הדפסה

בית משפט השלום ברמלה ת"פ 3201-02-19

בפני
כבוד ה שופט, סגן הנשיאה מנחם מזרחי

בעניין:
מדינת ישראל
משטרת ישראל
תביעות שלוחת רמלה
באמצעות ב"כ עוה"ד רעות זוסמן

המאשימה

נגד

חסן זערור
באמצעות ב"כ עוה"ד יוסי בוקר

הנאשם

גזר -דין

א. כתב-האישום המתוקן:

כתב-האישום המתוקן בו הורשע הנאשם בעקבות הודאתו כולל 12 אישומים, בריבוי עבירות של סחר בסמים מסוכנים, בניגוד לסעיפים 13 + 19א לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג – 1973.

לנוחיות הקורא אסכם את פועלו העברייני של הנאשם במילים הבאות:

בין המועדים, אפריל 2017 – ינואר 2019 מכר הנאשם סם מסוכן מסוג קנביס ל – 12 רוכשים שונים (3 מתוכם קטינים) וזאת לפחות במסגרת 117 עסקות סמים נפרדות.

ב. מתחם ענישה:

התכליות המוגנות אחר העבירות שאותן ביצע הנאשם הן השמירה על שלומו, ביטחונו ובריאותו של הציבור ומניעת הפגיעה הישירה והעקיפה הנודעת לחברה מן הסחר בסמים.

אני סבור כי יש לקבוע מתחם ענישה נפרד לכל מעשה מכירה ומכירת סם מסוכן, ואין לקבוע מתחם כולל, משום שכל פעולת סחר, מגבשת בפני עצמה את יסודות העבירה.

בכל פעם, הסם נמכר במועד אחר, אף אם נמכר לאותו קונה וכל מעשה פ גע מחדש ובאופן עצמאי בתכליות העומדות אחר העבירה.

אין מדובר בשרשרת עבירות שבוצעו במשיכה אחת או שיש ביניהן זיקה הכרחית מלבד הרעיון הכללי של הנאשם לעסוק בסחר בסמים .

בכל פעם מחדש, תיאם הנאשם עם לקוח את הפגישה , בכל פעם מחדש ניגש אל הלקוח כשברשותו הסם, מסר אותו וקיבל את הכסף תמורתו.

לאור עקרון ההלימה ופסיקה הנוהגת בתחום, אני קובע כי מתחם הענישה ביחס לכל אירוע עברייני של סחר בקנביס במשקלים של עד 10 גרם, לקונה-בגיר, בנסיבות תיק זה, נע בין מספר חודשי מאסר בפועל עד 12 חודשי מאסר בפועל.

לאור עקרון ההלימה ופסיקה הנוהגת בתחום, אני קובע כי מתחם הענישה ביחס לכל אירוע עברייני של מכירה לקונה-קטין בכל משקל, בנסיבות תיק זה, נע בין מספר 10 בפועל עד 24 חודשי מאסר בפועל.

אפנה אל פסקי-הדין הבאים שאותם יש לאבחן לנסיבותיהם:

רע"פ 8408/15 שמעון חביב נגד מדינת ישראל (9.12.15): הנאשם נדון בגין שלושה אישומים של סחר בקוקאין בכמויות של עד 15 גרם – מתחם שבין 8 חו' – 18 חו' – נגזרו 17 חודשי מאסר בפועל.

רע"פ 126/15 טל חביף נגד מדינת ישראל (13.1.15): על הנאשם נגזרו 16 חודשי מאסר בפועל בגין מכירה לסוכן בשלוש הזדמנויות קוקאין במשקלים 0.8 גרם, 0.4 גרם, ו – 2.5 גרם, תסקיר חיובי.

רע"פ 7996/12 אליהו יוסף נגד מדינת ישראל (2.4.17) הנאשם הורשע בסחר בחשיש במשקל 5.3 גרם תמורת 200 ₪, תיווך לעסקת חשיש במשקל 2.93 גרם תמורת 100 ₪, החזיק קוקאין במשקל 0.3 גרם, בעל הרשעה אחת לא רלוונטית, התקבלה המלצה שיקומית, נדון ל – 21 חודשי מאסר בפועל.

