הדפסה

בית משפט השלום בראשון לציון ת"פ 56352-06-19

מספר בקשה:4
בפני
כבוד ה שופטת - נשיאה עינת רון

מאשימה

מדינת ישראל

נגד

נאשם
אוריאל תמאם

החלטה

מונחת בפני בקשת הנאשם להעברת הדיון מבית משפט השלום בראשון לציון לבית משפט השלום בנתניה.

הנאשם סמך בקשתו על שיקולי נוחות ויעילות. לטענתו, כתב האישום הוגש בבית משפט השלום בראשון לציון מתוך כוונה "לטרטר" את הנאשם. הנאשם ציין כי העבירה המיוחסת לו בוצעה בעתלית ואילו, הוא מתגורר בנתניה. עוד ציין כי העובדה שמדובר בתיק בו הנאשם ביקש להשפט לאחר שהוטל עליו קנס מנהלי, יוצרת חשש כעי הגשת כתב האישום בבית משפט השלום בראשון לציון מכוונת לפגוע בזכות הנאשם להליך הוגן, שכן נוכח שעות ארוכות של נסיעה, אובדן ימי עבודה ותשלום על דלק, מימוש זכות היסוד להישפט מעמיד את הנאשם במצב בו גם במקרה של זיכוי, "שכרו יצא בהפסדו".

המאשימה התנגדה לבקשה. לדידה, הנאשם מתגורר בעיר נתניה המצויה במחוז מרכז ועל כן, לבית משפט השלום בראשון לציון, סמכות מקומית לדון בכתב האישום.
עוד טענה המאשימה כי פרקטיקה נוהגת היא כי כל כתבי האישום המוגשים על ידה במחוז מרכז מוגשים לבית משפט השלום בראשון לציון ונדונים בימים מרוכזים. פרקטיקה זו מאפשרת, לדידה, יעילות מערכתית.

סעיף 6(א) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ"ב-1982 קובע כי "דנים נאשם בבית המשפט אשר באזור שיפוטו נעברה העבירה, כולה או מקצתה, או נמצא מקום מגוריו של הנאשם".

בהתאם לנוסח סעיף זה, היה מקום להגיש את כתב האישום נשוא תיק זה בבית משפט השלום בעתלית (המצוי באזור השיפוט בו נעברה העבירה) או בבית משפט השלום בנתניה (המצוי באזור השיפוט בו מתגורר הנאשם). אמנם, בית משפט השלום בראשון לציון מצוי בתחומי מחוז מרכז. אולם, אינו מצוי באזור השיפוט שבו מתגורר הנאשם או נעברה העבירה.

יתר על כן, במכלול השיקולים, ובוודאי אלה שעלי לשקול, יש לשקול השוואת עומסים בין בתי המשפט השונים במחוז.

לאור האמור לעיל, אני נעתרת לבקשה.

הדיון בתיק יועבר לבית משפט השלום בנתניה.

עותק החלטתי יועבר לעיונה של סגנית הנשיאה, כב' השופטת טל אוסטפלד נאוי לקביעת מותב דיוני אשר ידון בתיק וכן, יועבר לצדדים.

ניתנה היום, כ"ז חשוון תש"פ, 25 נובמבר 2019, בהעדר הצדדים.