הדפסה

בית משפט השלום ברמלה תא"מ 38818-05-19

בפני
כבוד ה שופט הישאם אבו שחאדה

תובעים

דומיקאר בע"מ
ע"י עוה"ד גיא בני משה

נגד

נתבעים
מגדל חברה לביטוח בע"מ
ע"י עוה"ד אלי רגב

פסק דין

1. התובעת היא בעלים של רכב שניזוק במהלך תאונת דרכים שארעה עם משאית שהייתה מבוטחת על ידי הנתבעת.

2. לאחר שמיעת עדותם של שני הנהגים ואשר תיאורם לאופן קרות התאונה היה דומה, וכן לאור הראיות שהוצגו בפניי, הנני קובע כממצא עובדתי שהתאונה התרחשה באופן הבא: המשאית נסעה לפני הרכב; שניהם נסעו בנתיב הימני בכביש דו-סטרי כאשר משמאלם קו הפרדה רצוף; היה תמרור בכביש ושלפיו בהמשך הדרך יש צומת שבו מותרת הפניה שמאלה; קו ההפרדה הרצוף נקטע במקום בו מותרת הפניה שמאלה; הרכב סטה לנתיב השמאלי במטרה לעקוף את המשאית; המשאית פנתה שמאלה אל תוך הפנייה; עקב כך, המשאית פגעה ברכב שניזוק בצדו הימני קדמי.

3. דין התביעה להידחות וזאת בשל רשלנות רבתי של נהג הרכב. ואבהיר:

א. מקום שמותרת עקיפה של רכב, על הרכב העוקף לבצע את העקיפה בזהירות הראויה. כמו כן, מקום שמותרת הפנ ייה שמאלה, על מבצע הפנייה לבצעה בזהירות הראויה. על כן, בסיטואציה שבה רכב אחד מבצע עקיפה מותרת ורכב אחר מבצע פנייה מותרת שמאלה, ומתרחשת תאונה, ניתן לחלק את האשם בין הנהגים כאשר חלקו של כל אחד מהם ייקבע בכל מקרה על פי נסיבותיו.

ב. במקרה שבפני, המשאית ביצעה פניה מותרת שמאלה ובעוד שהרכב ביצע עקיפה אסורה כאשר האיסור הוא כפול: ראשית, קיים איסור מוחלט לביצוע עקיפה מקום שיש בו קו הפרדה רצוף (תקנה 47(ה)(5) לתקנות התעבורה התשכ"א – 1961); שנית, קיים איסור מוחלט לביצוע עקיפה בצומת (תקנה 47(ה)(4) לתקנות התעבורה התשכ"א – 1961).

4. על כן, הנני קובע כי האחריות המלאה לגרם התאונה רובצת לפתחו של נהג רכב התובעת.

5. התביעה נדחית.
התובעת תשלם לנתבעת את שכר העדים מטעמה בסך 1,200 ₪. התשלום יבוצע תוך 30 ימים ולאחר מכן יישא בהפרשי הצמדה וריבית כחוק עד מועד התשלום בפועל.

זכות ערעור תוך 45 ימים.

המזכירות תשגר העתק פסק הדין לצדדים.

ניתנה היום, כ"ט שבט תש"פ, 24 פברואר 2020, בהעדר הצדדים.