רע"פ 7681/13 דקא נגד מדינת ישראל (21.1.14): הנאשם הורשע בשתי עבירות של סחר בסמים, מכר לסוכן משטרתי בשתי הזדמנויות שונות שתי מנות הרואין במשקל כולל של 2.8 גרם, בעל עבר פלילי ישן, עבר טיפול גמילה, נדון ל – 10 חודשי מאסר בפועל.

רע"פ 4687/15 פלג נגד מדינת ישראל (13.8.15): הנאשם הורשע בעשרה אישומים של סחר בחשיש בכמויות קטנות, נעדר עבר פלילי, תסקיר חיובי, נדון ל – 18 חודשי מאסר בפועל.

עפ"ג (מחוזי מרכז - הרכב בראשות כב' הנשיא אברהם טל) 24112-09-17 טוט נגד מדינת ישראל (10.12.17): בעניינו של נאשם אשר הורשע בריבוי מקרים של סחר בקנביס "עשרות מנות", משך החודשים ספטמבר 2016 – אפריל 2017, בעל עבר פלילי, בגיר-צעיר, תסקיר שלילי, נדון ל – 21 חודשי מאסר בפועל. נקבע כי מתחם הענישה שקבע בית-משפט קמא "הולם את נסיבות ביצוע המכירות" (נקבע: מספר חודשי מאסר בפועל עד שנת מאסר בפועל ביחס לאישומים שני עד החמישי הדומים למקרנו -אפנה להשלמת התמונה אל גזר-דינו של בית-משפט השלום בעמוד 18).

עפ"ג 708-01-18 (מחוזי מרכז – הרכב בראשות כב' סגנית הנשיאה ורדה מרוז) אבורוס נגד מדינת ישראל (13.5.18): בעניינו של נאשם , אשר הורשע ב– 40 מקרים של סחר בקנביס במשקלים קטנים, בעל עבר פלילי, לא בתחום הסמים, תסקיר לא חיובי, נדון ל – 31 חודשי מאסר בפועל.

עפ"ג 4127-11-17 (מחוזי מרכז)( הרכב בראשות כב' השופטת דנה מרשק מרום) מדינת ישראל נגד אלבז (22.6.20): בעניינו של נאשם , אשר הורשע בעקבות הודאתו בכך שמשך שלושה שבועות סחר בקנביס באמצעות יישומון טלגראס, מכר ל – 8 בגירים שונים, ל – 5 קטינים קנביס משקלים שונים, בעל הרשעה אחת לא רלוונטית, הציג תמונת שיקום טובה מאוד, היה נתון במעצר כחודשיים וחצי, לאחר מכן שהה בתנאים מגבילים, נדון בבית משפט השלום ל – 9 חודשי מאסר בעבודות שירות יחד עם ענישה נוספת, בית המשפט המחוזי הנכבד החמיר בענישה ל – 15 חודשי מאסר בפועל."

עפ"ג 48325-02-18 (מחוזי מרכז)(הרכב בראשות כב' השופטת ורדה מרוז) מדינת ישראל נגד רבוכין (13.5.2018): בעניינו של נאשם, נעדר עבר פלילי, אשר הורשע ב – 73 הזדמנויות שונות בסחר בקנביס, ל – 28 קונים שונים, וכן החזיק כ- 445 גרם נטו קנביס וכן 4.23 גרם נטו MDMA, הוגשו תסקירים הממליצים לנקוט בענישה שיקומית, לאחר שהנאשם עבר הליך גמילה משמעותי, היה נתון במעצר משך שבע וחצי חודשים, נדון ל – 6 חודשי מאסר בעבודות שירות.

ג. שיקולי ענישה:

(1). חומרת המעשים:

הנאשם ביצע רצף עבירות סחר בסמים חמורות ביותר.

באופן כללי השתרעה מלאכת הסחר בסמים על פני תקופה נכבדה - אפריל 2017 – ינואר 2019.

הנאשם מכר את הסם המסוכן ל – 12 רוכשים שונים - 3 מתוכם קטינים – וזהו מפגן לקוחות נכבד ביותר, כאשר המכירה לקטינים מעלה את רף החומרה.

