפט או לרשם, והוא יתן צו בדבר המשך המשפט כפי שייראה לו" [הדגשות אינן במקור].

דרך המלך להחלפת בעלי דין היא מקום שיש יורשים או מונה בעל תפקיד. עם זאת, לאור צו מינוי אפוטרופא שניתן לגב' מורלי, אחות המנוחה (ראו צו מתאריך 1.9.16 והחלטת בית המשפט לענייני משפחה מתאריך 28.1.18) (להלן: " האפוטרופא"), ומאחר שאין התנגדות של האפוטרופא לתנאים שבתגובת הנתבעות והצד השלישי, אני מורה כדלקמן:

א. בתוך 15 ימים תוגש לתיק בית המשפט הסכמת היורשים, בכתב, כי התביעה תמשיך להתנהל על ידי גב' מורלי;

ב. בכפוף להמצאת ההסכמה לעיל, התובעים יגישו תחשיב נזק בתוך 30 ימים מהיום, הנתבעים בתוך 30 ימים נוספים והצד השלישי 15 ימים לאחר מכן.

ג. בתוך 45 ימים על יורשי המנוחה להגיש בקשה לצו ירושה (או צו קיום צוואה). ככל שהיורשים לא ינקטו בפרק זמן זה בהליך משפטי מתאים לפני בית המשפט המוסמך, התביעה תימחק.

למען הסר ספק, כל תשלום בתיק זה, אם וככל שיהיה, יבוצע בכפוף להמצאת צו ירושה/קיום צוואה ותיקון כתב התביעה בהתאם .

תז"פ 20.6.19.

המזכירות תמציא החלטתי זו לב"כ הצדדים.
ניתנה היום, כ"ג אייר תשע"ט, 28 מאי 2019, בהיעדר הצדדים.