הדפסה

בית משפט השלום בתל אביב - יפו ת"א 13830-05-17

לפני: כבוד השופט גיא הימן

התובע:
אבי עפר

נגד

הנתבע:

  1. דן מלר
  2. ורד טובה עפר

בשם התובע:
עו"ד עופר פיק
בשם הנתבע:
עו"ד משה כאהן

החלטה

בבקשה שלפניי מלין התובע על כך שמומחית שמינה בית המשפט, רואת החשבון דר' אסתרי גילעז-רן, חרגה מהמנדט שניתן לה. התובע מבקש להורות על פסילתה של חוות דעתה. לגרסתו, המומחית חרגה באופן משמעותי מסמכותה וקבעה בחוות דעתה קביעות עובדתיות אשר, לשיטתו, הן עניין להכרעתו של בית המשפט.

הנתבע מתנגד לפסילתה של המומחית, שלגרסתו הציגה חישוב סדור ומנומק המשקלל את מכלול הנתונים שהוצגו לה; לא קבעה קביעות ע ובדתיות אלא ערכה השוואות שנדרשו לצורך חוות דעתה.

המומחית לא הגישה התייחסות לבקשה ולכן ההחלטה ניתנת בהתבסס על הבקשה והתשובה בלבד.

לאחר שבחנתי את הבקשה מצאתי שדינה להידחות. פסילתו של מומחה, שמינה בית המשפט, אינו דבר של מה בכך ונעשה במקרים חריגים ביותר, בנסיבות שבהן קיים פגם היורד לשורש העניין, ויש בו כדי לגרום לעיוות דין (רע"א 4144/06 אררט חברה לביטוח בע"מ נ' גרינשטיין (פורסם באתר הרשות השופטת, 3.7.2006); רע"א 5611/07 לינצקי נ' קופת חולים של ההסתדרות הכללית של העובדים בא"י (פורסם באתר הרשות השופטת, 21.10.2007); רע"א 7098/10 טביבזדה נ' שירותי בריאות כללית, בפסקאות החמישית והשישית להחלטתו של כבוד המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין (פורסם באתר הרשות השופטת, 31.1.2011)) . משמונה מומחה מטעמו של בית המשפט, חזקה כי הוא עושה מלאכתו נאמנה ונוהג באופן מקצועי (רע"א 1548/06 אטיאס נ' בלכנר, בפסקה השנייה להחלטתו של כבוד השופט ריבלין (פורסם באתר הרשות השופטת, 20.4.2006)) .

בענייננו, בטרם נשמעה עדותה של המומחית ובטרם נשמעו הראיות וסיכומי הצדדים, לא שוכנעתי שהאמור בחוות דעתה של המומחית עלה כדי חריגה מסמכותה. בשלב זה, סבורני שיכול והקביעות עליהן מלין התובע, נעשו כחלק מחוות דעתה. בכך, יש לאבחן את העניין שלפני מהפרשה אליה הפנה התובע ברע"א 1941/19 אסותא מרכזים רפואיים נ' פלוני (פור סם באתר הרשות השופטת, 25.6.2019) ובו המומחה התייחס ובחן סוגיה שכלל לא התבקש לבחון.

לפיכך, הבקשה לפסילתה של המומחית נדחית. אך מובן, שלאחר חקירתה הנגדית שמורה לצדדים הזכות לשוב ולטעון לעניין הקביעות של זו בחוות דעתה. בשלב זה איני עושה צו להוצאות ואלה ייבחנו בסיומו של ההליך.

ניתנה היום, י"ט בתמוז התשפ"א, 29 ביוני 2021, שלא במעמד-הצדדים.