עוסקים אנו בפעילות סחר ענפה, במסגרת 117 עסקות סמים נפרדות.

כפי שראינו לעיל, בתי-המשפט הטילו ענישה בעל משקל על כל אלו הסוחרים בסמים, כדי להשיב להם כגמולם, להרתיעם ולהרתיע את הרבים שכמותם, כדי להדביר את התופעה העבריינית הפוגעת בחברה בכללותה.

יצוין, כי התופעה העבריינית העומדת לדיון בתיק זה אינה נדירה, אלא שמדי יום "מוקד" פלילי אני נדרש לגזור את הדין ביחס לנאשמים צעירים, נעדרי עבר פלילי אשר סחרו בקנביס ברמת החומרה כזו או אחרת.

(2). התסקירים:

במסגרת הסדר הטיעון הופנה הנאשם לקבלת תסקיר חובה.

התקבלו בעניינו של הנאשם התסקירים הבאים:

הראשון, מאוקטובר 2019, תאר את נסיבות חייו, את מצבו הכלכלי הדחוק, את תנאי המחייה הירודים בהם גדל. נמסר שהוא בעל 11 שנות לימוד, עבד בעבודות מזדמנות, החל להשתמש בסמים מגיל 20, טשטש את חומרת המעשים , הציג עמדות מקלות לשימוש בסמים. מנגד, בבדיקות שתן לא נמצאו שרידי סם. הוא טען שהפיק לקחים מן ההליך הפלילי. הוצגו גורמי הסיכון והסיכוי ולבסוף לא נמסרה המלצה שיקומית.

השני, מינואר 2020, העריך כי הנאשם מכיר בחומרת מעשיו, מסר כי שינה מעמדותיו, הוא החל להשתלב בקבוצה טיפולית, בדיקות שתן שמסר המשיכו להעיד על ניקיון מסמים, התקבלה המלצה לסיים את ההליך בענישה בדרך של עבודות שירות יחד עם העמדתו במבחן.

בחודש ינואר 2020, במהלך הטיעון לעונש, התברר כי יש לבחון את עניינו של הנאשם במרחק של זמן. לפיכך, הדיון נדחה כדי לקבל תסקיר נוסף.

השלישי, מ מרץ 2020, מסר כי הנאשם היה מצוי בחל"ת ממקום העובדה שלו, מסר כי הוא נמנע משימוש בסמים, המשיך להשתתף בקבוצה הטיפולית, מסר בדיקות שתן נקיות משרדי סמים, והתסקיר שב על המלצתו.

הרביעי, מאוקטובר 2020, מסר כי הנאשם המשיך להשתתף בקבוצה הטיפולית, הגיע למפגשים, לקח חלק פעיל בשיחות (במידת האפשר נוכח תקופת הקורונה), עדיין נמסרה הערכה כי הוא מצוי "בראשית התהליך הטיפולי וכי ז קוק להמשך השתתפותו בטיפול...". הוא החל לעבוד במקום חדש. הוא הופנה לתכנית "יתד". בדיקות שתן נמצאו נקיות מסמים. הרושם שהתקבל כי הוא עבר תהליך חיובי, וההמלצה היא להעמידו במבחן יחד עם עבודות שירות.

ממכלול התסקירים דלעיל ניתן להסיק, כי הגם שהם חיוביים, המתארים עלייה על הליך שיקומי, הרי שבכל הקשור להליך הטיפולי, הנאשם עדיין מצוי בראשית הדרך, ואין לומר כי ניצב בפניי נאשם, אשר עבר הליך שיקומי, ניכר, מוכח, ארוך טווח, במיוחד מאז שפני הדברים השתנו מתחילת הדרך.

(3). שיקולים מקלים:

הנאשם הורשע בעקבות הודאתו ובכך חסך זמן ציבורי ניכר.

הנאשם נעדר כל עבר פלילי.

הנאשם צעיר יליד 1998.

הנאשם היה נתון במעצר כחודש ולאחר מכן 4 חודשים באיזוק ויש בכך אלמנט עונשי בר התחשבות במסגרת כלל השיקולים .

הוצגו ראיות המלמדות, כי הנאשם עובד לפרנסתו מחודש אוגוסט 2020 (במ/1 + במ/2). אין ספק, כי השתלבות בתעסוקה הינה מהלך שיקומי מן המעלה הראשונה.

במילותיו האחרונות ביקש הנאשם כי בית-המשפט יושיט לו יד מסייעת במהלך השיקום שלו (עמוד 13 שורה 28 והלאה).

ד. מסקנה:

אזכיר, כי הנאשם פעל בתחום הסחר בסמים משך תקופה נכבדה - הוא מכר קנביס ל - 12 רוכשים שונים (3 מתוכם קטינים) - והוא עשה כן במסגרת 117 עסקות סמים נפרדות – ז והי התנהגות עבריינית, שלמרות גילו הצעיר, העדר עבר פלילי, התסקיר החיובי, מחייבת להטיל על הנאשם ענישה בדרך של מאסר בפועל ממש, מאחורי סורג ובריח, כדי לתרום למיגור התופעה הנפוצה של הסחר בסמים.

איני מקבל את הטענה שהושמעה על-ידי ב"כ הנאשם, כי "מדובר בסמים קלים, כמויות זעירות" (עמוד 13 שורה 4), שכן קבלת טענה, שכזו יש בה חלילה, משום הקלת ראש . אין שום "קלילות" בסם מסוג קנביס, במיוחד כאשר הוא נמכר לקטינים, ואין לסכום את מספר הגרמים, אלא שכמות המכירות עושה את האיכות ומצפה את כתב-האישום בחומרה יתירה.

כפי שציינתי לעיל, אין זהו חיזיון נדיר, בבית-המשפט זה, שבמסגרתו צעירים נעדרי עבר פלילי נוטים לעסוק בסחר בסמים, ומחילה לנאשם זה, תוביל למחילה ביחס לתופעה החמורה בכללותה והלכה למעשה לכניעה למלחמה בנגע הסמים.

התמונה השיקומית הסבירה שאותה הציג הנאשם תובא בחשבון במיקומו של הנאשם בתוך מתחם הענישה.

הנאשם לא פיתח צפייה לעונש מקל מרצף התסקירים, למרות שוודאי הבין, כי תמונה שיקומ ית חיובית ארוכת וטווח היא שיקול חשוב במכלול השיקולים.

הצגתי לעיל מספר פסקי-דין של בית-המשפט המחוזי מרכז/לוד המנחים את בית-המשפט זה, ומהם עולה תמונה עונשית ברורה, שלפיה במקרים, שכאלה אין להימנע מלהטיל ענישה בדרך של מאסר בפ ועל ואפנה לדוגמא לעניין אלבז דלעיל.

ה. תוצאה:

לאור כל האמור לעיל, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

א. 17 חודשי מאסר בפועל, מהם תנוכה תקופת מעצרו מיום 23.1.19 – 19.2.19 ולשם ריצוי עונשו יתייצב הנאשם בתאריך 20 .4.21 בשעה 09:00 בבית הסוהר הדרים, כשהוא מצויד בעותק מגזר-דין זה ובתעודת זהות.

ב. 6 חודשי מאסר, שאותם לא ירצה הנאשם, אלא אם כן יעבור בתוך 3 שנים מיום שחרור עבירה בה הורשע.

ג. קנס בסך 5,000 ₪ או 60 ימי מאסר תמורתם, והקנס ישולם בעשרים תשלומים חודשיים שווים, הראשון בתאריך 1.5.21 ובכל ראשון לחודש שלאחר מכן.

ד. 6 חודשי פסילת רישיון נהיגה, וזאת על תנאי למשך 3 שנים מיום שחרורו מן המאסר, והתנאי שלא יעבור עבירה בה הורשע.

ה. חילוט הרכוש המצוין בהודעת החילוט שבכתב-האישום המתוקן לטובת קרן החילוט סמים.

זכות ערעור לבית-המשפט המחוזי מרכז/לוד בתוך 45 ימים.

צו כללי למוצגים.

הסמים יושמדו.

התק סגור.

ניתן היום, י"ח אדר תשפ"א, 02 מרץ 2021, במעמד הצדדים.